Eurotrip
epimedica
franco
mesterescu

duminica, 29.05.2016

MOARTE cumplită pe șosea pentru un fiu de preot, cunoscut dealer de droguri

GALERIE
Strunga - accident mortal, foto Cristi Albisteanuaccident mortal strunga (1)accident mortal strunga (2)accident mortal strunga (3)livius zugravu
  • Strunga - accident mortal, foto Cristi Albisteanu
  • accident mortal strunga (1)
  • accident mortal strunga (2)
  • accident mortal strunga (3)
  • livius zugravu
- +

Fiul preotului paroh al parohiei Sfânta Parascheva a murit pe loc după un accident cumplit în zona Trei Iazuri. A derapat într-o curbă, din cauza vitezei, izbindu-se apoi de un cap de pod. Tânărul mergea la Roman ca să-şi schimbe plăcuţele de frână. Deşi fiu de preot, Livius Nicolai Zugravu era proprietar de discotecă, fiind prins cu droguri de două ori în ultimii ani.

Un copil a rămas fără tată în urma unui tragic accident rutier care a avut loc în curbele de la Trei Iazuri, ieri la amiază. Şoferul autoturismului, fiul preotului Nicolae Zugravu din Târgu Frumos, a pierdut controlul volanului într-o curbă în care s-a încadrat cu viteză, apoi s-a izbit puternic de un parapet de beton. Pentru că nu purta centură de siguranţă, Livius Nicolai Zugravu a fost aruncat prin parbriz, apoi cu capul într-un podeţ. Autoturismul s-a răsturnat cu roţile în sus, după izbitura violentă. Medici SMURD nu au mai avut ce face, chiar dacă l-au resuscitat zeci de minute, fiind trimis chiar şi elicopterul la faţa locului.

Se ducea să schimbe plăcuţele

Poliţiştii au precizat că, în urma primelor verificări, şoferul ar fi circulat cu viteză şi a pierdut controlul în curbă, a ieşit de pe şosea, s-a izbit de malul de pământ, a dărâmat o cruce, apoi s-a izbit de parapet. „În urma accidentului, şoferul a decedat. A fost deschis un dosar penal de cercetare“, a precizat Mădălin Ţăranu, comisar-şef în cadrul Poliţiei.

Înnebuniţi de durere, tatăl şi fratele şoferului au venit şi ei la faţa locului, unde se interesau de cauza producerii accidentului. „Eu sunt sigur că s-a întâmplat deoarece a fost şicanat în trafic, sau s-a întâmplat ceva. Nu cred că a pierdut controlul volanului aşa, simplu. Are o experienţă de şofat mare. A condus peste un milion de kilometri“, a spus preotul Zugravu, paroh al Parohiei Sfânta Parascheva din Târgu Frumos. Acesta a adăugat că fiul său mergea la Roman. „A luat maşina şi mergea la Roman la vărul său, să schimbe plăcuţele de frână“, a mai spus tatăl şoferului.

Prins de două ori cu droguri

Livius Zugravu este cunoscut în Târgu Frumos după ce a fost prins cu droguri de către poliţiştii de la Crimă Organizată. El şi fratele său au fost cercetaţi pentru că, în perioada 2008 - 2009, ar fi vândut canabis mai multor consumatori. Anchetatorii au arătat că fiul preotului şi-a deschis în acei ani o discotecă, Aqua Party, în Târgu Frumos, unde îşi depozita şi vindea drogurile.

La percheziţiile făcute acasă la acesta şi în discotecă, poliţiştii au găsit două arme cu aer comprimat, adică o puşcă cu lunetă şi un pistol. Aceştia au mai găsit atunci 35 de grame de canabis, bijuterii şi 6.500 lei. Tot atunci, poliţiştii de la Crimă Organizată au mai găsit în casa lui un adevărat laborator pentru cultivarea drogurilor: ghivece cu pământ şi capsule cu îngrăşământ, o lampă cu căldură şi lumină, dar şi alte accesorii. De asemenea, într-un seif, aceştia au găsit seminţe de cânepă care urmau să fie plantate.

În 2007, Livius Zugravu a mai fost reţinut de Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate (DIICOT), tot pentru trafic cu droguri. Atunci, procurorii au găsit 150 de grame de canabis pregătit pentru comercializare. Atunci, anchetatorii au mai găsit un laborator de falsificat acte de identitate şi permise de conducere, imprimante, dispozitive de laminat cărţi de identitate şi permise de conducere. La momentul respectiv, procurorii ieşeni spuneau despre Livius Zugravu că era cel mai important distribuitor de droguri din Târgu Frumos, Paşcani şi Hârlău.

Comentarii Facebook

(18 comentarii)

Citeste Faq
Scrie un comentariu

Toate campurile sunt obligatorii!

Cod verificare* Security Code
Toate campurile sunt obligatorii!
Comentariile cu continut licentios vor fi sterse.
Marti, 23 Februarie 2016, 23:53
...
Ce-i cu voi astia ce tot comenteaza ca Dumnezeu o avut grija sa-l pedepseasca?? Asta e pedeapsa pe FAMILIA si PRIETENII lui....ei sunt aia ce sufera, pentru ei e o tragedie.. ia nu mai fiti atat de dracosi, cuvintele ce le scriti sunt prea puternice- voi nu va dati seama ce rautate iese din VOI cand vorbiti asa.
Marti, 23 Februarie 2016, 20:47
X
Ce usor e sa sariti cu gura in p**a si sa va inecati cu ea...comentati aiurea despre cineva pe care nu l-ati cunoscut si sunteti ca niste babe din alea ''de ultimu'drum" care isi dau cu parerea si care se bucura ca le-a luat-o altul inainte..nu uitati ca tuturor va vine randul, iar ce a patit acest baiat i se poate intampla oricui, indiferent de experienta...cat despre cei care comenteaza ca unii distrug vieti vanzand droguri in discoteci ar face bine sa isi tina odraslele acasa...nu dealerii distrug vieti ci curiozitatea si anturajul. Cand fiu-tu bea cu baietii 3 sticle de whisky intr-o seara si intra in coma alcoolica e vinovat cel care i-a vandut bautura? Cand fiica-ta vine acasa facuta posta de 5 handralai dupa ce a luat o pastila de ecstasy "din curiozitate" de la ala care vroia sa o combine a cui e vina? dar asa e mentalitatea limitatilor..trebuie tras cineva la raspundere...copiii nostri sunt niste sfintisori manip***ti de minti diabolice ce vor sa ii ruineze.. cat despre cel intitulat "george" care se agita ca o vagaboanta ce mimeaza orgasmul ii recomand sa se inchida in boxa si sa traisca precum pustnicii daca se simte nedreptatit si persecutat
X Miercuri, 24 Februarie 2016, 19:28
Gogu, sa mi-l iei pe "gogu" in mana...este vorba despre cerere si oferta...intotdeauna vor exista consumatori asa cum mereu vor fi persoane care sa vanda... e valabil peste tot in lume...iar ce spui tu legat de educatie nu e general valabil si in cazul altora..unii parinti nu au control asupra copiilor precum ai tu (desi sunt sigur ca vei ramane masca atunci cand vine fiica-ta acasa duhnind a sula nespalata de la intrare)..fii realist :-j
gogu Miercuri, 24 Februarie 2016, 09:51
Esti cam prostan....sincer...daca as avea fiica, fiica-mea n-ar veni acasa cu 5 handralai ca stiu cum s-o educ. Daca as avea baiat n-ar veni beat acasa pt ca stiu sa-l educ - daca ar veni beat acasa a2a oara nu se mai intampla dar daca ar consuma cocaina/heroina nu mai exista "a 2a oara nu se mai intampla": e distrus pe viata! E o diferenta totusi nu?! N-am nimic cu acei golani care se ocupa de fetite, de furt ca na...nu exista padure fara uscaturi....dar cu jegosii astia care vand droguri sau fac trafic de carne vie eu unul i-as pune pe rug si le-as da foc! Asa ca lepra si-a meritat soarta! :D
nuconteaa Marti, 23 Februarie 2016, 23:45
Ai vorbit ca un adevarat crestin! Era prietenul tau, cumva? De ce nu te-ai dus cu el? Tot fara centura, asa, ”ilegal?
Obi Marti, 23 Februarie 2016, 21:32
Aici nu e vorba de consumator ci de vanzator. E interzis sa vinzi droguri in Romania. Daca nu exista vanzatori ILEGALI, nu exista nici consumatori, simplu. Daca vrei sa vinzi, te urci in avion si te duci la Amsterdam, corect?
X Marti, 23 Februarie 2016, 21:15
Adevarat..dar ti le baga cineva pe gat?..daca vrei sa fumezi legal te sui in avion si te duci in Amsterdam
Obi Marti, 23 Februarie 2016, 20:57
Uiti o chestiune. Sa vinzi alcool e legal. Sa vinzi droguri este ilegal.
Marti, 23 Februarie 2016, 18:23
Ion Gherasim
Cand marijuana e legala in jumatate de America si Europa, iar acolo unde nu e legala consumul e tolerat, noi tratam un om care a murit poate dintr-un defect al masinii (VW sau Audi?), tatal unui copil, ca pe cel mai mare traficant de droguri din Tg. Frumos. Presa din provinciile civilizatiei umane: masina are vreo vina? sosea cu banda de urgenta folosita ca a doua banda? avem nevoie de autostrazi si drumuri sigure nu de mai multi morti. Se merge cu viteza acolo de unde vin masinile!
Marti, 23 Februarie 2016, 15:58
Obi
Dumnezeu sa-l ierte. Am si eu o intrebare? A facut vreo zi de puscarie acest specimen? Am vazut ca au gasit politistii droguri si alte minuni la el acasa. Ce pedeapsa a primit pt. asta? Auzim?
Marti, 23 Februarie 2016, 14:36
ileana
mai bou de ziarist acum este momentul sa mananci tu k de toate minciunile voastre sa-ti fie rusine si la fel cand va muri copilul tau sa-l linga in k alti ,,ziaristi,,
rintintin Marti, 23 Februarie 2016, 21:47
A vorbit crestin-ortodoxa.
Marti, 23 Februarie 2016, 14:32
gogu
A avut Dzeu grija de el! :)))). Acum ce sa zic...sa fie sanatos ...da nu prea merge. Sa-i fie tarana usoara - punct si mai departe. Astfel de specimene nu merita astfel de vorbe - a nenorocit vieti intregi cu vanzarea drogurilor.
Marti, 23 Februarie 2016, 11:44
Maria
Nu va este rusine?!!....voua celor care comentati in asemenea momente cu aceste vorbe urate? Nu conteaza cine este sau ce a facut, Dumnezeu judeca pe fiecare. Este un simplu om, tatal unui copil, sotul cuiva si copilul unor parinti indurerati. Pastrati macar doliul acestor oameni. Dumnezeu sa il ierte!
sasu Marti, 23 Februarie 2016, 12:38
Lasa ba' ca a fost educat de un popa si ... procedat ca un popa.
basil Marti, 23 Februarie 2016, 12:24
"simpli oameni"nu fac trafic de droguri! Nici nu le vand minorilor in discoteci.... Iar Doamne-Doamne o fi vazut asta si s-a gandit sa faca oleaca de dreptate pe pamant!
Marti, 23 Februarie 2016, 10:59
relu
sa ma ierte DUMNEZEU, dar fiu de preot si ocupat cu cultivarea plantelor pentru droguri...sicanat..pai trebuia sa traga pe dreapta si sa-l lase pe ala sa plece.....DUMNEZEU SA-L IERTE!
Marti, 23 Februarie 2016, 09:57
bla
este aparut si un video cu accidentul. nu l-a sicanat nimeni, a intrat cu viteza in curba. chestia e ca cu cateva secunde inainte de accident a inceput sa apara mult fum din partea stanga spate si nu se stie exact pana acum daca era esapamentul sau roata. este posibil sa i se fi blocat placuta de frana pe roata si de aici a venit accidentul...presupun ca o sa fim lamuriti zilele urmatoare care a fost problema. acea curba totusi nici mie nu mi se pare atat de stransa ca sa intri in derapaj asa. cei de la ZDI au spus ca a lovit un cap de pod......nu era niciun cap de pod acolo
Marti, 23 Februarie 2016, 09:55
Echilibru!
Nu stiu cine este decedatul si nici cine-i sunt parintii, fratii, etc., dar observ ca si ziarul si postacii, au uitat un lucru: un om a murit, fie bun sau rau, in familia lui e durere, cel mai potrivit este acum sa spunem simplu, crestineste: DUMNEZEU SA-L IERTE! Condoleante familiei! Si pentru restul, atentie cum circulam, atat ca si conducatori auto, cat si ca pietoni. Sa aveti o zi mai curata!
vasile Marti, 23 Februarie 2016, 12:26
Degeaba esti atent daca intra in tine unul de pe contrasens, in curba fara vizibilittae! Daca crestinul asta intra in tine, erai la fel de iertator?
Marti, 23 Februarie 2016, 09:31
Ion
Cea mai mare problema pe care o putem intrevedea in acest caz este lipsa de educatie civica. Atunci cand ai un copil pe care nu il poti controla si nu il poti invata cu binele nu mai stai sa incerci sa rezolvi treaba "in familie". Va uitati degeaba la televizor la filme cu mafioti si aveti impresia ca toate lucrurile se pot rezolva fara interventia autoritatilor. Daca un om nu poate invata cu binele este indicat sa il opresti din a comite fapte nesabuite chiar daca a face inchisoare poate parea un lucru rau. Principiul inchisorilor este unul oarecum bine intentionat - scoaterea acestor indivizi din societate pentru a se putea detasa de stilul de viata dus anterior si, cu putin noroc si mult timp, incercarea de a ii reabilita. Problema de care ne izbim intr-un stat plin de oameni fara educatie civica este data de faptul ca inchisorile nu mai sunt centre corectionale ci locuri de tortura, mizerie si groaza (mai ales pentru cei mai slabi care ar putea fi reabilitati mai usor). In cazul de fata, in loc sa ii ajute, inchisoarea ii inraieste pe infractorii si penalii care ajung acolo. Lipsa de educatie isi spune cuvantul - un inconstient moare intr-un accident auto. Regretabil? Doar pentru cei care cred in posibilitatea reabilitarii unui astfel de individ. Pentru restul este pur si simplu un fapt divers, chiar de asteptat, intr-o astfel de jungla urbana.
Marti, 23 Februarie 2016, 09:19
!!!!!
Bine ca nu a mai fost angajat in acest accident si vre-un nevinovat care sa se fi aflat la monentul si in locul nepotrivit!D-zeu sa-l ierte!
Marti, 23 Februarie 2016, 09:17
Daniel
Pentru 200 de lei cat il costa in service sa isi schimbe placutele, a preferat sa piarda timpul pana la Roman :))) 100% tipic romanesc
Marti, 23 Februarie 2016, 07:39
droghel
DAR asta nu este o moarte tragica !!!!!!!!!!!!!! Tragic este ca tacasu si masa nu au luat masuri si nu i-au bagat mintile in cap. TRAGIC ESTE PENTRU COPII CARE CONSUMA DROGURI DE LA NENOROCIT !!!!!! DOMNUL I-A DAT PEDEAPSA CARE O MERITA. IN IAD CUI EL !!!!!!!!!!!!!!!!
george Marti, 23 Februarie 2016, 14:54
TOTI VANZATORII DE DROGURI TREBUESC CONDAMNATI LA MOARTE PENTRUCA FAC BANI VANZAND MOARTE .ATATIA COPII CAD VICTIME ACESTOR NENOROCITI CARE NU SE MAI SATURA DE BANI SI VOR DIN ORICE SA FACA BANI .CEI CARE II PLANGETI FACETI PARTE DIN SLEAHTA NENOROCITILOR CARE DIN ORICE VOR SA FACA BANI .DAR EXISTA O JUSTITIE DIVINA CARE DA FIECARUIA CE MERITA .CATI TINERI S-AU NENOROCIT DE LA ACEST INDIVID .NU AM MILA PENTRU CEI CARE RASPANDESC MOARTEA NU LE MAI LUATI APARAREA PLANGETI DE MILA COPIILOR FLAMANZI ,A BATRANILOR UMILITI DE JIGODIILE DE POLITICIENI A TINERILOR BOLNAVI .DE ACESTE SPECIMENE IN FUNDUL IADULUI CA AU NENOROCIT DESTUI CU DROGURILE LOR .IN IAD CU EI .
Opriti-va din "Aruncat cu Vorbe "!!!!!! Marti, 23 Februarie 2016, 09:22
acelasi mesaj si pt tine - Cine estu TU un simplu muritor sa sa Judeci pe cineva pe lumea asta ??? comentarii inutile , daca era vreun Fiu de MInistru - ei las ca tacsu fura , daca era Fiu de Primar la fel , daca era Fiu de Medic , Tacsu e Spagar , daca nu era " Nimeni " pana la urma ....ehh unu care nu stie sa conduca ....voi sunteti cei mai buni la toate , comentatorii -
Marti, 23 Februarie 2016, 07:36
george
TE INTREB PARINTE CUM MAI PROPAVADUESTI IN PREDICILE TALE CREDINTA IN DUMNEZEU ,CORECTITUDINEA SI MILA FATA DE APROAPELE TAU CAND FIUL TAU SEMANA MOARTEA PENTRU BANI CU STIINTA TA ? SA-TI FIE RUSINE PARINTE CA MAI APARI IN FATA ALTARULUI ASEMENEA JIGODII AVEM NOI CARE NE CONDUC LA GROAPA ,NE CONDUC CAT SUNTEM IN VIATA, POLITICIENII NOSTRII .CUM SA MAI AVEM TINERI DE VALOARE SERIOSI SI RESPECTOSI .? PREOTII SUNT NUMAI DUPA BVANI ,DOCTORII LA FEL NU MAI SPUN JIGODIILE CARE CONDUC TARA IAR NOI CEI CINSTITI TREBUIE SA-I PRIVIM CU RESPECT .
- Marti, 23 Februarie 2016, 09:14
Dumnezeu sa-l Ierte !
Nu Judeca - esti doar un simplu muritor Marti, 23 Februarie 2016, 09:11
intr-o masura ai dreptate dar eu zic sa te abtii de la a "Judeca " pe cineva pe Lumea asta - NIMENI nu are aceasta putere decat Dumnezeu , sunem prea mici pt asa ceva - e usor de aruncat cu vorbe .... de unde stii tu ce educatie si ce discutii au fost in Familia lor ? daca nu ai copii nu ai cum sa intelegi - de multe ori situatia scapa de sub control , apar distorsionari in Familie , sunt renegati dar tot copiii lor raman pana la urma indiferent de situatie , asta e . Fii sigur 200% ca Parintele NU l-a incurajat spre a face Rautati dar a sperat in inima lui ca intr-o buna zi se va indrepta ....cuvintele sunt de prisos n aceste momente
Marti, 23 Februarie 2016, 07:36
Capone
La cate avea pe cap, trebuia sa fie in puscarie de si pentru multa vreme. Poate se afla si politistii si magistratii care au fost ''pe mana'' cu el.
Marti, 23 Februarie 2016, 07:11
experience 1 mil km
Pai daca avea experienta asa de mare, de ce mergea cu viteza? La experienta lui nu trebuia sa se lase sicanat, nu? Trebuia sa il lase pe cel care il sicana sa se duca mai departe. Cum e cu centura de siguranta? La cei experimentati nu se aplica?
Marti, 23 Februarie 2016, 06:42
iesean
Daca era in puscarie acum era viu si nevatamat,poate incercat bine de pidosnici.Dar taticu si mamica,preot si preoteasa,au avut grija ca domnii procurori sa NU-l supere pe baiat pentru fapte extrem de grave ce un tanar oarecare ar fi infundat inchisoarea cel putin 10 ani.Asta este Romania,o cloaca unde domneste verbul "a supravietui",fara viitor pentru tinerii ei si fara educatie pentru copiii cu parinti plini de bani.Cat priveste placutele de frana ce trebuiau schimbate, lasa parinte Zugravu ca le schimba CEL de sus iar cu sicanatul in trafic as vrea sa-l cunosc si sa-l felicit pe acela care a fost mai "tare".
Marti, 23 Februarie 2016, 07:11
experience 1 mil km
Pai daca avea experienta asa de mare, de ce mergea cu viteza? La experienta lui nu trebuia sa se lase sicanat, nu? Trebuia sa il lase pe cel care il sicana sa se duca mai departe. Cum e cu centura de siguranta? La cei experimentati nu se aplica?
Marti, 23 Februarie 2016, 07:39
droghel
DAR asta nu este o moarte tragica !!!!!!!!!!!!!! Tragic este ca tacasu si masa nu au luat masuri si nu i-au bagat mintile in cap. TRAGIC ESTE PENTRU COPII CARE CONSUMA DROGURI DE LA NENOROCIT !!!!!! DOMNUL I-A DAT PEDEAPSA CARE O MERITA. IN IAD CUI EL !!!!!!!!!!!!!!!!
george Marti, 23 Februarie 2016, 14:54
TOTI VANZATORII DE DROGURI TREBUESC CONDAMNATI LA MOARTE PENTRUCA FAC BANI VANZAND MOARTE .ATATIA COPII CAD VICTIME ACESTOR NENOROCITI CARE NU SE MAI SATURA DE BANI SI VOR DIN ORICE SA FACA BANI .CEI CARE II PLANGETI FACETI PARTE DIN SLEAHTA NENOROCITILOR CARE DIN ORICE VOR SA FACA BANI .DAR EXISTA O JUSTITIE DIVINA CARE DA FIECARUIA CE MERITA .CATI TINERI S-AU NENOROCIT DE LA ACEST INDIVID .NU AM MILA PENTRU CEI CARE RASPANDESC MOARTEA NU LE MAI LUATI APARAREA PLANGETI DE MILA COPIILOR FLAMANZI ,A BATRANILOR UMILITI DE JIGODIILE DE POLITICIENI A TINERILOR BOLNAVI .DE ACESTE SPECIMENE IN FUNDUL IADULUI CA AU NENOROCIT DESTUI CU DROGURILE LOR .IN IAD CU EI .
Opriti-va din "Aruncat cu Vorbe "!!!!!! Marti, 23 Februarie 2016, 09:22
acelasi mesaj si pt tine - Cine estu TU un simplu muritor sa sa Judeci pe cineva pe lumea asta ??? comentarii inutile , daca era vreun Fiu de MInistru - ei las ca tacsu fura , daca era Fiu de Primar la fel , daca era Fiu de Medic , Tacsu e Spagar , daca nu era " Nimeni " pana la urma ....ehh unu care nu stie sa conduca ....voi sunteti cei mai buni la toate , comentatorii -
Marti, 23 Februarie 2016, 07:36
Capone
La cate avea pe cap, trebuia sa fie in puscarie de si pentru multa vreme. Poate se afla si politistii si magistratii care au fost ''pe mana'' cu el.
Marti, 23 Februarie 2016, 06:42
iesean
Daca era in puscarie acum era viu si nevatamat,poate incercat bine de pidosnici.Dar taticu si mamica,preot si preoteasa,au avut grija ca domnii procurori sa NU-l supere pe baiat pentru fapte extrem de grave ce un tanar oarecare ar fi infundat inchisoarea cel putin 10 ani.Asta este Romania,o cloaca unde domneste verbul "a supravietui",fara viitor pentru tinerii ei si fara educatie pentru copiii cu parinti plini de bani.Cat priveste placutele de frana ce trebuiau schimbate, lasa parinte Zugravu ca le schimba CEL de sus iar cu sicanatul in trafic as vrea sa-l cunosc si sa-l felicit pe acela care a fost mai "tare".
Marti, 23 Februarie 2016, 07:36
george
TE INTREB PARINTE CUM MAI PROPAVADUESTI IN PREDICILE TALE CREDINTA IN DUMNEZEU ,CORECTITUDINEA SI MILA FATA DE APROAPELE TAU CAND FIUL TAU SEMANA MOARTEA PENTRU BANI CU STIINTA TA ? SA-TI FIE RUSINE PARINTE CA MAI APARI IN FATA ALTARULUI ASEMENEA JIGODII AVEM NOI CARE NE CONDUC LA GROAPA ,NE CONDUC CAT SUNTEM IN VIATA, POLITICIENII NOSTRII .CUM SA MAI AVEM TINERI DE VALOARE SERIOSI SI RESPECTOSI .? PREOTII SUNT NUMAI DUPA BVANI ,DOCTORII LA FEL NU MAI SPUN JIGODIILE CARE CONDUC TARA IAR NOI CEI CINSTITI TREBUIE SA-I PRIVIM CU RESPECT .
- Marti, 23 Februarie 2016, 09:14
Dumnezeu sa-l Ierte !
Nu Judeca - esti doar un simplu muritor Marti, 23 Februarie 2016, 09:11
intr-o masura ai dreptate dar eu zic sa te abtii de la a "Judeca " pe cineva pe Lumea asta - NIMENI nu are aceasta putere decat Dumnezeu , sunem prea mici pt asa ceva - e usor de aruncat cu vorbe .... de unde stii tu ce educatie si ce discutii au fost in Familia lor ? daca nu ai copii nu ai cum sa intelegi - de multe ori situatia scapa de sub control , apar distorsionari in Familie , sunt renegati dar tot copiii lor raman pana la urma indiferent de situatie , asta e . Fii sigur 200% ca Parintele NU l-a incurajat spre a face Rautati dar a sperat in inima lui ca intr-o buna zi se va indrepta ....cuvintele sunt de prisos n aceste momente
Marti, 23 Februarie 2016, 09:19
!!!!!
Bine ca nu a mai fost angajat in acest accident si vre-un nevinovat care sa se fi aflat la monentul si in locul nepotrivit!D-zeu sa-l ierte!
Marti, 23 Februarie 2016, 09:31
Ion
Cea mai mare problema pe care o putem intrevedea in acest caz este lipsa de educatie civica. Atunci cand ai un copil pe care nu il poti controla si nu il poti invata cu binele nu mai stai sa incerci sa rezolvi treaba "in familie". Va uitati degeaba la televizor la filme cu mafioti si aveti impresia ca toate lucrurile se pot rezolva fara interventia autoritatilor. Daca un om nu poate invata cu binele este indicat sa il opresti din a comite fapte nesabuite chiar daca a face inchisoare poate parea un lucru rau. Principiul inchisorilor este unul oarecum bine intentionat - scoaterea acestor indivizi din societate pentru a se putea detasa de stilul de viata dus anterior si, cu putin noroc si mult timp, incercarea de a ii reabilita. Problema de care ne izbim intr-un stat plin de oameni fara educatie civica este data de faptul ca inchisorile nu mai sunt centre corectionale ci locuri de tortura, mizerie si groaza (mai ales pentru cei mai slabi care ar putea fi reabilitati mai usor). In cazul de fata, in loc sa ii ajute, inchisoarea ii inraieste pe infractorii si penalii care ajung acolo. Lipsa de educatie isi spune cuvantul - un inconstient moare intr-un accident auto. Regretabil? Doar pentru cei care cred in posibilitatea reabilitarii unui astfel de individ. Pentru restul este pur si simplu un fapt divers, chiar de asteptat, intr-o astfel de jungla urbana.
Marti, 23 Februarie 2016, 09:57
bla
este aparut si un video cu accidentul. nu l-a sicanat nimeni, a intrat cu viteza in curba. chestia e ca cu cateva secunde inainte de accident a inceput sa apara mult fum din partea stanga spate si nu se stie exact pana acum daca era esapamentul sau roata. este posibil sa i se fi blocat placuta de frana pe roata si de aici a venit accidentul...presupun ca o sa fim lamuriti zilele urmatoare care a fost problema. acea curba totusi nici mie nu mi se pare atat de stransa ca sa intri in derapaj asa. cei de la ZDI au spus ca a lovit un cap de pod......nu era niciun cap de pod acolo
Marti, 23 Februarie 2016, 09:17
Daniel
Pentru 200 de lei cat il costa in service sa isi schimbe placutele, a preferat sa piarda timpul pana la Roman :))) 100% tipic romanesc
Marti, 23 Februarie 2016, 09:55
Echilibru!
Nu stiu cine este decedatul si nici cine-i sunt parintii, fratii, etc., dar observ ca si ziarul si postacii, au uitat un lucru: un om a murit, fie bun sau rau, in familia lui e durere, cel mai potrivit este acum sa spunem simplu, crestineste: DUMNEZEU SA-L IERTE! Condoleante familiei! Si pentru restul, atentie cum circulam, atat ca si conducatori auto, cat si ca pietoni. Sa aveti o zi mai curata!
vasile Marti, 23 Februarie 2016, 12:26
Degeaba esti atent daca intra in tine unul de pe contrasens, in curba fara vizibilittae! Daca crestinul asta intra in tine, erai la fel de iertator?
Marti, 23 Februarie 2016, 10:59
relu
sa ma ierte DUMNEZEU, dar fiu de preot si ocupat cu cultivarea plantelor pentru droguri...sicanat..pai trebuia sa traga pe dreapta si sa-l lase pe ala sa plece.....DUMNEZEU SA-L IERTE!
Marti, 23 Februarie 2016, 14:32
gogu
A avut Dzeu grija de el! :)))). Acum ce sa zic...sa fie sanatos ...da nu prea merge. Sa-i fie tarana usoara - punct si mai departe. Astfel de specimene nu merita astfel de vorbe - a nenorocit vieti intregi cu vanzarea drogurilor.
Marti, 23 Februarie 2016, 15:58
Obi
Dumnezeu sa-l ierte. Am si eu o intrebare? A facut vreo zi de puscarie acest specimen? Am vazut ca au gasit politistii droguri si alte minuni la el acasa. Ce pedeapsa a primit pt. asta? Auzim?
Marti, 23 Februarie 2016, 11:44
Maria
Nu va este rusine?!!....voua celor care comentati in asemenea momente cu aceste vorbe urate? Nu conteaza cine este sau ce a facut, Dumnezeu judeca pe fiecare. Este un simplu om, tatal unui copil, sotul cuiva si copilul unor parinti indurerati. Pastrati macar doliul acestor oameni. Dumnezeu sa il ierte!
sasu Marti, 23 Februarie 2016, 12:38
Lasa ba' ca a fost educat de un popa si ... procedat ca un popa.
basil Marti, 23 Februarie 2016, 12:24
"simpli oameni"nu fac trafic de droguri! Nici nu le vand minorilor in discoteci.... Iar Doamne-Doamne o fi vazut asta si s-a gandit sa faca oleaca de dreptate pe pamant!
Marti, 23 Februarie 2016, 18:23
Ion Gherasim
Cand marijuana e legala in jumatate de America si Europa, iar acolo unde nu e legala consumul e tolerat, noi tratam un om care a murit poate dintr-un defect al masinii (VW sau Audi?), tatal unui copil, ca pe cel mai mare traficant de droguri din Tg. Frumos. Presa din provinciile civilizatiei umane: masina are vreo vina? sosea cu banda de urgenta folosita ca a doua banda? avem nevoie de autostrazi si drumuri sigure nu de mai multi morti. Se merge cu viteza acolo de unde vin masinile!
Marti, 23 Februarie 2016, 14:36
ileana
mai bou de ziarist acum este momentul sa mananci tu k de toate minciunile voastre sa-ti fie rusine si la fel cand va muri copilul tau sa-l linga in k alti ,,ziaristi,,
rintintin Marti, 23 Februarie 2016, 21:47
A vorbit crestin-ortodoxa.
Marti, 23 Februarie 2016, 23:53
...
Ce-i cu voi astia ce tot comenteaza ca Dumnezeu o avut grija sa-l pedepseasca?? Asta e pedeapsa pe FAMILIA si PRIETENII lui....ei sunt aia ce sufera, pentru ei e o tragedie.. ia nu mai fiti atat de dracosi, cuvintele ce le scriti sunt prea puternice- voi nu va dati seama ce rautate iese din VOI cand vorbiti asa.
Marti, 23 Februarie 2016, 20:47
X
Ce usor e sa sariti cu gura in p**a si sa va inecati cu ea...comentati aiurea despre cineva pe care nu l-ati cunoscut si sunteti ca niste babe din alea ''de ultimu'drum" care isi dau cu parerea si care se bucura ca le-a luat-o altul inainte..nu uitati ca tuturor va vine randul, iar ce a patit acest baiat i se poate intampla oricui, indiferent de experienta...cat despre cei care comenteaza ca unii distrug vieti vanzand droguri in discoteci ar face bine sa isi tina odraslele acasa...nu dealerii distrug vieti ci curiozitatea si anturajul. Cand fiu-tu bea cu baietii 3 sticle de whisky intr-o seara si intra in coma alcoolica e vinovat cel care i-a vandut bautura? Cand fiica-ta vine acasa facuta posta de 5 handralai dupa ce a luat o pastila de ecstasy "din curiozitate" de la ala care vroia sa o combine a cui e vina? dar asa e mentalitatea limitatilor..trebuie tras cineva la raspundere...copiii nostri sunt niste sfintisori manip***ti de minti diabolice ce vor sa ii ruineze.. cat despre cel intitulat "george" care se agita ca o vagaboanta ce mimeaza orgasmul ii recomand sa se inchida in boxa si sa traisca precum pustnicii daca se simte nedreptatit si persecutat
X Miercuri, 24 Februarie 2016, 19:28
Gogu, sa mi-l iei pe "gogu" in mana...este vorba despre cerere si oferta...intotdeauna vor exista consumatori asa cum mereu vor fi persoane care sa vanda... e valabil peste tot in lume...iar ce spui tu legat de educatie nu e general valabil si in cazul altora..unii parinti nu au control asupra copiilor precum ai tu (desi sunt sigur ca vei ramane masca atunci cand vine fiica-ta acasa duhnind a sula nespalata de la intrare)..fii realist :-j
gogu Miercuri, 24 Februarie 2016, 09:51
Esti cam prostan....sincer...daca as avea fiica, fiica-mea n-ar veni acasa cu 5 handralai ca stiu cum s-o educ. Daca as avea baiat n-ar veni beat acasa pt ca stiu sa-l educ - daca ar veni beat acasa a2a oara nu se mai intampla dar daca ar consuma cocaina/heroina nu mai exista "a 2a oara nu se mai intampla": e distrus pe viata! E o diferenta totusi nu?! N-am nimic cu acei golani care se ocupa de fetite, de furt ca na...nu exista padure fara uscaturi....dar cu jegosii astia care vand droguri sau fac trafic de carne vie eu unul i-as pune pe rug si le-as da foc! Asa ca lepra si-a meritat soarta! :D
nuconteaa Marti, 23 Februarie 2016, 23:45
Ai vorbit ca un adevarat crestin! Era prietenul tau, cumva? De ce nu te-ai dus cu el? Tot fara centura, asa, ”ilegal?
Obi Marti, 23 Februarie 2016, 21:32
Aici nu e vorba de consumator ci de vanzator. E interzis sa vinzi droguri in Romania. Daca nu exista vanzatori ILEGALI, nu exista nici consumatori, simplu. Daca vrei sa vinzi, te urci in avion si te duci la Amsterdam, corect?
X Marti, 23 Februarie 2016, 21:15
Adevarat..dar ti le baga cineva pe gat?..daca vrei sa fumezi legal te sui in avion si te duci in Amsterdam
Obi Marti, 23 Februarie 2016, 20:57
Uiti o chestiune. Sa vinzi alcool e legal. Sa vinzi droguri este ilegal.

Ultima ora

editorial

Numărul doi al alianţei penale

Mihai CHIPER

Numărul doi al alianţei penale

Filosofia lui politică are o schemă de dezvoltare relativ simplă, în care totul este pe dos, iar negrul devine cu uşurinţă alb imaculat: procurorii sunt nişte „abuzatori”, iar „cetăţenii” (penalii), victimele unui sistem opresiv din care fac parte serviciile secrete, americanii, alături de forţe obscure din „O mie şi una de nopţi ale minţii.”

Filmuletul zilei

opinii

Primiţi cu candidatul?

Briscan ZARA

Primiţi cu candidatul?

Câte un candidat la consiliu merge înainte şi anunţă „gospodarii” (care până atunci erau în discuţiile dintre ei doar nişte „trântori nerecunoscători”), aşa cum fac băieţii de la biserică înainte de a veni popa cu Ajunul, ca şi cum ar întreba: „Primiţi cu candidatul?” Ei, şi când candidatul, adică primadona plimbării, ursul cum ar veni, apare la orizont, îl arată cu mândrie cu degetul: „El este dom’ Primar! Puneţi-i întrebări!...”

Observaţii la sondajul USB

Sorin CUCERAI

Observaţii la sondajul USB

Cu părere de rău, totul ţine de comunicare. Pentru ca un ins să fie de acord sau în dezacord cu tine, el trebuie ca în prealabil să înţeleagă ce spui. Dacă nu înţelege, n-are cum să te voteze.

Festivalul de Teatru Nou de la Arad

Dana ȚABREA

Festivalul de Teatru Nou de la Arad

În perioada 7-15 mai 2016 s-a desfăşurat cea de-a patra ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru Nou de la Arad. Selecţionerul unic al festivalului, criticul de teatru Claudiu Groza, menţine în centrul atenţiei conceptul din titulatura festivalului - ”teatrul nou”, urmărind acele producţii care, într-un decor minimalist, inovator, promovează soluţii regizorale ingenioase, cu deschidere înspre teatrul contemporan occidental. 

pulspulspuls

Povestiri fierbinţi la gura sobei cu Anticristi, servantul partidoiului

Povestiri fierbinţi la gura sobei cu Anticristi, servantul partidoiului

Dacă tot începe uichendul, ne-am gândit pe astăzi, stimaţi telespectatori şi drăguţe telespectatoriţe, să mai punem niţeluş politichia în cui, să încălecăm pe-o şa şi să vă spunem câte una sau alta şi despre alte năzdrăvănii şi poveşti care se mai întâmplă prin târg sau pe lângă el, fără legătură cu politichia sau campania electorală de Bahlui sau de Dâmboviţa. 

Caricatura zilei

Accidentul lui Condrea

Editia PDF

Intrebarea zilei

Cine credeti ca va ajunge primarul Iasului?

vezi raspunsuri