Afacere romaneasca

vineri, 11 iunie 2010, 23:16

Primele trofee la turneul de tenis feminin care se desfasoara in aceste zile la arenele CFR au fost acordate aseara dupa disputarea finalei la dublu. Favorite nr. 3 la start, romancele Madalina Gojnea si Ionela Iova n-au avut foarte multe probleme in a-si adjudeca victoria in fata cuplului cotat cel mai bine la Iasi, Fatma Al Nabhani (Oman) / Biljana Pavlova-Dimitrova (Bulgaria). Cu bulgaroaica veriga slaba la fileu in primul set, romancele s-au desprins si s-au impus cu 6-3. Se parea ca meciul va fi si mai scurt cita vreme Gojnea si Iova au condus cu 5-1 in actul secund. Pavlova si-a revenit insa rateuri a dat Al Nabhani si meciul s-a incheiat cu doua break-uri, ultimul pe serviciul jucatoarei arabe pentru un scor final identic: 6-3, 6-3. De dimineata s-au jucat sferturile de finala la simplu si ultimele doua jucatoare straine de pe tablou au parasit competitia. In forma in ultima perioada, Bianca Hincu (948 WTA) a mai facut o surpriza prin eliminarea lejera (6-2, 6-2) a favoritei nr. 3, Martina Gledacheva (Bulgaria). Dupa ce in turul precedent o eliminase pe prima favorita la Iasi, moldoveanca ce evolueaza pentru Bulgaria, Anastasia Stepu, a inceput in forta partida cu Sabina Lupu si a cistigat primele patru game-uri. Romanca a intors miraculos si a condus cu 5-4 apoi a cistigat setul cu 7-5, scor identic inregistrindu-se si in setul secund. Fara cota pentru ca a lipsit trei ani din circuit (dupa ce a fost nr. 177 WTA in 2006), Madalina Gojnea pleca totusi favorita in disputa cu Raluca Platon, in fata careia a cistigat lejer primul set, scor 6-2. Mai strins a fost actul secund si Platon a avut minge de break la 5-5, care a iesit milimetric afara. Pina la urma Gojnea a luat serviciul, apoi un break si a inchis meciul cu 6-2, 7-5. Partida lunga si echilibrata a fost intre tinerele Claudia Enache si Ilinca Stoica, ultima din Piatra Neamt. Pe un soare de prinz ucigator, cele doua tenismene si-au etalat atuurile respectiv scurtele (Enache) si dreapta de forta (Stoica) si partida s-a prelungit. Stoica a cistigat primul set cu 6-3, Enache pe urmatorul cu 6-4 iar in decisiv s-a jucat pe contre si au fost cinci break-uri succesive pina s-a ajuns la 6-6. In tie-break mai lucida s-a dovedit nemteanca, care s-a impus cu 7-3.

Programul de astazi cuprinde semifinalele pe tabloul de simplu, care se vor desfasura in paralel de la ora 10.00. Daca pe terenul doi se intilnesc Ilinca Stoica si Sabina Lupu, pe terenul nr. 1 joaca Madalina Gojnea si Bianca Hincu intr-o reeditare a finalei care s-a jucat duminica la Bucuresti la precedentul turneu din circuitul futures. Finala turneului de la Iasi este programata duminica tot de la ora 10.00.