Penicilina: Burcea, D. Marian, Androhovici, T. Popa, Formagiu, Oprea. Au mai jucat Postelnicu si Purice.
CSU Metal: Ionescu, Koyumdzieva, Constantinescu, Cojocaru, Dumitru. Au mai jucat C. Pop si Liulenova.
Arbitri: T. Corcodel (Bucuresti), S. Cadir (Constanta).
Puncte din serviciu: 1-4. Servicii gresite: 2-4.
Cind adversarele sint mai bune decit tine, orice urma de fair-play te indeamna sa recunosti sincer acest lucru. Iar aseara echipa galateana a fost mai buna decit Penicilina si a meritat victoria. Nimeni nu poate, insa, baga mina in foc pentru felul in care ar fi putut sa decurga meciul daca iesencele cistigau primul set, lucru de care au fost miraculos de aproape. In fapt, ultimele mingi ale primului set au fost cele mai controversate si se poate spune ca ele au decis, in buna masura, soarta acestui joc. La scorul de 25-24 pentru Penicilina, oaspetele s-au aflat in atac, iar mingea trimisa cu putere de Adriana Dumitru a poposit in afara terenului de joc. Arbitrul de scaun s-a consutat din ochi cu „secundul” si amindoi au decis „aut”: 26-24, punct si set pentru Penicilina! Jucatoarele noastre se indreptau deja spre banca de rezerve, bucuroase, dar in acel moment arbitrul de scaun, bucuresteanul Toader Corcodel, a luat o decizie de necrezut: s-a lasat influentat de protestele jucatoarelor galatence – care sustineau ca mingea fusese atinsa de „blocajul” iesencelor inainte de a iesi in aut – si a acordat punctul echipei oaspete! Asa a aparut scris pe tabela 25-25, iar jucatoarele de la Penicilina au fost nevoite sa reintre in teren, buimacite, neintelegind ce se intimpla, pentru a continua jocul… Absolut normal, echipa cu moralul in urcare, CSU Metal, a cistigat fara probleme urmatoarele doua puncte si a trecut primul set in contul ei!
In loc sa conduca cu 1-0, elevele antrenorului Felix Vararu s-au trezit conduse, iar in partea a doua a meciului au „cazut” complet din punct de vedere psihic, permitind oaspetelor sa se distanteze rapid la 9-2 si 15-6. Atacurile puternice ale fostelor clujence Cecilia Pop si Andreea Constantinescu au continuat sa faca ravagii in tabara noastra, din care doar Burcea si Oprea au mai jucat cite ceva, dar nu stralucit. Setul doi s-a terminat in numai 19 minute si in acel moment era clar ca misiunea Penicilinei devenise aproape imposibila. Cu toate acestea, setul al treilea a inceput intr-o nota buna pentru Tatiana Popa si colegele sale, care au reusit sa conduca cu 3-0, 5-2, 8-5 si 13-8. Acesta a fost, insa, momentul in care jucatoarele din orasul de la Dunare au revenit in joc si au avut o serie de actiuni excelente, care le-au ajutat sa treaca la conducere pe tabela de marcaj, cu 15-13. Chiar lipsite de aportul fostelor iesence Ruxandoiu si Dulcianu (prima accidentata, a doua prezenta doar pe banca de rezerve), oaspetele si-au facut bine treaba pina la capat, profitind de numeroasele naivitati in joc ale echipei noastre. In final a fost 3-0 pentru CSU Metal Galati, la fel ca si in precedentele doua intilniri din acest sezon, dar – asa cum spuneam si la inceput – nimeni nu poate sti ce se intimpla daca Penicilina cistiga primul set, unul in care evoluase foarte bine… (Ion TEODOR)