Cutia cu surprize s-a inchis

duminică, 22 octombrie 2000, 23:00

FC Brasov – Petrolul Ploiesti 1-0 (0-0) . A marcat Vasc (’69). Conform traditiei, gazdele au avut serioase probleme in a se impune, desi au avut puzderii de ocazii, capitol la care a excelat dn nou Vasile Ghindaru. Nici ploiestenii n-au fost mai prejos, ei reclamind un penalty neacordat la un fault asupra lui Costescu.
Universitatea Craiova – Gaz Metan Medias 2-1 (1-1) . In ciuda temerilor suporterilor, absenta lui Claudiu Niculescu din echipa gazda n-a contat prea mult, Barcauan fiind autorul celor doua goluri oltene, in minutele 6 si 58. Mediesenii si-au vindut scump pielea, ei reusind sa egaleze in min. 43, prin experimentata achizitie Flavius Pogacean.
Astra Ploiesti – Otelul Galati 2-1 (2-1). Craciun (’39, ’44) / Mozacu (’37). Meci agreabil, in care diferenta a facut-o fostul petrolist Cristian Craciun. Galatenii au dominat repriza secunda, dar lui Viorel Ion nu i-a mers jocul mai deloc.
Gloria Bistrita – FCM Bacau 2-1 (2-0). Doua goluri marcate rapid de gazde, in minutele 6 si 12 (Turcu si Birsan) au luat maul bacauanilor, care desi au fost mai buni dupa pauza, n-au putut intoarce rezultatul. Cursaru a fost, din nou o deziluzie, iar golul de onoare al echipei lui Ghita Poenaru a fost inscris in min. 90, de Badoi.
Foresta Suceava – FC Arges 2-2 (0-2). Au marcat: Semeghin (’49), Nita (’86) / Neaga (’26), Codrea (’39). Oaspetii au zburdat in prima parte, dar superbul gol marcat de Semeghin i-a relansat pe suceveni, care au profitat si de ziua neagra a portarului Colceag.
Rapid Bucuresti – Ceahlaul Piatra Neamt 1-1 (1-0). Cu sabia lui Damocles deasupra capului, giulestenii au fost peste adversari o repriza, in timpul careia au deschis scorul prin Sasu (’29) si li s-a anulat un gol (decizie vehement dezaprobata) marcat tot de ex-timisorean. Dupa pauza, Halagian si-a organizat excelent apararea si n-au mai primit gol. Mai mult, Perja a egalat in min. 75. Galeria giulesteana si-a incurajat favoritii pina la schimbarea lui Buta cu Balan, moment din care au inceput scandarile obscene la adresa antrenorului Iordanescu.
Rocar – Dinamo 1-3 (1-1). Au marcat M. Nicolae (‘6), respectiv Bolohan (’15), M. Niculae (’64, ’87). Elevii lui Titi Dumitriu au inceput excelent meciul, deschizind scorul si lasind impresia ca vor avea in Dinamo o prada usoara. Numai ca echipa campioana a revenit in forta, a egalat si dupa pauza si-a asigurat victoria gratie unui joc de contraatac necrutator.
Partida FC National – Steaua s-a disputat aseara, in nocturna.
Etapa viitoare programeaza, la sfirsitul saptaminii viitoare, meciurile: Ceahlaul Piatra Neamt – Rocar Bucuresti; Dinamo Bucuresti – FC Brasov; Petrolul Ploiesti – Gloria Bistrita; FCM Bacau – Foresta Suceava; FC Arges Dacia – Universitatea Craiova; Gaz Metan Medias – Astra Ploiesti; Otelul Galati – FC National; Steaua Bucuresti – Rapid Bucuresti. (GIN)
1. Craiova 10 6 3 1 14-7 21 (+6)
2. Brasov 10 5 3 2 6-3 18 (+3)
3. Steaua 9 5 2 2 18-14 17 (+2)
4. Petrolul 10 5 2 3 14-11 17 (+2)
5. Dinamo 10 4 3 3 18-16 15 (+3)
6. Otelul 10 4 3 3 15-13 15 (0)
7. FC Arges 10 4 3 3 12-14 15 (0)
8. Rocar 10 4 2 4 18-17 14 (-1)