Atit de aproape de surpriza!

luni, 08 martie 2004, 00:00

Voleibalistele de la Penicilina au fost simbata extrem de aproape de a realiza marea surpriza in actualul sezon al Diviziei A si de a-si asigura inainte de finalul sezonului locul 6 in clasament. Confirmind forma buna din ultima partida, cind trecuse cu 3-0 de Dinamo, echipa antrenata de Felix Vararu a jucat fara complexe pe terenul celor de la CSU Metal Galati, „uitind” ca acestea sint printre candidatele la titlu. Iesencele au uitat, de asemenea, si de faptul ca echipa din Galati cistigase cele trei meciuri precedente din acest sezon cu 3-0 si au inceput jocul in tromba, cistigind primul set cu 26-24. Gazdele si-au dat seama ca Penicilina este departe de postura unei victime sigure, s-a concetrat mai mult la joc si a revenit in avantaj pe tabela de marcaj, cistigind fara emotii seturile doi si trei. Se parea ca lucrurile reintrasera pe fagasul lor normal, dar n-a fost deloc asa, pentru ca echipa noastra, cu Androhovici, Formagiu si Oprea in mare forma, a dominat cu autoritate setul al patrule, pe care si l-a adjudecat in mai putin de 20 de minute. In tie-break, echilibrul dintre cele doua combatante a fost extrem de vizibil, ambele aflindu-se pe rind la conducere, dar la diferente minime. Iesencele au condus cu 13-11, au avut sansa de a cistiga setul decisiv si meciul, dar n-au avut forta sa realizeze ultimele doua puncte. In cele din urma, CSU metal s-a impus in setul al cincilea cu 17-15 si a cistigat un meci ce a durat aproape doua ore, pe cit de spectaculos, pe atit de echilibrat. Pe de o parte, ne pare rau ca iesencele au ratat aceasta ocazie de a-si imbunatati pozitia in clasament, dar pe de alta parte evolutia lor foarte buna de la Galati ne face sa ramine increzatori intr-un final de sezon cu rezultate bune. Penicilina mai are de disputat trei meciuri din actualul sezon regulat, toate trei pe teren propriu. Din cauza manifestarii expozitionale gazduite in aceasta saptamina de Sala Polivalenta, aceste meciuri au fost reprogramate dupa cum urmeaza: pe 15 martie, cu Rapid, de la ora 17.00; pe 17 martie, cu Poli Tender Timisoara, de la ora 17.00; pe 20 martie, cu Unic Piatra Neamt, de la ora 10.00. (Ion TEODOR)