Penicilina: Dochia, T. Popa, Ruxandoiu, Formagiu, Androhovici, Giurgea. A mai jucat Dulcianu.
Rapid: Colda, Corjeutan, Pletenciuk, Grabovetkaia, Stefanescu, Toma. Au mai jucat Barbuica, Halus.
Arbitri: D. Iliescu (Brasov), C. Steriade (Bucuresti).
Puncte din serviciu: 5-2 . Servicii gresite: 2-4.
De trei ori a jucat campioana tarii la Iasi in acest sezon si niciodata nu a reusit sa invinga Penicilina, desi antrenorul rapidistelor, Costinel Stan, probabil si-ar fi dat si haina de pe el pentru acest lucru! Dupa victoriile cu 3-1 obtinute de iesence in semifinala Cupei si in returul campionatului, ele au recidivat ieri, chiar daca mai greu, in primul meci din turul intii al play-off-ului Diviziei A. In ciuda faptului ca giulestencele, prin prisma palmaresului si a pozitiilor din clasament, porneau favorite in disputa de ieri, risipa incredibila de ambitie si daruire a gazdelor a fost cea care a facut, in cele din urma, diferenta, la capatul unui meci extraordinar de dramatic, in care numeroasele rasturnari de situatie au tinut publicul cu sufletul la gura timp de mai bine de o ora si jumatate.
Iesencele au inceput partida de-a dreptul extraordinar, distantindu-se repede pe tabela de marcaj la 7-2 dupa serviciile bune ale Adrianei Giurgea si atacurile in forta ale Cezarei Ruxandoiu. Bazindu-se numai pe aportul ofensiv al vedetei Mirela Corjeutan, rapidistele s-au dovedit incapabile sa se apropie, asa ca scorul a evoluat in continuare in favoarea gazdelor: 12-6 si 15-8. Citeva zvicniri ale bucurestencelor le-au ajutat sa reduca diferenta la cinci puncte (17-12, 19-14), dar finalul setului a fost exclusiv al iesencelor, care, profitind de atacurile excelente ale lui Giurgea, s-a detasat incet,dar sigur, obligindu-l pe antrenorul aspetelor, Costinel Stan, sa nu mai recurga nici macar la al doilea timp de odihna prevazut de regulament. Din pacate, aceasta reusita facila le-a facut pe Tatiana Popa si colegele ei sa se relaxeze prea repede, iar Rapid, cu experienta pe care o are, a profitat, imediat. Corjeutan a inceput sa greseasca mai putin, iar Grabovetkaia a tras senzational din toate pozitiile, asa ca, pina sa ne dezmeticim, Rapid a ajuns sa conduca cu 6-1 si 10-2. Se parea ca setul e jucat, mai ales cind s-a ajuns la 15-8, dar din acel moment a inceput revenirea senzationala a fetelor noastre, care s-au apropiat la 13-15 pe serviciile Danei Dochia si au accelerat in continuare, egalind la 20, spre fericirea spectatorilor. Din pacate, "benzina" le-a tinut pe jucatoarele lui Roibescu doar pina al 21-20, caci de acolo a fost rindul Rapidului sa reintre in joc si sa-si adjudece setul doi, profitind de citeva erori la preluare ale Penicilinei. In setul al treilea s-a mers multa vreme "umar la umar", pina la 8-8, dar din acel moment bucurestencele, parca mai proaspete si mai lucide, au inceput sa puncteze mai mult si au pus o staiba distantoare intre ele si gazde (15-9 si 19-15). In ciuda eforturilor Cezarei Ruxandoiu, care in unele momente a incercat sa faca chair mai multe decit poate, si setul trei a intrat in buzunarul oaspetelor. Iar dupa cum incepuse setul al patrulea, cu Rapid conducind cu 6-0 si 7-2, se parea ca meciul se indreapta spre victoria cu 3-1 a jucatoarelor de sub Podul Grant. Probabil ca asa ti-au spus si ele, insa nu acesta a fost gindul iesencelor. Cu o ambitie magnifica si o stapinire de sine demna de toata lauda, Penicilina a redus pas cu pas din handicap si a egalat la 7. Apoi, cu psihicul bun al celui care vine din spate, Cristina Androhovici si colegele ei au maturat pur si simplu pe jos cu adversarele lor, carora nu le venea sa creada ca un adversar pe care il credeau KO isi poate reveni atit de miraculos. Totul s-a terminat la 25-17, dar de fapt atunci au inceput emotiile cele mari, caci urma tie-break-ul ce avea sa stabileasca invingatoarea. Si ce tie-break a fost! Totul s-a redus la o disputa aproape numai intre Ruxandoiu si Corjeutan. Cezara a fost din nou "peste" adversara sa, a avut in spate un ajutor mai de nadejde din partea coechipierelor si in cele din urma a reusit sa incline balanta in favoarea Penicilinei, cu 15-13, dupa mingi care ne-au purtat de la agonie la extaz si inapoi. In cele din urma, insa, legea a fost respectata: Rapid a plecat invinsa de la Iasi!
Urmatoarele doua meciuri se joaca simbata si, eventual, duminica pe terenul Rapidului, Penicilina avind nevoie de victorie intr-unul din ele pentru a se califica in semifinalele campionatului. (Ion TEODOR)