Rapid – Feyenoord 1-0, in tur 1-1
Rapid: Coman – M. Constantin, Maftei, Rada – Badoi, Maldarasanu, Illyes, Karamian (’90^2 – Perja) – D. Niculae, N. Constantin (’70 – E. Dica), Buga (’84 – Vasilache). Antrenor: Razvan Lucescu.
Feyenoord: Lodewijks – Ostlund, Bahia, Greene (’65 – Vincken), Bosschaart – Ghaly (’46 – De Guzman), Paauwe (’82 – Boussaboun), Ono – Kalou, Kuyt, Castelen. Antrenor: Erwin Koeman.
Arbitru: Lucilio Cardoso (Portugalia).
1-0, min. 12: Buga profita de o preluare gresita a lui Ostlund, patrunde in careu, suteaza telefonat, portarul Lodewijks respinge si el neatent, atacantul rapidist reluind cu capul, din plonjon.
Rapidistii s-au temut foarte mult de aceasta Feyenoord, dovada ca linia de mijloc a jucat fara claritate in prima repriza, lasind posesia pe seama olandezilor si greutatea sarcinii in spatele aparatorilor. Intr-adevar, rare au fost momentele in aceasta parte a jocului in care elevii lui Razvan Lucescu au tinut macar un minut balonul. Din fericire, insa, atacurile olandeze nu s-au fructificat nici macar prin ocazii periculoase, doua suturi de la distanta semnate de Kuyt (putin pe linga) si Ono (respins acrobatic de Coman in corner) fiind singurele oportunitati ale jucatorilor olandezi in primele 45 de minute. Norocul a suris rapidistilor in min. 12, cu gafa monumentala a suedezului Ostlund si golul lui Buga. Presiunea olandeza s-a accentuat in ultimele minute ale reprizei si a devenit sufocanta imediat dupa pauza, cind noul introdus, De Guzman, ar fi semnat golul egalarii, daca portarul giulestean n-ar fi trimis mingea in corner. Din fericire, insa, rapidistii incep sa mai si lege jocul si initiaza actiuni ofensive curajoase, soldate cu ratari ale lui Niculae, Constantin, Illyes si Maldarasanu. Aceasta perioada echilibrata a durat, insa, prea putin: Koeman s-a hotarit sa riste totul, trimitind in teren atacant dupa atacant si olandezii se instaleaza in jumatarea rapidistilor, asaltind poarta lui Coman, insa cu din ce in ce mai putina claritate: Bahia suteaza milimetric pe linga poarta, un gol al lui Vincken este anulat de arbitru pentru ofsaid, Guzman trage de la distanta, iar pe contraatac, Buga rateaza in minutul 83: Mugurel patrunde in careu, dribleaza portarul dar trage inadmisibil de slab, mingea lovindu-se de mina unui fundas, fara ca arbitrul sa acorde penalty. Ratarea lui Buga a fost, insa, depasita de cea a lui Niculae, care, ramas singur cu portarul a tras de la distanta complet aiurea! Ambele ocazii, pe fondul unui iures nebunesc si (pe alocuri) inconstient al oladezilor. Dar apararea lui Razvan a facut minuni de vitejie in ultimele minute! (Nic. G)
Steaua – Valerenga Oslo 3-1, in tur, 3-0
Steaua: Hamutovski – Ogararu, Goian, Ghionea, Nesu – Nicolita, Radoi, Paraschiv (’70 – Lovin), Bostina – Dica (’81 – Fl. Dumitru, Iacob (’81 – Cristea). Antrenor: Oleg Protasov.
V?lerenga: Bolthof – Br?ken (’61 – Dos Santos), Muri, Hoseth, Skiri (’68 – Gashi) – Ishizaki, Stenersen, Mabizela, Stromnes – Hulsker (’81 – Berre), Flo. Antrenor: Antrenor: Kjetil Rekd?l.
Arbitri: Joao Lopes Ferreira (Portugalia).
1-0, min 31: Radoi patrunde cu mingea in careu, paseaza scurt lui Dica si acesta inscrie fara probleme, pe jos.
2-0, min. 42: Bostina, patrundere in careu pe partea stinga, sut usor deviat de un fundas.
3-0, min. 48: Iacob se inalta olimpian in careu la centrarea precisa a lui Nicolita si trimite balonul cu capul, in plasa.
3-1, min. 57: Hulsker, din 5 metri, ca in curtea scolii, din pasa lui Ishizaki, care i-a suflat mingea lui Nesu.
Fata de incrincenarea cu care s-a disputat meciul din Giulesti, partida de la Constanta a parut o simpla joaca de copii cu nasul in tarina. V?lerenga si-a aratat si aici nepasarea fata de Cupa UEFA, introducind in teren o formatie care nu seamana de loc cu cea care joaca in confruntarile cu Lillestr?m ori Start Kristiansand. In plus, scorul de 3-0 realizat de stelisti in tur, nu admitea nici un recurs in privinta calificarii. Asa ca seriozitatea cu care Oleg Protasov cerea stelistilor in abordarea partidei in care „se decidea calificarea” parea o gluma a zimbaretului ucrainean, care n-are nici pe departe umorul lui Zenga sau Meme Stoica. Asa ca, dupa ce s-au intrecut o jumatate de ora in ratari, permitind din timp in timp si copilandrilor din Oslo sa arate ce pot prin careul lui Hamutovski, Dica a transformat gluma in banalitate si Bostina meciul in chermeza. Astfel se facu ca repriza secunda a fost un fel de spectacol la scena deschisa, in care Victoras a marcat al saselea gol european in acest sezon, iar Nesu le-a lasat nordicilor, cu un calm dezarmant, sansa golului de onoare. Pe final, Florentin Dumitru si Andrei Cristea au fost chemati si ei la ospat, sa se infrupte din bunatati. Dar ex-bacauanul n-a stiut sa aprecieze promptitudinea ospatarului Banel Nicolita si a ratat doua ocazii monumentale.
Asadar, Steaua urmeaza Rapidului in grupele Cupei UEFA, timp suficient pentru Gigi Becali sa se gindeasca ca si aceasta C2 reprezinta o competitie demna de interesul sau. (GIN)
Everton – Dinamo 1-0 (in tur, 1-5)
Everton: Martyn – Hibbertt (’25 – Weir), Ferrari, Yobo, Valente (’68 – Bent) – Neville (’45 – Weir), Arteta, Cahill, Killbane (’68 – Beattie) – Ferguson, McFadden. Antrenor: David Moyes.
Dinamo: Gaev – Galamaz, Moti, Tamas, Pulhac – Petre, Margaritescu, Plesan, Grigorie – Zicu (’75 – Baltoi), Bratu (’83 – Chihaia). Antrenor: Ioan Andone.
Arbitru: Laurent Duhamel (Franta).
1-0, min. 28: actiune pe dreapta, in dribling, purtata de Killbane, urmata de centrare, recentrare cu capul Ferguson si gol inscris tot cu capul de Cahill.
Inceputul meciului de pe „Goodison Park” a provocat euforie in fata televizoarelor: Dinamo parea ca va face demonstratie si acolo, prima mare ocazie de gol apartinind „ciinilor”: in min. 2, Tamas a executat din lovitura libera de la 25 m, portarul Martyn a respins anevoie si Ferrari a respins de pe linia portii. A fost o iluzie. Everton a presat gospodareste tot timpul primei reprize, mai mult pentru amorul propriu decit pentru calificare, apararea s-a lasat deseori descoperita (greul l-a dus Tamas), iar faimoasele actiuni pe contraatac au fost sporadice. Totusi, in trei rinduri, baietii lui Andone ar fi putut inscrie, prin Bratu si Zicu: prima data Bratu a sutat din unghi (’22), dupa o patrundere pe stinga, Martyn retinind balonul, iar in min. 40, in urma unui contraatac generat de o cursa de 40 de metri a lui Tamas, Bratu a tras slab, portarul englez respingind cu piciorul (asistentul a indicat, totusi, eronat, ofsaid la atacantul dinamovist). Nici Zicu n-a reusit sa preia bine in minutele de prelungire, trimitind pe linga poarta si anulind efortul lui Florentin Petre. Oaze de contraatac intr-o repriza dominata clar de gazde.
Nici in repriza secunda, Dinamo nu a facut o partida stralucita, ba chiar a avut si mai putine actiuni de poarta. Diferenta a fost ca englezii, pe masura scurgerii timpului, nu au mai fortat, calificarea lor fiind din ce in ce mai morganatica. Astfel, scorul a ramas cel stabilit la pauza. Regretabil, in aceasta repriza au abundat duritatile, sub obladuirea arbitrului francez, iesind in prim-plan Duncan Ferguson, care l-a lovit cu pumnul pe Tamas si, in final, din pacate, Mihaita Plesan, care l-a lovit cu cotul in git pe Mikel Arteta, situatia spaniolului fiind mai mult decit problematica. Ambele „gorile” au primit doar cartonase galbene! (Nic. GRECU)