Invinse de arbitri

duminică, 01 aprilie 2001, 23:00

In ciuda tuturor pronosticurilor, voleibalistele de la Penicilina au trecut la milimetru de calificarea in semifinalele campionatului, dar lor le-a fost refuzata pur si simplu sansa de a continua lupta pentru titlu, arbitrii dind "unda verde" spre careul de asi campioanei Rapid. Sa explicam: dupa victoria de miercuri, de pe teren propriu si dupa declaratiile lipsite de fair-play ale antrenorului rapidist Costinel Stan, care promisese ca "la Bucuresti voi invinge Penicilina cu 3-0 in ambele meciuri", iesencele au facut simbata o partida senzationala in Giulesti, dominind clar intilnirea si facindu-l pe Stan sa se dea de ceasul mortii, vazind cum ii scapa calificarea printre degete. Cu Cezara Ruxandoiu in forma de zile mari, secondata excelent de Androhovici si Formagiu, Penicilina a cistigat primul set la 20, in numai 15 minute, reducind publicul din Grant la tacere. A urmat apoi un set cistigat destul de usor, la 14, de Rapid, care a egalat situatia la seturi. Setul al treilea a fost, insa, din nou al oaspetelor, care au condus in permanenta pe tabela de marcaj si s-au impus cu 25-23. Setul al patrulea trebuia sa fie si ultimul, caci iesencele au fost din nou la cirma jocului si avind in permanenta avans pe tabela fata de gazde. La 21-19 pentru Penicilina, asa cum decurgeau lucrurile, era clar ca totul se indreapta spre succesul inevitabil al fetelor noastre si numai o minune ar mai putea scapa Rapidul de rusine. N-a fost, insa, cazul unei surprize, pentru ca in acel moment si-au intrat in mina arbitrii partidei, bucuresteanul C. Steriade si brasoveanul Ovidiu Iliescu, care au schimbat complet soarta intilnirii. Practic, Steriade, care nu a putut uita ca e concitadin cu echipa gazda, a "mutat" un atac al Rapidului din aut (aut mare, de jumatate de metru!) in teren si apoi, la protestele virulente ale jucatoarelor iesence, i-a acordat cartonas galben Danei Dochia, care a echivalat cu un nou punct in contul Rapidului. Maniera de arbitraj a "centralului" a continuat, in acelasi sens, iar iesencele n-au mai avut sansa de a reusi vreun punct, pierzind setul cu 25-21. In tie-break, rapidistele, inviate din morti, au fost mai atente si s-au impus cu 15-11, impingind disputa spre un al treilea meci, duminica. " Meciul de simbata a fost al Penicilinei din toate punctele de vedere, am dominat echipa bucuresteana si toti cei prezenti au fost de acord ca trebuia sa invingem. Din pacate, gravele erori de arbitraj din setul al patrulea ne-au privat de un succes absolut meritat!", spune antrenorul iesean Nicu Roibescu.
Din pacate, meciul de duminica a fost cistigat de gazde destul de usor, cu 3-0 (21, 18, 19). Darimate psihic dupa partida anterioara, in care au vazut cum li se poate fura victoria, iesencele au jucat de la egal la egal cu adversarele lor doar in primul set. Apoi, profitind de "caderea" fizica a Tatianei Popa, de faptul ca Rudandoiu si Androhovici au jucat cu 50% din potentialul demonstrat in meciul precedent, Rapid s-a distantat in invingatoare, obtinind calificarea in semifinale, o calificare minjita insa cu noroi. Penicilina va juca in faza urmatoare cu Unic Piatra Neamt, cu care isi va disputa locurile 5-6 in clasament. (Ion TEODOR)