Din nou, arbitrii si-au facut de cap

duminică, 29 martie 1998, 23:00

Asa cum au promis la plecare, handbalistii de la Politehnica Mecon Iasi au facut o partida foarte buna la Ploiesti, acolo unde doar arbitrajul partinitor al cuplului bucurestean V. Ciucan – N. Stoian au facut ca gazdele sa obtina victoria. Gratie unei prestatii de exceptie, care a confirmat forma buna etalata in cursul saptaminii, dar si faptului ca se simt mai bine in jocurile din deplasare, studentii au condus ostilitatile pe intreaga durata a primei reprize. Cu un portar in forma, l-am numit aici pe Bogdan Pralea, elevii antrenorilor C. Schender si T. Daian au condus cu 2-0 (‘2), 6-4 (’11), dupa care s-au desprins la patru goluri diferenta: 12-8 (’24) si 15-11 (’28). Gazdele, aflate in lupta directa pentru intrarea in prima divizie a tarii, au simtit ca sint in mare pericol si au intrat in panica. Pentru a N-a oara, insa, iesenii au fost pusi in situatia sa lupte contra deciziilor dictate de arbitri, si deznodamintul nu putea fi altul. Cu doua eliminari absolut gratuite dictate la Chirila si Ciocoiu, oaspetii se vad egalati la 16 in min. 33. Ultima egalitate consemnata pe tabela a fost in min. 38, scor 18-18. Treptat-treptat, ploiestenii preiau conducerea si incep sa profite si mai mult de deciziile eronate ale arbitrilor. Doi de 7 m refuzati oaspetilor se rasfring tot in capul lor, antrenorul Schender fiind "gratulat" cu cartonas galben pentru proteste. Rezultatul final avea sa aduca gazdelor o victorie "muncita". "Am facut la Ploiesti un joc de exceptie, dupa o comportare nesperat de buna a baietilor. Nu stiu cite echipe au condus o repriza Inspet-ul la ea acasa. Noi am jucat dezinteresati, insa, ma surprinde ca o formatie care aspira la prima divizie are nevoie de un asemenea ajutor ca sa cistige pe teren propiru. Remarc din formatia mea pe portarul Pralea (pentru prestatia din prima repriza), Ciocoiu si Halauca." – ne-a declarat prof. C. Schender.
Pentru Politehnica Mecon au evoluat: Halauca 8 goluri, Ciocoiu 8 (5 din 7 m), Timofte 3, Pascutoi 2, Budeanu 2, Adam 2, Chirila 1, Massari 1, Pralea, Agrigoroaie, Bocan, Ruginosu. De la gazde, cele mai multe goluri au fost marcate de: Popescu 7, Ghizdavescu 6 si Belgeru 6. (Lucian MINUT)