Padurarii fac istorie

luni, 13 noiembrie 2000, 00:00

Petrolul Ploiesti – Universitatea Craiova 1-0 (0-0). Craiovenii au pierdut la Ploiesti un meci interesant, in care, desi gazdele au dominat mai mult, oltenii au avut si ei sansele lor. Unicul gol al partidei a fost marcat in min. 60, de catre Pancovici.
Rocar Bucuresti – Gloria Bistrita 4-3 (2-1). Autorii golurilor: Buia (’22), Iacob (’37), Vrajitoarea (’56, ’60 – penalty) / Miszti (’25 – penalty), Birsan (’89), Alexandru (’90). Cind doua echipe bune la suflet se mai gindesc si la spectatori, parca, totusi nu-i prea rau campionatul nostru! Rocar a jucat in zece oameni din min. 44, cind a fost eliminat Alexa, iar dupa ultimul gol al partidei, antrenorul Dumitriu a fost trimis in tribune.
FC Arges Dacia – FC National 3-1 (2-1). Debut de bun augur pentru "giscanul" Dobrin in functia de director tehnic al "prunarilor", dar FC National ar fi putut taxa ratarile exasperante ale echipei din Trivale. Omul meciului a fost Bogdan Mara, autor a doua goluri in minutele 20 si 25 si coautor al celui de-al treilea, marcat de Chrirta in min. 90. Pentru "bancari" a punctat Sabin Ilie, in min. 27.
Gaz Metan Medias – Rapid 0-0. Bucurestenii au dominat meciul in cea mai mare parte a sa, dar portarul gazdelor, Filip, a facut minuni in unele momente. Cea mai mare ratare a meciului i-a apartinut lui Pancu, care a sutat in bara transversala, singur, de la patru metri!
Otelul Galati – Steaua Bucuresti 0-1 (0-0). A marcat Danciulescu (’85). Cele doua echipe si-au impartit reprizele in care au dominat: stelistii in prima, galatenii in cea de-a doua. Bucurestenii pareau multumiti si cu un punct, dar Danciulescu le-a adus pe final trei puncte de aur, dupa o executie de mare finete.
Dinamo Bucuresti – Foresta Suceava 4-5 (3-0). Marcatori: T. Petre (’12), Mihalcea (’29), Tames (’43), Niculae (’47) / R. Nita (’62, ’89), Pacurar (’71), Botan (’73, ’82). Pe stadionul Dinamo, s-a intimplat cea mai senzationala rasturnare de scor din intreaga istorie a fotbalului romanesc. Dinamo a condus cu 3-0 la pauza (superb golul lui Tames, din foarfeca!) si-a marit avantajul imediat dupa reluare, prin Marius Niculaie si apoi, s-a produs incredibilul! In min. 73, la 4-3, se mai considera o gluma. Gluma a fost ingrosata de Botan si Robert Nita, cei mai buni jucatori ai acestui meci halucinant, iar revenirea lui Ionut Lupescu la Dinamo n-a fost de bun augur…
Ceahlaul Piatra Neamt – FC Brasov 2-1 (1-1). Au marcat: Axinia (’28 – penalty), Dulca (’59) / M. Ivan (’38). Pina la urma a fost o grea si meritata victorie a Ceahlaului, desi penaltiul din care s-a deschis scorul a fost cam… ciudat.
FCM Bacau – Astra Ploiesti 2-1 (0-0). Victorie chinuita a Bacaului. Desi, in min. 32, a fost eliminat cam usor fundasul ploiestean Petroesc, la trei minute de la reluare, micutul Ciorea a adus avantaj Astrei! Bacauanii, cu spectrul unui nedorit -8 la "adevar" au atacat furibund, au egalat in min. 66 (Badoi), iar venerabilul capitan Gireada a adus victoria cu un minut inainte de final!
Golgeteri: Vladoiu (Steaua) – 10 goluri; R. Nita (Foresta) – 8 goluri; Cursaru (FCM Bacau)- 7 goluri. In week-endul viitor, etapa a XIV-a programeaza meciurile: Gloria Bistrita – FC Brasov; Foresta Suceava – Rocar Bucuresti; Universitatea Craiova – Dinamo Bucuresti; Astra Ploiesti – Petrolul Ploiesti; FC National – FCM Bacau; Rapid Bucuresti – FC Arges Dacia; Steaua Bucuresti – Gaz Metan Medias; Otelul Galati – Ceahlaul Piatra Neamt. (GIN)
1. Steaua 13 8 3 2 25-16 27 (+6)
2. Craiova 13 7 3 3 15-11 24 (+6)
3. Petrolul 13 7 2 4 19-14 23(+2)
4. Brasov 13 6 3 4 9-7 21 (+3)
5. FC Arges 13 6 3 4 18-17 21 (0)
6. Foresta 13 5 5 3 22-22 20 (+2)
7. Dinamo 13 5 3 5 25-24 18 (0)
8. Rapid 13 4 6 3 13-11 18 (-3)