Stadion Cimentul: timp frumos, teren excelent, spectatori 500.
Au inscris: Pavel (min.7), Ginju (min.36), Ionica (min.77).
Cartonase galbene: Tapu (min.54), Cercel (min.55).
Cimentul Fieni: Ilie, Albulescu, Tatarciuc, Cercel, Pavel, Badea, Popescu, Stinga (min.87 Sava), Marsavela, Salla (min.70 Ionica), Ginju. Antrenor – Virgil Dridea.
Laminorul Roman: Mandric, Beceru (min.67 Rascu), Ghinea, Ghidarcea (min.79 Fiulip), Dinu, Cozma, Zaharia (min.84 Zamfirescu), Mitruc, Andries, Ioan Radu, Tapu. Antrenor – Ioan Radu.
Arbitru – Marius Mititelu (Bucuresti).
Asistenti: Pavel Gheba (Tulcea) si Catalin Oprisan (Vaslui).
Observator FRF – Vasile Ichim (Tulcea).
1-0, min. 7: Pavel inscrie cu capul, la vinclu, in urma unui corner de pe partea dreapta.
2–0, min.36: Ginju suteaza din unghi, de la 18 metri, in coltul scurt al portii lui Mandric.
3-0, min. 77: Albulescu patrunde pe dreapta, centreaza in careu pina la Ionica, acesta reluind cu latul, de la 4 metri, ca la antrenament.
Simbata, 20 octombrie, Laminorul Roman a avut parte de un nou dus rece, de aceasta data la Fieni, unde laminoristii au pierdut in fata cimentistilor cu un scor sec, 3-0. Jocul de la Fieni a demonstrat, inca o data, ca tevarii nu se simt in largul lor in meciurile din deplasare. Chiar daca nu au intilnit o echipa de temut, elevii profesorului Ioan Radu au gafat inexplicabil de citeva ori, gafe speculate la maxim de catre echipa gazda, care a deschis scorul inca din minutul 7 prin Pavel. Acesta a inscris un gol demn de genericele de televiziune. Dupa primirea golului, romascanii nu au reusit sa-si revina, lucru care le-a permis fienarilor sa puna stapinire pe joc. Cu zece minute inainte de finalul primei reprize, gazdele ridica scorul de 2-0 prin Ginju, "ajutat" si de greseala de plasament a portarului Mandric, portar care a debutat cu stingul in lotul Laminorului.
In cel de-al doilea mitan, tevarii au fortat inscrierea golului, insa ei s-au lovit de o aparare "beton" a gazdelor care, imbinata cu o linie mediana foarte flexibila a facut ca atacurile oaspetilor sa nu-si poata atinge tinta – spatiul dintre buturile portii lui Ilie.
Dupa citeva minute de tatonare reciproca fienarii rateaza una dintre cele mai mari ocazii de gol a partidei, prin Ginju care, scapat singur cu portarul Mandric este blocat in ultimul moment de catre acesta. Simtind ca se pot distanta mai mult pe tabela de marcaj, gazdele forteaza din nou si, in minutul 77, in urma unui centrari a lui Albulescu, de pe dreapta, Ionica inscrie, de la 4 metri ca la antrenament, inchizind tabela. Pina la finalul jocului tevarii nu au mai contat pe teren, insa nici echipa gazda nu a mai fortat, facind ca scorul final al intilnirii sa ramina neschimbat.
La sfirsitul partidei de la Fieni, profesorul Ioan Radu, antrenorul principal al echipei Laminorul a declarat:"Astazi am jucat destul de bine, dar nu ne-am putut concentra. Chiar daca am avut o evolutie mai buna, comparartiv cu celelalte jocuri de afara, nu am reusit sa inscriem. Acest lucru demonstraza, inca o data, ca echipa noastra nu conteaza, deocamdata, in jocurile din deplasare, ci doar in cele de pe teren propriu". (Bogdan GOTCA)