Derby fara sare

luni, 30 octombrie 2000, 00:00

FC Arges – Universitatea Craiova 3-0 (3-0) . O repriza excelenta a pitestenilor, in care au inscris trei goluri (Neaga – min. 14, Codrea – min. 20, Mara – min. 29), profitind si de uriasele erori defensive ale echipei oltene. Dupa pauza, gazdele au redus vizibil ritmul, dar jocul static si batrinesc al Craiovei nu a mai putut produce schimbari pe tabela de marcaj
Petrolul Ploiesti – Gloria Bistrita 3-0 (2-0). Meci decis de evolutia excelenta a ploiestenilor Costescu si Todoran. In min. 36, Todoran a centrat si Costescu a inscris, in min. 39, Todoran transforma un penalty, la un fault asupra lui Costescu, tot Todoran stabilind scorul final in min. 79.
Gaz Metan Medias – Astra Ploiesti 0-0 . Transilvanenii au luptat mult pentru victorie, dar ocaziile lui Iorga, Boroncoi si Pogacean nu s-au transformat in goluri. Cea mai mare ocazie a oaspetilor a fost irosita in finalul meciului, de catre ex-onesteanul Birsan.
Otelul Galati – FC National 1-2 (1-0) . Otelarii au condus la pauza, prin golul marcat in min. 6 de Viorel Ion, la o gafa a apararii bancare. Bucurestenii au controlat cu autoritate repriza secunda, dar forma foarte buna a portarului galatean Munteanu a aminat deznodamintul semnat de Sabin Ilie, in minutele 67 si 88. Pe final, au fost eliminati Toma (Otelul) si Olah (National).
Dinamo – FC Brasov 2-0 (1-0). Marcatori: Onut (’28), M. Niculae (’83). O lupta surda a dinamovistilor cu cea mai buna aparare a campionatului. Dinamovistii s-au impus greu, prin doua goluri marcate din faze fixe.
Ceahlaul Piatra Neamt – Rocar Bucuresti 2-0 (1-0). Au marcat Axinia (’10) si Botez (’61). Joc disputat si aspru, pigmentat cu doua eliminari in prima repriza: Cozma (Ceahlaul), min. 36, respectiv, Ursu (Rocar), min. 41. Au fost ocazii mari, deoparte si de cealalta, dar sansa a suris nemtenilor, mai avizi de puncte.
FCM Bacau – Foresta Suceava 1-1 (1-0) . Autorii golurilor au fost R. Ciobanu (’11 – din penalty), respectiv, Pacurar (’77). Splendidul gol al ex-hunedoreanului Pacurar a aruncat echipa bacauana in zona retrogradarii. Bacauanii au avut o buna ocazie de a marca, prin Cursaru.
Steaua – Rapid 0-0. Derbiul etapei a deceptionat, cele doua protagoniste dind impresia ca se tem una de alta. Nici macar incrincenare n-a fost pe teren. Ca dominare, prima repriza a apartinut Stelei, cea de-a doua giulestenilor, care l-au avut pe banca pe noul antrenor Mircea Rednic.
Golgeteri: Vladoiu (Steaua) – 9 goluri; Cursaru (FCM Bacau) – 7; Cl. Niculescu (Craiova) – 6.
In week-endul urmator, etapa a XII-a programeaza meciurile: FC Brasov – Rocar Bucuresti;
Gloria Bistrita – Dinamo Bucuresti; Foresta Suceava – Petrolul Ploiesti; Universitatea Craiova – FCM Bacau; Astra Ploiesti – FC Arges; FC National – Gaz Metan Medias; Rapid Bucuresti – Otelul Galati; Steaua Bucuresti – Ceahlaul Piatra Neamt. (GIN)
1. Steaua 11 6 3 2 20-15 21 (+3)
2. Craiova 11 6 3 2 14-10 21 (+6)
3. Petrolul 11 6 2 3 17-11 20 (+2)
4. Dinamo 11 5 3 3 20-16 18 (+3)
5. Brasov 11 5 3 3 6-5 18 (+3)
6. FC Arges 11 5 3 3 15-14 18 (0)
7. Otelul 11 4 3 4 16-15 15 (-3)
8. Rapid 11 3 5 3 11-10 14 (-4)