Musafirii au plecat cu burta goala!

duminică, 22 august 1999, 23:00

FC Arges – FC National 3-1 (1-1) . Au marcat: Gilmencea (27), Birdes (70), Chirita (88) / Axinciuc (17). In mod neasteptat, a fost unul dintre cele mai frumoase meciuri ale acestui inceput de campionat. Joc pe contre, faze spectaculoase si, ca o apoteoza, golul de kinograma inscris de Birdes.
Extensiv Craiova – Rocar Bucuresti 2-1 (1-0). Raducanu (7), Soava (73 – penalty) / Lica (63). Victorie smulsa cu forcepsul de oltenii lui Cirtu. Ei au deschis scorul repede, dar au jucat in 10 oameni inca din minutul 30, cind Laczko a fost eliminat. Desi s-au vazut egalati, fotbalistii de la Extensiv nu si-au pierdut cumpatul si au cistigat in urma unui penalty, care – surprinzator – n-a fost executat de batrinul Rotariu ci de tinarul Soava.
Gloria Bistrita – FC Brasov 2-0 (0-0). Predatu (57), Sasarman (74). Dupa o saptamina de pauza, seria eliminarilor a continuat in tabara brasoveana. Acum, protagonistul a fost Elca (min. 26). In concluzie, echipa lui Andone a fost invinsa, dar de data asta, fara ghinion!
Otelul Galati – Rapid Bucuresti 2-0 (0-0) . Un meci cistigat, fara nici un fel de dubii de galateni si, in acelasi timp, o lectie data de antrenorul Dumitru Dumitriu, celui care, asta-primavara, i-a frint cariera la Rapid, dupa o nefericita aventura italiana. Giulestenii pot acuza un penalty refuzat de arbitrul Salomir (pare-se ca a fost!) la Schumacher, la scorul de 1-0, dar, la jocul prestat de galateni si la ocaziile pe care acestea le-au avut, un alt rezultat ar fi fost nedrept.
Ceahlaul Piatra Neamt – Farul Constanta 2-1 (1-0). Scinteie (35), Purica (56) / Naicu (66). Nemtenii au cistigat, dar nu foarte usor, la scorul de 1-0 citeva ocazii find ratate cu seninatate de oaspeti. In minutul 84, autorul golului constantean a vazut cartonasul rosu.
FCM Bacau – CSM Resita 1-0 (0-0). Petcu (65 – penalty). Resitenii au ajuns, se pare, la concluzia ca in campionatul nostru e o piine mai buna de mincat decit pe la vecini. Asa ca au atacat Bacaul chiar pe terenul lor, dar n-au avut cum cistiga, deoarece echipa cuplului Poenaru – Condurache este mai buna!
Steaua – FC Onesti 3-0 (2-0) . Reghecampf (36, 43 – penalty), Trica (79). Desi sperau sa profite de criza Stelei, onestenii nu prea s-au vazut in partida din Ghencea. Fundasul Reghecampf s-a vazut pe post de realizator, iar, in pofida a ceea ce se anuntase, a jucat si Lacatus!
Dinamo Bucuresti – Petrolul Ploiesti 4-1 (1-0). Vladoiu (23, 46, 52), M. Niculae (90) / Constantin (69). In min. 89, Onut (Petrolul) a ratat un penalty.
Partida Astra Ploiesti – Universitatea Craiova a fost intrerupta dupa 15 minute, din cauza unei ploi torentiale si a fost aminata pentru a doua zi.
Etapa viitoare (27 – 29 august): FC National – Otelul; FC Onesti – FC Arges; Farul – Steaua; Rocar – Petrolul; Astra – Dinamo; Brasov – Extensiv; Rapid – Gloria; Univ. Craiova – Bacau; CSM Resita – Ceahlaul. (Nic. G)
1. Dinamo 6 6 0 0 22-2 18 (+9)
2. Otelul 6 4 0 2 16-10 12 (+3)
3. FC Arges 6 4 0 2 9-4 12 (+3)
4. Ceahlaul 5 3 1 1 8-7 10 (+1)
5. Bacau 6 2 3 1 7-6 9 (0)
6. Petrolul 6 3 0 3 10-10 9 (0)
7. Gloria 6 3 0 3 11-12 9 (0)
8. Steaua 6 3 0 3 9-13 9 (0)