Ne merge doar la dublu

joi, 21 iulie 2016, 01:44

Monica Niculescu s-a calificat în sferturi la Washington, iar Raluca Olaru, la Bastad

* Monica Niculescu (61 WTA) a fost eliminată încă din primul tur al turneului de la Washington, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari. Ea a fost învinsă de o jucătoare clasată cu două locuri mai jos, americana Christina  McHale, scor 3-6, 4-6 după 89 de minute de joc. Monica a cedat primul set în final, când şi-a pierdut de două ori serviciu. În setul al doilea, jucătoarea română a condus cu 2-0 şi 4-2, dar americanca a făcut patru game-uri consecutive şi a câştigat meciul. În schimb, Monica s-a calificat în turul II al probei de dublu feminin, împreună cu jucătoarea belgiană Yanina Wickmayer, după ce a trecut cu 6-1, 5-7, 10-6 de perechea favorită nr. 4, Ksenia Lîkina / Emily Smith (Rusia / Marea Britanie). În sferturi, Monica şi Ianina va întâlni perechea americană Sanaz Manand / Jessica Pegula, care a învins cu 3-6, 6-1, 10-2 cuplul Malkia Menguene / Nidhi Surapaneni (SUA / India).
* În turneul de 250.000 dolari de la Bastad, perechea Raluca Olaru / Katerina Siniakova (România / Cehia) s-a calificat în sferturi,după ce a trecut cu 6-1, 6-1 (53 de minute de cuplul Cindy Burger/Laura Pigossi (Olanda/Brazilia). În sferturi, Raluca şi Katerina vor întâlni perechea Lesley Kerkhove/Lidzia Marozava (Olanda/Belarus), care a trecut, cu scorul de 2-6, 7-6, 11-9, de cuplul Jessica Moore/Varatchaya Wongteanchai (Australia/Thailanda), câştigător al turneului de la Bucureşti.
* La Stanford, Ana Bogdan şi-a aflat adversara din optimi, aceasta fiind americanca de 26 de ani, Allison Riske (78), care a trecut de compatrioata sa Varvara Lepchenko, desemnată cap de serie numărul opt, cu 2-6, 6-3, 7-6. Ana Bogdan (23 ani, 135 WTA), venită din calificări, a trecut în runda inaugurală de americanca Asia Muhammad, cu 6-4, 5-7, 6-3. Surpriza zilei a înregistrat-o o altă tânără jucătoare americană, Catherine Bellis (203 WTA) care a eliminat-o pe a şasea favorită, letona Jelena Ostapenko (38 WTA), cu 6-4, 6-4. Dacă ar trece de Riske, Ana ar juca împotriva învingătoarei meciului dintre favorita nr. 4, Coco Vandeweghe (SUA) şi Nicole Gibbs (SUA).