Laurei ii plac mingile colorate

duminică, 01 octombrie 2000, 23:00

Penicilina: Dochia, RUXANDOIU, T. Popa, DULCIANU, ANDROHOVICI, Formagiu. A mai jucat A. Popa.
Se poate spune ca meciul Penicilieni de simbata a fost aproape tras la indigo cu cel din urma cu o saptamina, impotriva lui Unic Piatra Neamt: tot 3-0 la final, tot o ora a durat meciul, tot o victorie fara emotii pentru gazde. Doua lucruri au sarit de data aceasta in ochi. Intii, s-a jucat cu mingi noi, colorate, asemeni celor folosite la Olimpiada, mingi recomandate de Federatia Internationala de Volei. Apoi, dar mult mai important, trebuie subliniata prestatia de exceptie a Laurei Dulcianu, care a fost de departe cea mai buna jucatoare a meciului, contribuind decisiv la victoria echipei sale. Foarte buna la serviciu si la blocaj, necrutatoare in atac, mereu atenta in linia a doua, la preluare, Laura a facut unu din cele mai bune jocuri ale sale de cind evolueaza la Penicilina, demonstrind ca in curind va deveni una dintre vedetele incotestabile ale echipei antrenate de Nicu Roibescu si Aurelia Ichim.
"Montate" de evolutia bunei a Laurei Dulcianu, colegele sale au evoluat fara complexe, dominindu-si adversarele in special prin intermediul serviciilor foarte exacte si a blocajelor bune, in aceasta faza excelind in special Tatiana Popa si Androhovici. Intr-o forma buna a fost si Cezara Ruxandoiu, care pare sa fi depasit probelemele din ultima vreme si a reusit multe "trucuri" frumoase in fata galatencelor. Spre deosebire de meciurile precedente, ridicatoarea Dana Dochia si-a facut foarte bine datoria, iar Mihaela Formagiu a fost suplinita excelent in faza ofensiva de colegele sale, nefiind nevoita sa forteze. Setul intii a inceput in nota de dominare a gazdelor, care s-au distantat la 7-4 si 11-6 gratie serviciilor foarte bune ale lui Ruxandoiu si Dochia. A fost apoi rindul Laurei Dulcianu sa vina la serviciu si Penicilina sa duca scorul la 18-8. S-a mers apoi umar la umar pina la final si iesencele au pus punct dupa 16 minute, la 25-14, prin aceeasi Dulcianu. Setul secund a avut un inceput mai echilibrat, dupa 5-1 pentru gazde, 7-6 si 10-8, galatencele preluind pentru prima oara conducerea cu 11-10. A fost, insa, doar un foc de paie, pentru ca Tataiana Popa (care joaca la fel ca in prima tinerete) si colegele sale au accelerat apoi si s-au dus la 201-4. Setul s-a terminat la 17, fara emotii. Acestea aveau sa apara la debutul setului trei, cind CSU Galati a condus cu 4-1 si 7-3, dupa citeva greseli inexplicabile in atac ale gazdelor, dar surpriza era inca departe. Au demonstrat-o atacurile in forta ale Mihaelei Formagiu si Cezarei Ruxandoiu, care au readus egalitatea la 11. Dupa alte citeva momente de joc echilibrat, la 16-14, antrenorul Penicilinei, Nicu Roibescu, a cerut singurul sau time-out din tot meciul si acest fapt avea sa-si spuna cuvintul. Cu Tatiana Popa la serviciu, Penicilina a "galopat" spre victorie, desprinzindu-se la 21-14 si punind capat meciului la 15, dupa – cum se putea altfel? – printr-un serviciu si un punct al Laurei Dulcianu. (Ion TEODOR)