Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la WTA Miami după o partidă aproape perfectă

duminică, 24 martie 2024, 18:48
1 MIN

Sorana Cîrstea a reuşit o partidă aproape perfectă în turul al treilea al turneului „WTA 1000” de la Miami. Românca a trecut de a zecea favorită, Daria Kasatkina, scor 7-5, 6-2. Cap de serie numărul 19, Sorana a început ezitant meciul cu Kasatkina (11 WTA), care a dus rapid scorul la 3-0, pe două servicii pierdute de româncă.

Cîrstea a reintrat excelent în joc, a reuşit trei breakuri şi câştigat primul set înainte de tiebreak. Cu un moral mult mai bun, Sorana Cîrstea a continuat ritmul bun şi în setul al doilea, a evitat greşelile şi a obţinut din nou puncte pe serviciul adversarei.

Partida a durat o oră şi 29 de minute. În optimile de finală ale WTA Miami, Sorana Cîrstea va întâlni câştigătoarea dintre americanca Danielle Collins (53 WTA) şi rusoaica Elina Avanesyan (65 WTA).