Tevarii s-au acoperit de rusine

duminică, 07 octombrie 2001, 23:00

Stadion "Girueta": vreme buna, teren acceptabil, spectatori 200.
Au incris: Poenaru (min.10), Safta (min. 40, 58, 63), Stancu (min.55) si Dinu (min.72, din lovitura de la 11 metri).
Cartonase rosii – Nicolae (min.88).
Cartonase galbene: Cozma (min.52), Ioan Radu (min. 68).
Fulgerul Bragadiru: Stanciu, Pavel, Voicu, Cristescu, Angheluta, Militaru, Poenaru (min.85 Rusu), Balauru, Dobre, Stancu (min.79 Nicolaie), Safta. Antrenor – Mihai Stoica.
Laminorul Roman: Manea, Beceru, Ghinea (min.66 Filip), Soimaru, Dinu, Cozma, Susanu (min.71 Zaharia), Mitruc (min. 78 Zamfirescu), Andries, Ioan Radu, Tapu. Antrenor – Ioan Radu.
Arbitru – Daniel Corcescu (Constanta).
Asistenti: Toader Marian si Aurel Onita, ambii din Constanta.
Observator FRF – Valeriu Argaseala (Bucuresti).
1-0, min. 10: Poenaru patrunde pe partea stinga, trece de un fundas romascan si suteaza, din unghi, sub bara lui Manea.
2-0, min. 40: Dobre centreaza de pe stinga, iar Safta reia cu capul, de la 4 metri.
3-0, min. 55: Stancu a inscris in urma unei bilbiieli in careul romascan.
4-0, min. 58: Safta patrunde pe partea stinga, trece de Manea si suteaza din unghi in poarta goala.
5-0, min.63: Safta patrunde pe centru, trimitind balonul pe linga portarul romascan.
5-1, min.72: Dinu executa fara probleme o lovitura de la 11 metri, in dreapta lui Stanciu.
Simbata, Laminorul a suferit cea mai drastica infringere din aceasta editie de campionat. Dupa ce, cu o saptamina in urma, elevii antrenorului Ioan Radu le-au administrat un sec 6-1 focsanenilor, ei au fost la doar un pas de a fi invinsi, la acelasi scor, de catre echipa patronata inca de Gheorghe Florea. Jocul de pe stadionul "Girueta" din Bucuresti a fost unul aproape identic cu cel din urma cu o saptamina, de la Roman, insa, de aceasta data, nu tevarii au fost cei care au condus ostilitatile, ci fotbalistii echipei gazda. Acestia au inceput in forta jocul, deschizind scorul inca din minutul 10, prin Poenaru. Replica romascanilor a venit abia cu un sfert de ora mai tirziu, cind Tapu, patruns pe dreapta, a sutat destrul de slab, fara probleme pentru Stanciu. Dupa o scurta perioada de tatonare, in care nici echipa gazda nu a indraznit prea mult, dupa ce au observat ca Laminorul nu mai este echipa de anul trecut, gazdele si-au reluat ofensiva, iar cu cinci minute inainte de pauza s-au distantat la 2-0.
In cel de-al doilea mitan a urmat dezastrul pentru elevii profesorului Ioan Radu. Dupa primele zece minute ale celei de-a doua reprize, gazdele inscriu din nou, prin Stancu, profitind si de gravele greseli de marcaj din defensiva romascanilor. Cum nici compartimentul ofensiv nu a prea stralucit, chiar daca Ioan Radu a jucat pe post de al doilea atacant, in locul lui Zamfirescu, la doar trei minute mai tirziu scorul a luat proportii, in urma reusitei lui Safta, fotbalist ce s-a dovedit a fi cel mai bun jucator de pe teren. Dupa inscrierea celui de-al patrulea gol, dupa alte cinci minute, acelasi Safta a recidivat, el inscriind ultimul gol al gazdelor. La scorul de 5-0, antrenorul Ioan Radu, neavind ce sa mai piarda, a incercat intarirea atacului echipei sale, prin introducerea in teren a lui Zamfirescu si Zaharia, insa penalty-ul transformat de catre Gabi Dinu, in urma unui fault in careu comis de Voicu asupra lui Beceru, nu a schimbat cu nimic soarta jocului.
La finalul intilnirii de simbata, antrenorul Ioan Radu i-a criticat vehement pe elevii sai, pentru jocul prestat: "Si astazi unii dintre jucatorii nostri au demonstrat lipsa de respect pe care o au fata de aceasta echipa. Au aratat un dezinteres total si acest lucru se datoreaza, in primul rind, faptului ca la noi nu exista concurenta pe posturi. O parte dintre jucatorii de baza isi permit sa joace cum vor ei pentru ca stiu ca nu avem cu cine sa ii schimbam dupa astfel de jocuri foarte slabe. Eu am incercat sa discut cu ei acest lucru, de mai multe ori, insa, dupa ce am finalizat aceste discutii, au uitat tot. Mai mult de atit nu am ce sa fac. De acum incolo este de datoria conducerii clubului sa ia masuri de constringere". (Bogdan GOTCA)