Misiune imposibila

luni, 15 februarie 1999, 00:00

La doar trei zile distanta de esecul inregistrat acasa cu Univ. Carbochim Cluj, baschetbalistii de la Politehnica Moldrom se afla in fata unui examen extrem de dificil: partida de la Sibiu cu vicecampioana editiei trecute. Cu moralul serios zdruncinat in ultimul timp, iesenii vor incerca sa faca fata asaltului unei echipe omogene si care se mentine de ani buni, cu aceeasi formula de echipa, in fruntea baschetului romanesc. Fara a reusi la Sibiu nici macar o data in ultimele trei sezoane sa puna in pericol succesul gazdelor de astazi, studentii au cedat deja de doua ori in partidele directe disputate in acest campionat. Mai intii, in turneul de la Bucuresti, echipa antrenata de Mircea Vulc s-a impus cu 83-75 (Tordai reusind atunci 46 de puncte!), pentru ca la turneul de la Cluj sa cistige si mai clar, cu 89-75, intr-un joc in care Claudiu Munteanu a fost cel mai bun marcator de pe teren (27 de puncte) si asta dupa o prima repriza excelenta (cind a reusit sapte aruncari de trei puncte). Ca va fi foarte greu este si opinia antrenorului iesean Dragan Petricevic: "Sint sanse mici sa reusim o victorie acolo, asta si datorita moralului sifonat al echipei. Incercam totusi sa ne refacem jocul si sa reusim un meci bun." Lotul studentilor a plecat inca de joi spre Sibiu, dar s-a oprit pentru o noapte la Brasov, acolo unde s-a efectuat si un antrenament. Burlacu, Murgoci si Nanescu (care au avut de sustinut un examen la FEFS), au facut abia ieri jonctiunea cu restul coechipierilor. (Lucian MINUT)