Victorie ieseana pe Maracana

duminică, 16 aprilie 2000, 23:00

Ieri, pe stadionul Nena, FC Unirea 2 000 a reusit o victorie care, practic, aduce o liniste totala in privinta mentinerii iesenilor in liga a treia si in sezonul viitor. Desi au avut o evolutie ceva mai buna fata de precedentele meciuri de pe teren propriu, gazdele s-au chinuit sa se impuna in fata unei echipe care practica un joc curat, deschis. Din nou hiba la ieseni a ramas la capitolul constructie (retragerea lui Dragoi pe linia de fund se simte) atacurile fiind purtate la intimplare iar virfurile beneficiind de putine mingi utile. Pina la urma s-a reusit sa se sparga gheata cu un sfert de ora inainte de final cind Lohan s-a plasat inspirat si a deschis scorul cu o lovitura de cap. Dupa doua "cereri" neaprobate de penalty, Ambrosie reuseste sa-l determine in minutul 84 pe arbitru sa aseze mingea pe punctul cu var, Dragoi transformind penaltiul. Cu doua minute inainte de final, Bucur incearca sa relanseze meciul, transformind o lovitura libera de la circa 20 de metri insa era prea tirziu. In tribune, alaturi de multe figuri cunoscute ale fotbalului iesean, a fost remarcata si prezenta actualului bacauan, Danut Munteanu. Au evoluat: Unirea – Simionas – Bozianu, Lohan, Dragoi, Dascalu, Cazacu – Chiper (Ciocoiu), Andrusi, Scripca – Manole (Boghian), Ambrosie. Cimentul: Olteanu – Rotaru, Arsenie, Tutuianu, Seciu – Tutu, Covrig, Bucur, Tofan (Mortun) – Curca, Cimpanu (Tanase).
In aceeasi etapa, celelalte doua echipe din judetul nostru, au fost invinse: CFR Citadin (1-4 la Vatra Dornei) si CFR Pascani (1-3, la Adjud). (OM)