Iesenii au clacat din nou pe final

duminică, 30 mai 1999, 23:00

Desi a dorit din rasputeri sa termine campionatul cu un rezultat bun, handbalistii de la Politehnica Mecon si-au intarit simbata pozitia din partea inferioara a clasamentului. Iesenii au reusit astfel sa rateze cele doua obiective propuse in acest sezon: promovarea (care s-a risipit la putin timp dupa primele etape) si clasarea in partea superioara (obiectiv stabilit la inceputul returului). "Lipsa unei concurente pe posturi a fost unul dintre elementele care ne-au condus la actuala clasare. Cu patru portari si doar opt jucatori de cimp, in conditiile in care diferenta dintre titulari si rezerve este destul de mare, am ajuns in aceasta situatie. S-au pierdut destule jocuri pe lipsa de concentrare in momente cheie, pe greseli." – ne-a declarat antrenorul Costel Schender, care a mai adaugat ca cele citeva puncte pierdute relativ usor pe parcurs puteau gasi echipa ieseana undeva pe podium. Lipsa de concentrare in momente cheie reprezinta si cauza partidei pierdute simbata la Ploiesti, cind Poli Mecon a avut victoria in mina insa a irosit-o printr-un 7 m ratat de Adam in ultimul minut de joc. "Am beneficiat de un 7 m cu 17 secunde inainte de final, la scorul 25-25, insa Adam a ratat-o. Mai erau patru secunde si gazdele au avut si ele de o astfel de aruncare unde experienta lui Grama a fost decisiva." – a declarat celalalt antrenor al iesenilor, prof. Tiberiu Daian. Toate oalele se sparg acum in capul interului Cristian Adam, pe umerii caruia apasa, in opinia tehnicienilor, pierderea a trei puncte in ultimele doua partide. A fost mai intii egalul cu CSU Galati, cind i s-a reprosat lipsa marcajului la autorul golului egalizator, apoi ratarea de la Ploiesti, in conditiile in care tehnicienii s-au gindit la el ca la jucatorul cu cea mai bogata experienta din lot. Partida de simbata, arbitrata excelent de cuplul focsanean Ene – Ionescu, a fost una disputata, in care oaspetii s-au aflat deseori la conducere. Studentii au condus la trei goluri diferenta pina in min. 18 cind s-a restabilit egalitatea (9-9), dar pauza i-a gasit din nou in avantaj. Repriza secunda a debutat si a continuat sub semnul echilibrului pina in min. 41, cind gazdele conduceau cu 21-17. Se parea ca gazdele au pus stapinire pe joc insa iesenii nu renunta la lupta, egaleaza spre final, dar confirma inca o data faptul ca pregatirea psihologica este una din principalele cauze ale esecurilor inregistrate.
Pentru Politehnica Mecon au evoluat: Pralea – Timofte (2 goluri), Pascutoi (4), Halauca (1), Massari (5), Adam (9 – 3 din 7 m), Aanicai (2). Au mai jucat: Hutanu (1), Ruginosu (1), Agrigoroaie, Buga si Leuciuc. De la Petrolul, cei mai buni marcatori au fost Ghizdavescu (8) si Grama (6). (Lucian MINUT)