Simona Halep s-a calificat în optimile de finală la Wimbledon

sâmbătă, 28 iunie 2014, 19:50

Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-4, 6-1, pe elveţianca Belinda Becici şi a acces pentru prima dată în carieră în optimile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Halep s-a impus după o oră şi zece minute de joc.

Românca va juca în optimi cu învingătoarea din meciul dintre Vera Zvonareva (Rusia) şi Zarina Diyas (Kazahstan).

Simona Halep este la a patra participare la turneul de Grand Slam de la Wimbledon. În 2011 şi 2013, ea a ajuns în turul doi, iar în 2012 a fost eliminată în primul tur.

LIVE SCORE:

Game, set, meci! Simona Halep o invinge pe Belinda Bencic in doua seturi, scor 6-4 6-1

Dupa un game pe serviciul lui Bencic, scorul devine 5-4

Cele doua jucatoare isi conserva serviciul, iar Simona ramane in avantaj, conducand cu 5-3 in setul 1

Simona isi face serviciul si conduce 4-2

Halep reuseste breakul si conduce 3-2 in primul set

Halep si Bencic sunt la egalitate in primul set 2-2

Meciul a început cu o întârziere de 5 ore. Primul serviciu al meciului îi aparţine Belndei Bencic

––-

16.20 Ploile nu s-au oprit la Wimbledon, meciurile inca nu au inceput. Se joaca doar pe terenul central, unde exista acoperis.

13.30 La Wimbledon ploua, astfel ca meciurile se vor amana.

Bencic, in varsta de doar 17 ani, a castigat titlul la junioare in urma cu un an la Wimbledon.

Meciul se disputa pe terenul 2, fiind a doua partida dupa cea dintre canadianul Milos Raonic, cap de serie numsrul 8, si polonezul Lukasz Kubot, care va incepe la 13.30 ora Romaniei.

Jucatoarea Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 3, a invins-o, vineri, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4, pe ucraineanca Lesia Tsurenko, locul 170 WTA, sportiva venita din calificari, si a acces pentru prima data in cariera in turul trei al turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Halep a avut nevoie de o ora si 49 minute pentru a trece de Tsurenko. Partida dintre cele doua jucatoare fusese programata initial pentru joi, dar a fost amanata din cauza ploii.

In faza urmatoare, romanca o va intalni pe elvetianca Belinda Bencic, locul 71 WTA, in varsta de 17 ani, care a invins-o, cu scorul de 6-4, 7-5, pe americanca Victoria Duval, locul 114 WTA, jucatoare venita din calificari.

Bencic este castigarea de anul trecut a turneului de junioare de la Wimbledon.

Accederea in turul trei este recompensata cu 71.000 de lire sterline si 130 de puncte WTA.

Simona Halep este la a patra participare la turneul de Grand Slam de la Wimbledon. In 2011 si 2013, ea a ajuns in turul doi, iar in 2012 a fost eliminata in primul tur.