joi, 30 noiembrie 2006, 00:53

Scorul pe seturi: 25-19 (24′), 16-25 (22′), 22-25 (24′), 21-25 (27′).
Penicilina: Mutascu, Ionescu, Ivanof, Androhovici, Diaconita, Rusu, Citcoan (libero) / Lupu, Popa.
Dinamo: Prenga, Martin, Cirstoiu, Bojilova, Marcovici, Minca, Coiculescu (libero) / Hincu, Alexe.
Nu poti acuza de ignoranta pe cei care prevedeau o victorie scurta a dinamovistelor, in trei seturi, dar cert este ca acestia s-au inselat amarnic, Penicilina reusind sa tina in sah aproape o ora si jumatate, masina de volei a lui Costinel Stan, gripata sever simbata, la Galati. Cert este ca iesencele au avut cel putin un set si jumatate aproape perfect, cu atacuri bine gindite, cu precizie in aparare si cu blocaje cum n-am mai vazut de mult in sala cea mica. Cristina Androhovici a fost la inaltime, Claudia Mutascu a facut cel mai bun meci al sau din ultima vreme, iar Mihaela Ionescu si Mariana Diaconita au dominat luptele de la fileu. In primul set, doar inceputul a fost echilibrat, dinamovistele avind o revenire de la 10-7 la 10-10, dar victoria iesencelor la 19 a fost incontestabila, veselia prelungindu-se si  in primele mingi ale setului secund, cind iesencele conduceau cu 4-0. Penicilina, o echipa de moral, s-a vazut intoarsa la 4-5 si apoi, de la 6-5 la 6-10, totul pe fondul revenirii masinariei dinamoviste, cu uriasele Albena Bojilova si Alida Marcovici atacind necrutator prin mingile puse de albaneza Amy Prenfa. Astfel ca, in ciuda unei reveniri iesene de la 8-10 la 13-10, Dinamo a egalat scorul fara probleme. Al treilea set a fost unul slab al Penicilinei, rabufnirile din final (15-10, 19-19, 19-24, 22-24) nefiind edificatoare pentru o perioada dominata de jucatoarele lui Stan. In setul IV echipa ieseana a "murit" frumos. Dupa un inceput slab, iesencele au parut ca vor duce meciul in tie-break. Dupa ce au condus cu 9-8 si 16-15, filmul s-a rupt la  la 18-16, iar spectatorii au ramas cu satisfactia acelui prim set cistigat de iesence si a unui spectacol voleibalistic total.
Penicilina va avea, simbata, o noua "misiune imposibila" la Galati, in fata echipei CSU Metal, pregatita de antrenorul national al Serbiei, Zoran Terzic.