Start lansat

duminică, 17 aprilie 2005, 23:00

meciul 1 – UPA – CSU Forex 88-81 (28-21, 26-15, 18-16, 16-29)
UPA: Badila, Nanescu 11 (1X3), Murgoci 10 (1X3), Bogavac 31 (2X3), Anghel 12 (1X3). Au mai jucat Munteanu 12 (2X3), Nicolae 10 si Fl. Moscalu 2.
CSU Forex: Iglin 12 (2X3), Andrus 6, Colesnicov 19 (4X3), Silaghi 14, Morariu 14. Au mai jucat Lazarescu 2, Gavrila 12 (2X3), Morosanu, Olteanu 4 si Ghisoi.
meciul 2 – UPA – CSU Forex 93-88 (24-30, 16-16, 25-18, 28-24)
UPA: Munteanu 5 (1X3), Nanescu 18 (2X3), Murgoci 25 (3X3), Bogavac 5, Anghel 11 (3X3). Au mai jucat Nicolae 18, Badila 4 si Fl. Moscalu 7.
CSU Forex: Iglin 2, Andrus 14 (2X3), Colesnicov 19 (4X3), Silaghi 6, Morariu 32. Au mai jucat: Gavrila 9, Lazarescu 6 si Olteanu.
Infernal este epitetul potrivit pentru ceea ce s-a intimplat simbata si duminica la Polivalenta, in primele partide din play-out-ul Diviziei A dintre UPA si CSU Forex. 50 de suporteri brasoveni navetisti dotati cu fluiere, sirene si alte materiale specifice au facut un zgomot teribil si au reusit sa-i incite la replica pe o parte dintre cei aproape 1000 de spectatori ieseni. Si daca in prima zi oaspetii au cam facut legea in tribune situatia s-a echilibrat ieri. Scenariul a fost identic si pe teren dar putin pe dos: iesenii au dominat clar prima partida in vreme ce a doua i-a avut pe brasoveni in prim-plan, care au condus trei-sferturi de meci dar au fost ajunsi din urma si depasiti. Miza era mare, emotiile pe masura asa ca spectacolul a curs firesc.
Simbata gazdele au inceput modest dar lucrurile s-au imbunatatit dupa ce inspiratul Munteanu i-a luat locul lui Badila iar Bogavac l-a chinuit rau pe Morariu, care acumulase deja trei greseli personale in min. 8. Si chiar daca Vova Colesnicov speculase in doua rinduri marcajul larg, gazdele erau deja pe val. Avans dupa primul sfert si 18 puncte la pauza reprezentau fidel raportul de forte intre o echipa inventiva si una care a incercat minute bune sa replice fara cei trei moldoveni. La reluare UPA pare linistita, Bogavac duce diferenta la maxim (69-46, min. 27) insa nici prea multa relaxare nu-i buna atita timp cit apar erorile. Morariu iese pentru cinci greseli in min. 35, inca mai erau 18 puncte avans dar finalul avea sa schimbe radical: oaspetii impun o aparare extrem de agresiva in terenul advers, recupereaza mult si se apropie amenintator dar nu mai pot recupera un handicap atit de consistent.
Mai palpitanta a fost insa partida de ieri dupa ce gazdele au simtit ca le trece glontul pe la ureche. Ele au inceput la fel de ezitant, Morariu simtea ca va face un meci mare in fata lui Anghel si CSU conducea, in ciuda reusitelor lui Nanescu, Murgoci si acelasi Anghel. Avea sa vina insa min. 8 cind Bogavac face o greseala impardonabila, primind greseala descalificatoare dupa de l-a lovit discret cu pumnul pe Silaghi, intr-un moment cind jocul era oprit. Cerul s-a lasat deodata peste crestetele iesenilor si in fata se vedea numai negru. Mai mult Colesnicov a „infipt” doua aruncari de la distanta si la 21-30 (’10) teama se instalase. Nici in sfertul doi nu se vedea lumina dupa ce s-a ratat din plin, Nanescu si Morariu fiind singurii prieteni cu cosul. Dar totul s-a schimbat dupa pauza cind Murgoci a dat tonul revenirii, sustinut consistent de Nicolae, Fl. Moscalu, Munteanu si ceilalti coechipieri. Sapte puncte au luat avans gazdele antrenate de Paul Paveliuc dar ultimele doua minute au fost de foc dupa ce brasovenii au amenintat victoria gazdelor cu trei reusite de la distanta venite pe mina moldovenilor ex-ieseni Colesnicov si Andrus.
Alte rezultate
Play-off: Dinamo-Erbasu Bucuresti – West Petrom Arad 103-70, Farul Constanta – Elba Timisoara 84-65, Poli-Carbochim Cluj – CSU Sibiu 94-103 (dupa prelungiri). Partida Asesoft Ploiesti – Gaz Metan Medias se joaca astazi.
Play-out: BCM Pitesti – Rapid Bucuresti 101-59 si 94-48 (scor 2-0). (Lucian MINUT)