Prima victorie in acest an

duminică, 26 martie 2000, 23:00

Pe undeva previzibil, partida disputata simbata la Sala Polivalenta n-a insemnat o lupta crincena pentru punctele puse in joc, si asta chiar daca eliminarile n-au fost putine, culminind chiar cu acordarea a doua cartonase rosii. Gazdele, care nu s-au indoit de faptul ca victoria nu le poate scapa, au evoluat relaxat si fara doi dintre jucatorii de baza. Daca Adam nici n-a facut parte din echipa inscrisa pe foaia de arbitraj, Chitoroaga a jucat sporadic, menajindu-se dupa accidentarea de la Ploiesti. Adversarul a lasat o buna impresie in ceea ce priveste jocul combinativ si circulatia mingii, o organizare mai buna putind aduce cu sine pretentii crescute in ceea ce priveste plasarea in clasament. Partida a debutat bine pentru oaspeti, care au si condus cu 2-0 pe tabela (‘7), pe fondul atacurilor ratate de ieseni, la care s-a adaugat un 7 m ratat de Halauca. Apararea avansata si mobila a echipei antrenate de cuplul Hatura – Ciocoiu a inceput sa-si faca efectul rapid si jucatorii de pe flancul drept, Ionescu si Onuta, au intors rezultatul. Pina la 6-2 (’13) n-a fost decit un pas, pe fondul interventiilor lui Pralea si a reusitelor celor doi pivoti Massari si Varvaruc. Pina la pauza jocul curge lin, remarcabile fiind zbaterile lui Massari de a inscrie din orice pozitie, ghiulelele expediate de olteanul Baboi (majoritatea insa pe linga poarta) si un nou 7 m ratat de Chitoroaga (situatie remediata de acelasi Massari, cel mai bun realizator in prima repriza). La reluare, iesenii se mentin la conducere, insa sarea si piperul jocului se pune in min. 40: Varvaruc este eliminat pentru doua minute insa o altercatie ulterioara cu Baboi le aduce ambilor cartonasul rosu (paradoxal, a fost doar o ratacire de moment a jucatorilor care au urmarit apoi meciul impreuna, din tribuna). Mai calmi, cu Pralea foarte bun in poarta, iesenii inscriu chiar si in numai patru jucatori de cimp, tabela aratind 20-13 (’49). Insa, in piine isi intrase juniorul Florin Dimofte, din nou cu o pofta teribila de gol. Se simtea apropierea finalului partidei si relaxarea in rindul ambelor combatante, nu insa si in ceea ce-l priveste pe Mihai Timofte, care aduna trei eliminari in zece minute si priveste ultimele secunde din postura jucatorului eliminatului definitiv. Pentru Politehnica au evoluat: Pralea – Timofte 3, Halauca, Zepciuc, Massari 7, Ionescu 3, Onuta 3. Au mai jucat: Agrigoroaie – Dimofte 7 (1 din 7 m), Varvaruc 2, Larion 1 si Chitoroaga.
In cadrul aceleeasi etape, Uztel Ploiesti a invins la Fagaras pe Nitramonia cu 22-15 (10-11), CSU Ulpimex Galati a trecut la Moreni de Flacara cu 35-21 (18-10), in timp ce Moldosin Vaslui nu s-a prezentat la Medgidia pentru partida cu Cimentul. Cu precizarea ca Politehnica Iasi joaca simbata la Vaslui, sa mai spunem ca prima parte a clasamentului n-a suferit modificari si se prezinta astfel: 1. Ulpimex (34p), 2. Uztel (30p) si 3. Politehnica (28p). (Lucian MINUT)