Eleve de aur

duminică, 23 mai 2010, 20:55

Echipa de fete de la Liceul cu Program Sportiv Iasi a reusit sa cistige Cupa Liceelor la handbal, competitie care s-a organizat in weekend la Bacau. Intr-o formula care a cuprins jucatoare de la formatia de junioare I pregatita de Lenuta Lupan si de la echipa de junioare II antrenata de Jean Lupan, echipa ieseana a pierdut doar un singur meci din cele cinci disputate. "A fost un turneu obositor si destul de greu pentru ca au fost echipe valoroase la start. Am reusit sa cistigam pentru ca fetele s-au mobilizat foarte bine in momente decisive si le felicit pentru asta.", a declarat Lenuta Lupan, antrenoarea echipei care a inceput turneul cu o infringere, 33-34 cu Scoala Natonala de Gaz Medias, chiar daca pe parcursul reprizei secunde LPS Iasi a avut noua goluri avans. Celelalte doua meciuri din grupa au insemnat victorii cu LPS Pitesti (34-24) si Colegiul Economic Hunedoara (39-36), succes fiind consemnat si in semifinala cu LPS Constanta (33-30). In fine, trofeul a fost cucerit dupa o victorie clara (28-22) in finala cu LPS Cluj obtinuta de catre echipa formata din Maria Inculet, Petronela Pascu, Andreea Vasiliu, Madalina Toma, Adina Zlavog, Alexandra Orsivschi, Madalina Conache, Andreea Baltag, Georgiana Agape, Alexandra Bursuc, Maria Toma, Diana Barticel si Beatrice Cadinoiu.

Pentru tehniciana ieseana si jumatate dintre laureatele de la Bacau acest turneu n-a fost decit incalzirea inaintea turneului final al Campionatului National de junioare I, competitie programata in perioada 17-20 iunie. Cu patru intariri de la Centrul de Excelenta de la Rm. Vilcea, LPS Iasi se pregateste pentru o noua urcare pe podium, o performanta care ar incununa o generatie de top care a mai cucerit pina acum doua medalii de bronz la junioare III si apoi la junioare II.