Aproape de o surpriză

luni, 16 septembrie 2013, 01:50

CS Navobi Iasi – FCM ASA Tg Mures 1-2 (0-1), în etapa a II-a a Superligii de fotbal feminin

Înaintea meciului de fotbal din Copou al CSMS, s-a disputat pe terenul sintetic din Iaşi, partida feminină dintre echipa ieşeană CS Navobi, proaspăt promovată în Superligă şi vicecampioana FCM ASA Târgu Mureş, o echipă puternică obişnuită să câştige la scor în faţa unor adversari mai modeşti. Numai că fetele antrenate de Adrian Ambrosie, învinse în prima rundă cu 2-6 la Bucureşti, de Fair Play, s-au depăşit şi au dat o replică extrem de viguroasă mureşencelor, într-un meci plin de faze antrenante şi n-a lipsit mult să se întâmple surpriza înregistrăriui unui meci egal. Aflată în zece oameni din min. 20, echipa mureşeană a deschis scorul în min. 22, prin internaţionala maghiară Claudia Joan cu un şut de la 20 de metri, până la pauză ieşencele având două şanse de egalare prin Ana Roşu şi Mihaela Ghebănoaiei. După pauză, Navobi a jucat şi mai curajos, un plus de curaj fiind oferit de ratarea din penalty a oaspetelor din min. 60. Ca urmare, Mădălina Petria a egalat în min. 73. Dar experienţa mureşencelor, în ciuda inferiorităţii numerice, s-a concretizat în min. 79, dintr-o lovitură liberă executată de Beata Ambrus şi, cu toate eforturile ieşencelor, rezultatul nu s-a mai schimbat. S-a remarcat în poarta ieşeană, Elena Toma, noua achiziţie componentă a lotului U19 al Republicii Moldova. Antrenorul şi managerul Adrian Ambrosie au folosit următoarele jucătoare: Elena Toma – Ana Maria Roşu, Iulia Giurgică, Larisa Ambrosie, Roxana Prodan – Oana Foia (Corina Musteaţa), Mihaela Ghebănoaei, Rahela Gangal, Georgiana Ilaş (Ştefana Ciobanu) – Mădălina Petria (Simona Anastasiu), Andreea Ceauşu (Andreea Grigoraş). În etapa viitoare, pe 29 septembrie, Navobi va juca în deplasare cu CS Real Craiova.