Stadion Metrom: timp frumos, teren excelent, spectatori -200.
Cartonase Galbene: Zaharia (min.44), Dinu (min.70).
Metrom Brasov: Belean, Mihai, Mirceoiu, Oancia, Marsavela, Dirvareanu, Gnandt (min.88 – Dobozi), Sala, Petrusi (min.72 – Manea), Tatarciuc, Manole. Antrenor – Adrian Furnica.
Laminorul Roman:Branet, Beceru (min.46 – Pavel), Ghinea, Dinu, Cozma, Serban (min.83 – Cimpeanu), Mitruc, Andries, Zaharia, Tapu. Antrenor – Ioan Radu.
Arbitru – Marian Ezaru (Craiova).
Asistenti: Ioan Stefan (Teleorman), si Paul Terteleac (Mereni).
Observator FRF – Vasile Curt (Constanta).
1-0, min.66: Manole primeste o pasa in careu, de pe partea stinga si reia fara probleme, de la 6 metri, in poarta lui Branet.
Miercuri, 2 mai, Laminorul Roman a intilnit, in deplasare, pe Metrom Brasov, o echipa pe cit de modesta, pe atit de constanta in jocurile sale. Chiar daca romascanii nu mai au nimic de pierdut si vor juca de acum in colo, pina la finalul campionatului, fara prea multe griji, elevii profesorului Ioan Radu au demonstrat ca pierderea obiectivului propus, promovarea in divizia A, i-a afectat destul de mult. Acest lucru s-a putut observa in jocul echipei, la Brasov, cind laminoristii nu au mai fost acea echipa omogena, cu un joc alert care se lupta din rasputeri pentru fiecare punct. Acelasi lucru s-a putut spune si despre echipa gazda, Metrom Brasov care, cu toate ca a jucat pe teren propriu, nu a aratat mai nimic, de vina fiind, poate, caldura de afara.
Prima faza notabila a jocului s-a petrecut in minutul 20, cind Mihai a reluat un balon, cu capul, din careu, insa Branet a reusit sa retina. Patru minute mai tirziu, Sala executa foarte bine o lovitura libera de la 18 metri, insa Branet reuseste o noua interventie de exceptie, scotind balonul de sub bara. Ultima faza de gol a brasovenilor s-a consumat in minutul 37, cind Petrusi suteaza destul de puternic, de la 14 metri, insa portarul romascan respinge inca o data.
In partea a doua a jocului, lucrurile nu s-au schimbat prea mult, ambele echipe dind sa se inteleaga ca asteapta cu nerabdare sfirsitul jocului, pentru a nu mai sta prea mult in bataia soarelui. Cu toate acestea, in minutul 50, romascanii au ratat singura lor faza de gol, prin Gabriel Tapu, a carui lovitura de cap, de la 8 metri, a trecut pe linga stilpul din dreapta al portii lui Belean. Drept replica la atacul romascanilor, gazdele reusesc sa inscrie, in minutul 66, prin Manole, care a reusit sa-l ingenuncheze pe Branet. Ultima faza importanta a jocului s-a consumat in minutul 70, cind Gandt a incercat o patrundere pe centru, insa sutul sau, din marginea careului de 16 metri, a fost blocat de Ghidarcea. Chiar daca au incercat sa forteze egalarea, romascanii nu au mai reusit sa treaca prea des de linia mediana a brasovenilor, insa nici acestia nu s-au aratat a fi periculosi in atac. Per total, jocul de miercuri poate si catalogat ca fiind unul apatic, chiar plictisitor pe alocuri, in care cele doua combatante nu au facut altceva decit sa se intereseze de timpul ramas pina la fluierul de final.