Graba strica treaba

luni, 22 februarie 1999, 00:00

Desi au anticipat ca vor avea un meci extrem de dificil cu una din pretendentele la prima scena a baschetului masculin romanesc, iesenii de CSS Unirea au pierdut. Din pacate ei au inregistrat acest esec mai mult datorita propriilor greseli, a unui joc prea putin elaborat, in care erorile individuale au abundat. Galatenii au inceput mai bine partida insa au fost egalati si chiar condusi de elevii antrenati de Paul Paveliuc. Cum cei doi conducatori de joc ieseni Vrabie si Samoil nu reusesc sa impuna un ritm avantajos, galatenii preiau din nou initiativa si intra cu avans consistent la pauza. La reluare, cu un Dornescu mai prezent in joc, dar profitind si de ratarile oaspetilor, CSS Unirea se apropie pina la trei puncte diferenta la jumatatea reprizei secunde. A fost ultima zvicnire, pentru ca, de aici incolo, iesenii au revenit la jocul plin de erori, pase gresite si aruncari de la distanta care abia de atingeau instalatiile. Pe acest fond, victoria consistenta a oaspetilor aproape ca n-a mirat pe nimeni. Marcatori: Dornescu 24, Seciu 10, Jalba 9 (1X3), Zetu 9 (1X3), Vrabie 6, Samoil 3 (1X3), Tarau 3, Ciofu 2 (CSS Unirea) respectiv Stan 22, Olaru 20, Damian 16 (1X3), Mihailov 11 (1X3), Tiron 11, Trifan 6 (CSU LPS). (Lucian MINUT)