Sportul: Stancioiu – Lazar, Musteata, Galamaz, Roman (’46 Mazilu) – C. Zamfir, Paduret, Irimia (’72 Bucur), Patrascu – Dinita (’87 Henrik), Ciubotariu.
Poli: Stoian – Gavrilescu, Paraschiv, Constantin, Medeleanu, Urdaru – Onofras (’85 Vintila), Radu, Nita (’72 Basascu) – Serban, Ionescu (’75 Fieraru).
Cartonase galbene: Ciubotariu, Dinita – Serban, Ionescu.
Arbitri: F. Pop (Cluj Napoca); Z. Szekely, D. Marchis (ambii din Baia Mare).
Observator FRF: G. Ionescu (Bucuresti).
1-0, min. 80: Paduret trimite surprinzator un sut de la circa 25 metru, fara forta prea mare dar plasat, pe jos, Stoian mascat, nereusind sa schiteze nici un gest.
Dupa ce timp de patru etape au gustat numai din cupa victoriei, iesenii au fost infrinti simbata pentru prima data in acest sezon intr-un meci oficial. Partida a inceput intr-o nota de superioritate neta a gazdelor, pasele repetate si schimbarile permanente de locuri ale micutilor si rapizilor jucatori bucuresteni descumpanind deseori defenisva oaspetilor. Dupa ce au scapat cu fata curata de iuresul de inceput, suturile lui Patrascu negasind tinta, pe la mijlocul reprizei iesenii se regasesc si echilibreaza partida. Se joaca deschis de ambele parti, tabela raminind alba in ciuda ocaziilor lui Ionescu (’30 – sut din pozitie ideala, blocat) sau Dinita (’36).
Iesenii incep foarte bine si repriza secunda cind rateaza doua ocazii monumentale. In minutul 50 Ionescu, singur in careu, a gresit preluarea dupa o centrare ideala a lui Gavrilescu iar peste doua minute Onofras, in aproape aceeasi situatie, intr-o pozitie usor lateral dreapta nu a putut inscrie, Stancioiu respingind. De aici, gazdele preiau initiativa si urmeaza un asediu la poarta lui Stoian care parea a fi fara succes. Vazind ca ploaia de centrari in careul iesean nu are nici o finalitate, Paduret si-a incercat sansa in minutul 80 cu un sut care nu anunta absolut nimic insa acel moment s-a dovedit a fi hotaritor pentru soarta meciului. Poli se descopera total, Dinita rateaza singur cu Stoian sansa de a inchide meciul insa portarul iesean respinge excelent tinindu-i cu sufletul la gura pe spectatorii bucuresteni care au inghetat efectiv la sutul lui Basascu din minutul 89, cind Stancioiu a avut un plonjon care a valorat cit o victorie.
Una peste alta, victorie meritata a Sportului insa, cu putina sansa, moldovenii se puteau intoarce acasa cu un punct.
Ienei si Constantin lauda echipa ieseana
Exceptind cele doua galerii, in tribunele din Regie puteai intilni mai multe VIP-uri decit spectatori obisnuiti! Numai simpla insiruire a numelor cunoscute din fotbalul romanesc spune totul: Emerich Ienei, Tica Danilescu, Gino Iorgulescu, Mihai Stoichita, Ilie Dumitrescu, Florin Cheran, Gheorghe Constantin, Angelo Niculescu, Cornel Dragusin, Constantin Stefan si fostul virf al lui Poli si Dinamo, Iulius Nemteanu. Nu au lipsit nici fostii mari jucatori ai Sportului, Munteanu II, Tom Cristea, Chihahia sau Oprisan, ultimii trei fiind directori ai clubului condus de cind e lumea de "Mac" Popescu. Daca Iorgulescu si Danilescu (acesta a spus in tribuna ca s-a uitat dupa Ionescu si Onofras) au plecat in timpul reprizei secunde, ceilalti au stat pina la sfirsitul meciului, prilejuindu-ne oportunitatea unor scurte dialoguri. Iata ce au declarat citiva dintre cei intervievati: Emerich Ienei (selectionerul nationalei): "Nu am venit in mod special pentru a urmari pe cineva ci pentru ca am asteptat sa fie un meci bun. Poli a fost o placuta surpriza pentru mine, jocul fiind tineresc, pe masura virstei echipei. Cel mai mult de la Poli mi-a placut virful (n.r. – Serban), care are alura de atacant de valoare si s-a batut permanent". Florin Cheran (antrenor secund la nationala de tineret): "Domnul Ion Moldovan nu a putut veni la meci asa ca i-am urmarit eu pe cei susceptibili de a fi selectionati. Din pacate, m-a impresionat doar travaliul lui Ciubotariu, asa ca ramine sa-i mai urmarim pe ceilalti, intre care sint si iesenii Onofras, Gavrilescu si Nita. Despre meci pot sa spun ca a fost unul tipic de B, Poli neobtinind mai mult pentru ca s-a aparat cu 9 jucatori!" . "Profesorul" Gheorghe Constantin: "Iasul si-a schimbat fata si pare a fi pe un drum bun". La asa asistenta, parcarea de la stadion te ducea cu gindul ca se organizeaza o expozitie de masini de lux! Cuvinte laudative despre Poli a avut si observatorul FRF al partidei, George Ionescu: "Daca nu vindeti pe nimeni si mai aduceti 3 jucatori, la anul promovati! " i-a spus acesta vicepresedintelui lui Poli, Emil Lupulescu. George Ionescu, care l-a poreclit "Geolgau" pe Fieraru a mai spus ca ambii jucatori arbitri de la Poli, Urdaru si Paraschiv, au perspective frumoase pe linia arbitrajului. De altfel, ultimul a fost cautat la vestiare si de fostul portar al lui Dinamo, C. Stefan, acum un important membru in peisajul forurilor de conducere a arbitrilor. In pauza meciului, Ilie Dumitrescu i-a intins mina lui Mihai Alexa, membru in CA al FCM Poli, pe care nu l-a uitat de cind a tratat venirea in fruntea clubului din Copou. Pronosticul fostului international – "Faceti un egal dupa cum jucati" – a fost insa gresit. Meciul a fost condus de Florin Pop ca urmare a accidentarii baimareanului Balaj. Acesta a fost prezent la teren spunind ca a facut intindere la meciul Tractorul – Petrolul Moinesti. Si cum un necaz nu vine singur niciodata, baimareanul si-a ciufulit usor si masina. Dupa gol, Paduret si-a ridicat tricoul pe maieul aparut la iveala fiind scris un urias numar 8 si numele lui Lalciu. Acest gest a fost un fel de fronda la adresa conducerii executive, Lalciu fiind exclus din lot ca urmare a unei decizii a lui C. Oprisan. De altfel, pina si antrenorul Sportului, Balint a spus ca toata echipa este de partea lui Lalciu. Fotbalistii de la Poli au pierdut o prima de 3 milioane de lei. Antrenorul gazdelor, Gavrila Balint a spus despre meci: "In ciuda victoriei, pe care o cred meritata, jocul nu m-a multumit. E bine pentru noi ca cei 5 juniori folositi in prima repriza incep sa creasca. Despre Poli pot sa spun ca este o echipa buna, robusta, bine asezata in teren". Leonida Nedelcu (antrenor principal Poli): "Cu putina sansa luam un punct si chiar puteam cistiga daca in startul reprizei secunde nu ratam ocazii clare. Oricum, Sportul este o echipa puternica care nu avea nevoie sa fie impinsa de arbitri pentru a cistiga" . (Ovidiu MINEA)