O noua deziluzie

vineri, 24 octombrie 2003, 23:00

Dupa ce joi au scapat printre degete victoria cu Universitatea Pitesti, handbalistii de la Politehnica au devenit specialisti in remize in conditiile in care ieri au terminat la egalitate partida cu cealalta promovata in Liga Nationala, Safilar Arad. Condusi in prima parte cu 5-7 (’15), studentii antrenati de Liviu Gugles si Costel Schender au echilibrat partida si au reusit sa plece cu un egal la vestiare. La reluare, moldovenii se descurca mai bine si preiau conducerea cu 18-16 (’34) si chiar 22-18 (’42) dar la fel de bine permit adversarului sa refaca din handicap pina in final. In ultimul minut de joc Politehnica inca mai avea avantaj minim insa o eroare a lui Adam a permis aradenilor sa recupereze mingea si sa inscrie golul egalarii. „Am crezut ca innebunesc” – au fost singura replica de final a antrenorului Schender, care a acuzat erorile echipei sale dar si maniera de arbitraj a cuplului Serbu-Dobre. Pentru Politehnica au marcat: Ciocoiu (7, 4 din 7m), Chirila (7), Elisei (5), Dediu (4), Onuta (3), Adam (3), Gradinaru (1) si Massari (1).
Dupa aceste doua remize, iesenii pot aprecia ca au ratat obiectivul in cel de-al doilea turneu in conditiile in care este greu de crezut ca vor reusi sa produca surprize in partida de astazi cu HCM Constanta si in cea de miine cu Fibrex Savinesti. (Lucian MINUT)