Bomboana pe tortul presedintelui

duminică, 02 iunie 2002, 23:00

Poli: Mihalache – Ancuta, Gheban, A. Ilie, Rus, D. Munteanu – Cristea, Medeleanu (’73 Dragoi), F. Dan – Dobrea (’87 Sinmartean), Marta (’70 Brighiu).
Desi cu gindul la Mondiale, vacanta sau orice altceva, fotbalistii ieseni au facut tot posibilul simbata sa puna o bomboana de trei puncte pe tortul in in forma de teren de fotbal al presedintelui Pavel Hodea, care i-a asteptat la finele meciului la Casa Arcasului. Si au reusit sa atinga obiectivul, sarbatorind cum se cuvine atit aniversarea a 40 de ani a sefului lor, cit si ultima lor zi de Divizia C.
Scorul a fost deschis relativ repede, Marta transformind in minutul 13 un penalti obtinut de Florin Dan. La pauza Poli a intrat in avantaj dupa ce Scutaru egalase in minutul 35 iar sutul lui Rus (’44) din lovitura libera de la 20 metri lateral dreapta si-a atins tinta. Inca din minutul 74, cind Cristea a finalizat din careu o actiune colectiva se stia soarta partidei, scorul fiind insa "strins" de reusita lui Enache din penultimul minut de joc. Una peste alta, victorie meritata a oaspetilor.
Telecom Iasi – Cimentul Bicaz 4-1 (1-0)
Telecom: Dobos – Robu, Raileanu, Cotan, Moisii, Cabalau – Dediu (’70 Marian), Miron, Tiron – Basascu, Sinescu (’40 Manole).
Simbata, intr-un meci fara griji, al carui start a fost aminat pina la ora 14 din cauza partidei de rugbi, gazdele s-au impus fara probleme in fata unei miini de spectatori, concurenta Mondialului fiind zdrobitoare. Pentru gazde au inscris Tiron (’30 – cu un sut din careu), Cabalau (’57 – dupa o centrare a lui Robu), Cotan (’72 dintr-un penalti acordat in urma unui fault asupra lui Basascu) si Marian (’83 – dupa o centrare a lui Manole), onoarea oaspetilor fiind spalata in minutul 79.
Gloria Zemes – RATC CFR Moldova 1-0 (1-0)
RATC: Comisu – Voicu (Tudorache), Dragoi, C. Ilie, Vasluianu, Maxim – Padurariu, Ilade, Virlan – Murgu, Fieraru (Boghean).
In fata unei echipe resemnate de multe etape cu gindul ca se intoarce in judet "transportatorii" nu au reusit sa faca o figura frumoasa, confirmind ca mentinerea in esalonul trei se datoreaza mai mult prestatiilor "amarastenilor" de la Zemes sau Falticeni. Desi au jucat in deplasare, unde se simt mult mai bine, iesenii s-au intors acasa invinsi in urma reusitei lui Cruceanu, din lovitura libera, de la mijlocul primului act. (CB)
Celelalte rezultate ale etapei: Bucovina Radauti – CFR Pascani 0-3; Minerul Crucea – Foresta II Falticeni 3-0 (neprezentare); Rafinaria Darmanesti – Aerostar Bacau 1-0; Rulmentul Birlad – FC Botosani 3-1; Unirea Negresti – Sportul Municipal Vaslui 2-1.
10. Negresti 30 10 8 12 23-37 38 (-7)
11. Ceahlaul II 30 11 4 15 43-45 37 (-8)
12. Telecom 30 9 9 12 34-41 36 (-9)
13. RATC 30 8 8 14 37-50 32 (-13)
14. Radauti 30 8 7 15 34-43 31 (-14)
15. Zemes 30 8 4 18 32-70 28 (-17)
16. Foresta II 30 6 10 14 26-46 28 (-17)
* – echipa penalizata cu 10 puncte;
** – echipa penalizata cu 2 puncte.
Sarbatorirea promovarii CS Poli Unirea se va face in mod festiv vineri cind va fi organizata o gala a fotbalului iesean. De la ora 17, in Copou, o echipa Poli old-boys va primi replica unei selectionate formate din politicieni, oameni de afaceri si ziaristi locali, iar in meci vedeta, Poli Unirea se va intilni cu o echipa formata din stelele Iasului, care va fi compusa din fosti jucatori din Copou care acum evolueaza la alte echipe. Au confirmat deja participarea rapidistul Pancu si Nemtanu (FC National), la partida avind mari sanse sa fie prezenti Baston (Metalurg Zaporoje), Onofras (Brasov) sau Botan (Ceahlaul). In cadrul galei va avea loc si o festivitate in care jucatori ai lui Poli care nu s-au bucurat de o retragere oficiala vor primi diplome de onoare. Gala fotbalului iesean se va incheia cu banchetul promovarii. (OM)