Steaua a adus doliu pe Bistrita

luni, 12 martie 2001, 00:00

Petrolul Ploiesti – Rapid Bucuresti 1-2 (1-0) . Partida de debut a returului a fost spectaculoasa, interesanta, cu erori de arbitraj si final dramatic. Gazdele au pornit furibund si, la un corner executat de Savu, Pirvu a trimis cu capul in transversala, mingea ricosind in gol. In prima repriza, arbitrul Viorel Anghelinei a refuzat giulestenilor un penalty clar la un fault asupra lui Iencsi si a anulat un gol perfect valabil inscris cu capul de Mutica. Introducerea pe final a ex-galateanului Viorel Ion a dinamizat Rapidul, care a obtinut intr-un final tensionat prima victorie in deplasare in fata Petrolului, din 1969. In minutul 88, Anghelinei si-a amintit de legea compensatiei, acordind un penalty rapidistilor, transformat de Jean Barbu, pentru ca englezul Burke sa aduca victoria giulestenilor in utlimul minut, dupa o actiune stralucita a lui Viorel Ion.
Dinamo – FC National 1-0 (0-0). Un meci dominat autoritar de dinamovisti, care au pacatuit prin lipsa de inspiratie la finalizare. Mult-mediatizatul Marius Niculae, cu gindul mai mult la Manchester si Milano, a fost foarte sters. El a executat telefonat, fara elan o lovitura de la 11 m (acordata la un fault dur in careu asupra lui Bolohan), in min. 68. Pina la urma, tot Niculae a adus victoria dinamoviste, in min. 81: o centrare-lob a lui Claudiu Dragan a fost prelungita in poarta de virful dinamovist. In ceea ce-i priveste pe bancari, s-a dovedit ca tinarul antrenor Cosmin Olaroiu nu a lucrat degeaba cu Florin Halagian, apararea solida si contraatacurile fulgeratoare fiind armele echipei din Cotroceni.
Rocar Bucuresti – Astra Ploiesti 1-0 (0-0). In prima repriza, au fost eliminati doi jucatori: mai intii, a primit direct rosu Victoras Iacob, de la gazde, pentru ca echilibrul numeric sa se restabileasca cu cinci minute inainte de pauza, pagubasul fiind Liviu Negoita (Astra). In general, victorie fara probleme a elevilor lui Titi Dumitriu, chiar daca a fost semnata dintr-un penalty transformat in min. 70 de Luca.
FC Brasov – Universitatea Craiova 1-2 (0-1). Au marcat: Iorga (’69) / Cl. Niculescu (’22 – penalty, ’55). Brasovenii au inceput furtunos partida, dar au fost siderati de gafa portarului Arcanu din min. 22: el a scapat o minge copilareste din mina, singura solutie la indemina fiind faultarea atacantului craiovean Claudiu Niculescu. Din acel minut, meciul a fost dominat, tactic, de olteni, desi gazdele au mai avut mari sanse de a inscrie.
FCM Bacau – Steaua 0-2 (0-1). Bacauanii au atacat in disperare, dar Steaua a prins o zi foarte buna si nu a putut fi invinsa. Golurile au fost marcate de Florentin Dumitru si Trica.
FC Arges Pitesti – Otelul Galati 2-0 (0-0) . Au marcat M. Stan (’85) si Dita (’89). Galatenii au facut un joc cu predilectii defensive, cu gindul la o remiza. Dar reduta lui Ilie Dumitrescu a rezistat pina in minutul 85.
Gloria Bistrita – Foresta Suceava 3-2 (1-1). Ceausu (’33), Turcu (’47), Schumacher (’55) / Gavrilescu (‘1), Bernard (’67). Cind Gavrilescu a deschis scorul in primul minut, nu putin credeau ca acesti tapinari din Nord se gindesc la titlu. Gazdele au egalat pina la pauza si, la inceputul reprizei secunde, pe fondul a doua uriase greseli in aparare ale sucevenilor s-au desprins. Omul meciului a fost mijlocasul Romica Ceausu, autorul primului gol si coautor la cel de-al treilea.
Ceahlaul Piatra Neamt – Gaz Metan Medias (1-1) . Enache (’14) / Galdean (’12). Echipa lui "musiu Pinalty" a fost surprinsa de vivacitatea mediesenilor, care se gindesc serios, daca nu la evitarea retrogradarii, macar la indeplinirea baremului. Scorul stabilit in primul sfert de ora n-a putut fi modificat nici de dominarea gazdelor, nici de arbitrul Marian Dorobantu, care a eliminat doi jucatori ardeleni in ultimele minute: Cl. Moldovan (’83) si Miclaus (’89). Ultimul, insa l-a trimis la spital pe nemteanul…. Nemteanu.
Golgeteri: Vladoiu (Steaua), M. Niculae (Dinamo) – 10; Nita (Foresta), Cl. Niculescu (Craiova) – 9; Cursaru (Bacau) – 8.
Etapa viitoare (17-18 martie): FC National – Rocar, Astra Ploiesti – FC Brasov, Gaz Metan – FC Arges, Otelul Galati – FCM Bacau, Foresta – Ceahlaul, Universitatea Craiova – Gloria Bistrita, Steaua – Petrolul si Rapid – Dinamo.
1. Steaua 16 10 4 2 30-17 34 (+10)
2. FC Arges 16 8 4 4 22-18 28 (+1)
3. Petrolul 16 8 3 5 22-16 27 (0)
4. Dinamo 16 8 3 5 32-27 27 (+3)
5. Craiova 16 8 3 5 18-17 27 (+6)
6. Rapid 16 6 6 4 17-13 24 (0)
7. Brasov 16 7 3 6 13-11 24 (0)
8. Foresta 16 6 5 6 29-29 23 (+2)