Eliminari cu ghiotura in Divizia A!

duminică, 15 august 1999, 23:00

Dupa o ratare monumentala a lui Jean Vladoiu (de la doi metri, peste poarta goala), dinamovistii s-au vazut condusi, prin golul marcat de Claudiu Niculescu, in min. 27, care a obtinut un penalty la un contact cu aparatorul dinamovist Florea. In repriza secunda, dinamovistii au egalat prin Mihalcea, in minutul 77 si au obtinut victoria in min. 87 prin Marius Nicolae.
FC Brasov – Otelul Galati 3-0 (1-0) . A marcat M. Ivan (7 – penalty, 82) si M. Manole (51). Brasovenii lui Andone au prins o zi fasta, razbunind toate ghinioanele de pina acum. Otelarii au dat o replica palida, dar antrenorul Dumitriu a contestat golul al doilea, inscris de Manole, ca fiind din ofsaid.
FC Onesti – Ceahlaul Piatra Neamt 1-1 (0-0). O repriza urita, cu multe faulturi si una spectaculoasa, au caracterizat derbiul moldovenesc de la Onesti. La finalul primei parti, eliminarea mijlocasului nemtean Mihai Ionescu de catre arbitrul iesean Toni Helesteanu, a creat scene regretabile, presedintele nemtean Gigi Stefan fiind scos din incinta terenului de catre fortele de ordine. Dupa pauza, cu un om in plus, gazdele deschid scorul, in min. 52, prin Iriza si rateaza un penalty, opt minute mai tirziu prin Jercalau. Pentru ca, in minutul 68, Marc sa aduca o egalare echipei din Piatra Neamt, greu de inchipuit dupa cum incepuse repriza.
Farul – FCM Bacau 3-0 (0-0). Constantenii si-au creionat victoria in repriza secunda, prin golurile realizate de Stere (58 – penalty), Butoiu (62) si Negru (70). Absenta lui Halagian de pe banca bacauana s-a resimtit, in special, in organizarea defensivei, lamentabila la golurile primite. Prima repriza s-a caracterizat prin duelurile artagoase dintre constanteanul Abaluta si bacauanul Rotariu, ei vazind impreuna cartonasul galben si, apoi, rosu. (Abaluta de-abia isi ispasise suspendarea dupa eliminarea din meciul cu Craiova). In min. 58 a mai fost eliminat un aparator bacauan, Ciobanu, care, lovind intentionat mingea cu mina, a condus la acordarea penaltiului, transformat de Stere.
Etapa viitoare (20-22 august): Gloria Bistrita – FC Brasov ; Extensiv Craiova – Rocar Bucuresti;
Dinamo Bucuresti – Petrolul Ploiesti; Otelul Galati – Rapid Bucuresti; Steaua Bucuresti – FC Onesti; FC Arges – FC National; Ceahlaul Piatra Neamt – Farul Constanta; FCM Bacau – CSM Resita; Astra Ploiesti – Universitatea Craiova. (Nic. G)
1. Dinamo 5 5 0 0 18-1 15 (+9)
2. Otelul 5 3 0 2 14-10 9 (+3)
3. FC Arges 5 3 0 2 6-3 9 (+3)
4. Petrolul 5 3 0 2 9-7 9 (0)
5. Rapid 4 2 2 0 6-3 8 (+2)
6. Astra 4 2 1 1 9-6 7 (+4)
7. Farul 5 2 1 2 8-6 7 (-2)
8. Ceahlaul 3 2 1 0 6-4 7 (+1)