Revelion in stil englez

marți, 03 ianuarie 2012, 20:57

Asa cum ne-am obisnuit de multi ani, fotbalistii din Anglia sarbatoresc prin munca trecerea dintr-un an in altul. In ultimele zile ale anului 2011 si in primele ale Noului An, in prima liga fotbalistica din Albion s-au jucat doua etape. Iar cei care au lasat treaba oleaca mai moale, cu gindul la sarbatori, au fost amarnic pedepsiti. Este cazul chiar al echipei Manchester United, care, in preajma Craciunului, a prins din urma pe rivala din oras, egalind-o la puncte. In etapa a XIX-a, pina s-au dezmeticit "diavolii" de pe "Old Trafford", scorul era deja 2-0 pentru oaspeti, adica Blackburn Rovers, prin doua goluri marcate de nigerianul Yakubu Ayegbeni (’16, ’51). Onoarea mindrei echipe din Manchester a fost salvata de un bulgar, evident, Dimitar Berbatov, care a egalat in zece minute (’52, ’62), dar Hanley a dat lovitura de gratie in min. 80: 3-2 pentru Blackburn. Asa ca "diavolii" au tinut, a doua zi dupa cea mai lunga noapte, pumnii pentru Sunderland, care a primit pe City. Nici cealalta echipa din Manchester nu a sclipit, dar n-a primit gol pina in cel de-al treilea minut aditional, cind coreeanul Ji Dong-won i-a facut o placere compatriotului sau de la United (Park Ji-sung) si a adus victoria celor din Sunderland. Nu numai United si City au sfeclit-o in acea etapa, ba chiar si Chelsea, care a pierdut pe teren propriu cu 1-3 in fata formatiei Aston Villa. E drept, Drogba a marcat primul, dintr-un penalty, dar apoi Ireland a egalat, iar in ultimele minute, Stilian Petrov (alt bulgar) si Bent au semnat sentinta. In etapa a XIX-a s-au mai inregistrat urmatoarele rezultate: Liverpool – Newcastle 3-1; Bolton – Wolverhampton 1-1; Norwich – Fulham 1-1; Stoke -Wigan 2-2; Swansea – Tottenham 1-1; Arsenal – Queen’s Park 1-0 (van Persie, min. 60); Weste Bromwich – Everton 0-1.

Luni, insa, in primele meciuri ale etapei a XX-a, s-a sunat "desteptarea" la Chelsea, care a invins cu 2-1 pe terenul "lupilor": 2-1 la Wolverhampton, prin golurile marcate de Ramires (’54) si Lampard (’89), respectiv, Ward (’85). Iar echipele care au detonat "bombele" de Revelion, s-au linistit: Aston Villa a pierdut cu 0-2 pe "Villa Park" cu Swansea, iar Blackburn a cedat, tot pe teren propriu, 1-2 cu Stoke, inaltimea sa Peter Crouch lamurind treaba cu doua goluri inainte de pauza. In rest: Queen’s Park – Norwich 1-2 si Fulham – Arsenal 2-1, dupa ce tunarii au condus pina in min. 85. Etapa a continuat aseara cu meciurile Tottenham – West Bromwich, Wigan – Sunderland si Manchester City – Liverpool si se incheie astazi cu Everton – Bolton si Newcastle – Manchester United. Cam asa se joaca fotbalul de sarbatori, la englezi.