Rapidul se apropie de Europa

duminică, 10 iunie 2001, 23:00

Au marcat: Barbu (’34 – penalty), Pancu (’78). Intr-un autentic derby pentru UEFA, rapidistii au obtinut cele trei puncte, dar in urma unui joc distructiv, accentuat dupa inscrierea primului gol, dintr-un penalty acordat la un contact Somcherechi – Barbu.
Gaz Metan – Medias – Steaua 1-3 (1-0). Cl. Moldovan (‘8) / Trica (’58), Iacov (’67), Ciocoiu (’84). In prima repriza, proaspata campioana, lipsita de o serie de titulari, nu a aratat mai nimic. Dupa pauza, s-a trezit orgoliul in jucatorii din Ghencea, ceea ce a condus la victorie…
Dinamo – Universitatea Craiova 3-1 (2-1) . Mihali (’14), Niculae (’34), Mihalcea (’77) / D. Rednic (’31). Victorie clara a dinamovistilor, oltenii aratindu-si cele 24 de masele doar in prima repriza.
FC Brasov – Gloria Bistrita 2-0 (1-0). Vacsko (’22), V. Ghindaru (’74). Prin aceasta victorie, in fata unui adversar care nu a pus probleme, brasovenii si-au asigurat locul in editia urmatoare a Cupei UEFA.
Petrolul Ploiesti – Astra Ploiesti 3-1 (0-0). Au marcat: Todoran (’48, ’60), Pancovici (’66) / Dascalescu (’62). Cele doua formatii ploiestene nu s-au incurcat una pe alta, dar, la prima vedere, a iesit un meci frumos, aplaudat de spectatorii ploiesteni.
Rocar Bucuresti – Foresta Suceava 3-2 (2-1). Prodan (’19, ’86), Manta (’40) / Botan (’16 – penalty), Pacurar (’58). Unul dintre cele mai reusite spectacole fotbalistice vazute in ultima vreme in Divizia A, Rocarul a dominat mai mult si a meritat victoria, dar ea a fost obtinuta intr-un final in care sucevenii au jucat cu doi oameni mai putin, Minescu (’81) si D. Munteanu (’83) fiind eliminati pentru cumul de cartonase galbene.
FCM Bacau – FC National 3-2 (2-0). Trofin (‘5, ’72), Bundea (’36 – penalty) / Mitrovic (’66), Ceka (’73). Meci spectaculos, dar cu iz de opereta, toate golurile fiind opera unui consens de loc laudabil. In min. 86, bacauanul Radu Ciobanu a ratat un penalty.
Ceahlaul Piatra Neamt – Otelul Galati 0-0. Parodie de fotbal; nemtenii au obtinut punctul care ii scapa de orice griji, chiar inaintea "derbiului" cu Gloria, iar otelarilor li se i iteste in fata doar lanterna din Medias.
Golgeteri: Marius Niculae (Dinamo) – 20; Cursaru (Bacau) – 15; R. Nita (Foresta, Rapid) – 14.
Ultima etapa (miercuri, 13 iunie): Astra Ploiesti – Dinamo (2-3), Universitatea Craiova – Rocar Bucuresti (0-2), Gloria Bistrita – Ceahlaul Piatra Neamt (2-3), Otelul Galati – Gaz Metan Medias (0-0), Foresta Suceava – FC Brasov (1-3), FC National – Petrolul Ploiesti (0-2), Rapid – FCM Bacau (2-0), Steaua – FC Arges (1-1). (GIN)
1. Steaua 29 17 8 4 53-29 59 (+17)
2. Dinamo 29 15 6 8 53-40 51 (+6)
3. Brasov 29 15 5 9 33-24 50 (+5)
4. Rapid 29 12 10 7 37-25 46 (+4)
5. FC Arges 29 12 9 8 39-39 45 (0)
6. Gloria 29 12 4 13 42-42 40 (-2)
7. Petrolul 29 12 4 13 34-34 40 (-5)
8. National 29 12 3 13 38-40 40 (-2)