Zi mare pentru Ana şi Marius

joi, 25 mai 2017, 23:43

Bogdan şi Copil vor juca astăzi ultimele partide din calificările pentru turneul de tenis de la Roland Garros

* Ana Bogdan (106 WTA) s-a calificat în ultimul tur al calificărilor pentru cel de-al doilea turneu de Grand Slam al anului, Roland Garros. Ea a învins-o cu 6-4, 6-3 pe turcoaica Başak Eraydin (209) cu 6-4, 6-3, într-o oră şi 19 minute.   Românca o mai înfruntase o dată pe Eraydîn (209 WTA), în 2012, la Antalya, într-un turneu futures, învingând pe hard, cu 6-3, 7-6. În meciul decisiv, Ana se va confrunta cu franţuzoaica Virginie Razzano (34 ani, 276 WTA), victorioasă în faţa compatrioatei sale Audrey Albie, cu 6-3, 6-4, după ce în primul tur trecuse de slovena Dalila Jakupovic. Acum opt ani, Razzano ocupa poziţia 16, cea mai înaltă din cariera sa. Are două titluri WTA, obţinute în 2007 în Asia, la Guangzhou şi la Tokyo şi are victorii în palmares la ambele surori Williams. Ana Bogdan va susţine întâlnirea decisivă cu franţuzoaica în jurul orei 11:00, când se va disputa şi meciul din ultimul tur de calificare masculin, dintre Marius Copil şi germanul Piotr Gojowczyk. Astăzi, la Paris, are loc tragerea la sorţi pentru tabloul principal la simplu, unde suntem reprezentaţi de Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu şi Sorana Cîrstea şi unde-i aşteptăm pe Ana Bogdan şi Marius Copil.
* Jucătoarea germană de tenis Laura Siegemund, locul 32 WTA, s-a accidentat la genunchiul drept şi nu va juca la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, după cum anunţă căpitanul nejucător al echipei de Fed Cup a Germaniei, Barbara Rittner. Laura, în vârstă de 29 de ani, s-a accidentat, miercuri, în partida cu Barbora Krejcikova (Cehia), din turul doi al turneului de la Nürnberg. Jucătoarea germană a abandonat întâlnirea la scorul de 6-4, 5-5. În sferturile de finală s-a mai produs un abandon, kazaha Iaroslava Şvedova (51 WTA), după ce a pierdut primul set, scor 4-6, cu japoneza Misaki Doi. Alte rezultate din sferturi: Barbora Krejcikova (Cehia) – Carina Witthöft (Germania) 3-6, 6-3, 7-6; Kiki Bertens (Olanda) – Alison Riske (SUA) 6-4, 6-3; Peng Shuai (China) – Shelby Rogers (SUA) 6-0, 6-4. Barbora Krejickova va juca în semifinale cu învingătoarea partidei Sorana Cîrstea – Iulia Putinţeva (Kazahstan), care s-a întrerupt aseară, din cauza întunericului la scorul de 6-3, 3-6, 4-4.
* Sferturi de finală WTA la Strasbourg: Samantha Stosur (Australia) – Carla Suarez (Spania) 7-6, 6-4; Daria Gavrilova (Australia) – Ashleigh Barty (Australia) 6-4, 6-7, 7-6; Caroline Garcia (Franţa) – Kristyna Pliskova (Cehia) 7-6, 6-2. Geneva (ATP): Mischa Zverev (Germania) – Steve Johnson (SUA) 6-4, 7-5; Kei Nishikori (Japonia) – Kevin Anderson (Africa de Sud) 2-6, 6-4, 7-6; Lyon (ATP): Nikoloz Basilaşvili (Georgia) – Nicolas Kicker (Argentina) 6-3, 6-1; Jo-Wilfried Tsonga (Franţa) – Karen Hacianov (Rusia) 6-0, 6-4; Milos Raonic (Canada) – Gastão Elias (Portugalia) 6-4, 6-3; Tomas Berdych (Cehia) – Gilles Simon (Franţa) 6-4, 6-0