Romania: Stelea – D. Petrescu, Gh. Popescu, Batrinu, Rosu, Fl. Petre, Gilca, C. Munteanu (’66 – Lupescu), D. Munteanu, V. Moldovan (’70 – Craioveanu), A. Ilie.
Slovacia: Konig – Zeman, Karhan, Kratochvil, Varga, Zatek (’76 – Dzurik), Tomashek, Balis, Labant, Dubovski (’86 – Suchancok), Majoros (’68 – Slicho).
Cartonase galbene: Gilca, Batrinu, Gh. Popescu, A. Ilie / Labant (doua)
Cartonas rosu: Labant (’80)
Au arbitrat: Graham Barber – Philip Joslin, Graeme Atkins (Anglia)
Pina la fenomenul astronomic din luna august, microbistii romani au avut parte de doua elipse fotbalistice in decurs de doar citeva saptamini, dupa esecul (oarecum inofensiv) din partida amicala cu Israelul venind impardonabila remiza de simbata seara, cu nationala Slovaciei. Si daca in vara protagonistul evenimentului atit de mediatizat (inclusiv de un banner imens aflat in fata bancii de rezerve a romanilor) va fi Luciano Pavarotti, acum ne-am putut gidila auzul cu lalaiala dezlinata a ciracilor lui Piturca, selectionerul punctind partial doar la capitolul curaj, printr-o formula de echipa care trebuia sa surprinda adversarul, dar a sfirsit prin a deceptiona, vedetele intrecindu-se in mediocritati cot la cot cu cei nou veniti in "familia" tricolora. Iar in cele din urma, specialistului in babaroase i-a iesit dubla (0-0), dar potul l-au umflat slovacii. Ca de multe alte ori, adversarul a reusit sa ne "adoarma" cu declaratii de genul celor facute acum de antrenorul Josef Adamec ("romanii sint favoriti", "venim sa ne aparam", etc), ca ne si vedeam invingatori la citeva goluri diferenta. Debutul partidei de pe Stadionul "Lia Manoliu" a fost insa derutant, cu oaspetii venind curajos spre poarta lui Stelea, insa Majoros, Tomashek si "olandezul" Zeman (de la Vitesse Arnhem) s-au pripit in situatii favorabile. Cei 17.000 de spectatori au avut de asteptat pentru a vedea o ocazie mai acatarii pina in minutul 17, cind Konig a respins cu un reflex miraculos sutul inselator de la 25 de metri al lui Viorel Moldovan. Acesta a fost semnalul unei accelerari a jocului, si opt minute mai tirziu Rosu iroseste inca o ocazie imensa, trimitind mult peste poarta din marginea careului mic, dupa o pasa ideala de la Adi Ilie. Aceasta a fost, de fapt, una dintre putinele faze in care atacantul Valenciei nu a gresit, "Cobra" impresionind neplacut in rest prin individualism si lipsa de concentrare. Nici ceilalti tricolori nu au stralucit, iar ideea de joc a fost, de cele mai multe ori, sublima, dar a lipsit cu desavirsire, cu mingi de angajament in adincime, prada sigura pentru masivii fundasi adversi. Asa se face ca, pina la pauza, usoara dominare sterila s-a spart in rest in fata apararii sigure a oaspetilor, marea ocazie a meciului consumindu-se la poarta noastra cind trecuse o jumatate de ora de joc: Dubovski l-a gasit liber pe Majoros, care a sutat imparabil de la marginea careului, dar incheietura barelor l-a salvat pe Stelea (ramas fara replica) de rusine. Ilie cerseste un penalty in minutul 42, dar pina la finalul reprizei mai avem de indurat emotii, oaspetii reclamind un fault in careu si apoi un hent la Stelea, iesit sa blocheze balonul la 2 metri in afara careului. Reduta slovaca s-a clatinat ceva mai mult in partea a doua, cind Batrinu, Viorel Moldovan si Adi Ilie au mai dat de citeva ori impresia ca vom culege toate cele trei puncte, dar imprecizia sau Konig au facut ca tabela sa nu se modifice. Si, paradoxal, desi tot meciul se aruncasera mingi lungi spre atacanti, ultimele minute s-au consumat cu pase repetate in lateral sau chiar in urma, rezultatul fiind parca pe placul piturcilor. Dincolo de amaraciunea semi-esecului, trebuie spus ca pierderea celor doua puncte si a sefiei grupei nu reprezinta (inca) un dezastru, situatia putind fi reparata. Decisive vor fi partidele urmatoare, cu Portugalia (in principal), Slovacia si Ungaria. Daca acestea vor fi cistigate, lucrurile se rezolva de la sine. Totul este sa nu ne mai ofere Piturca inca o eclipsa. (D.A.)