Ploaie de goluri pe stadionul "Moldova"

miercuri, 22 mai 2002, 23:00

Ieri, Laminorul Roman a pierdut, pe teren propriu, in compania echipei Metalul Plopeni. Avind in vedere ca partida de pe stadionul Moldova a fost lipsita de miza, ambele echipe au jucat, dupa cum era de asteptat, pentru public. Din pacate, acesta a fost prezent in numar foarte mic la aceasta intilnire, in tribunele stadionului romascan aflindu-se cel mult 200 de persoane.
Dupa o "lupta" deschisa, in care ambele echipe s-au intrecut in gafe, capitol la care romascanii si-a depasit adversarii, spectatorii au plecat, totusi, multumiti de la stadion, avind in vedere faptul ca au asistat la nu mai putin de 8 goluri, unele dintre ele destul de spectaculoase.
Scorul a fost deschis in minutul 4 de catre oaspeti, prin reusita lui Albinaru, el fiind urmat, in minutul 37 de catre Antal, care a ridicat scorul la 0-2. Trei minute mai tirziu, tevarii au redus din diferenta de pe tabela de marcaj, prin golul inscris de catre Gabi Tapu. Cu doar citeva momente inainte de finalul primei parti a jocului, oaspetii se distanteaza din nou, ei inscriind cel de-al treilea gol prin Pufu. Acesta a reusit un sut de exceptie, din afara careului de 16 metri, trimitind balonul, cu efect, din alergare, in coltul lung al portii lui Manea.
In cea de-a doua parte a intilnirii, in minutul 67, Cozma l-a faultat in careu pe Albinaru, iar lovitura de la 11 metri a fost executata de catre Basascu. Cel de-al cincilea gol al "metalistilor" a "cazut" doar trei minute mai tirziu, cind Popescu a scapat singur spre poarta romascana, el "executindu-l" cu singe rece pe nefericitul Manea. Dupa ce au vazut ca scorul capata proportii, romascanii au iesit la atac si cu fundasii, reusind sa reduca din diferenta, prin liberoul Gabriel Dinu. Scorul final a fost stabilit in minutul 90 de catre Mitruc, acesta trimitind balonul in plasa portii lui Stancu, direct din corner.
Laminorul Roman: Manea, Beceru (min.70 Turcu), Soimaru, Ghidarcea, Dinu, Cozma, Filip (min.23 Panescu), Mitruc, Toma, Andries si Tapu.
Metalul Plopeni: Stancu, Mustafa (min.46 Gavrilescu), Ionescu, Radu, Pufu, Ciobanu (min.57 Fenes), Basascu, Albinaru, Antal (min.60 Popescu), Beraru, Pintilie. (Bogdan GOTCA)