Simona Halep a trecut de Jennifer Brady în primul tur de la Australian Open

marți, 21 ianuarie 2020, 11:50

Simona Halep (28 de ani, 3 WTA) a trecut de Jennifer Brady (24 de ani, 49 WTA), în primul tur de la Australian Open 2020, scor 7-6, 6-1.

Halep va juca în turul doi cu învingătoarea partidei Harriet Dart – Misaki Doi.

Simona Halep a avut de înfruntat o adversară incredibilă. Jennifer Brady, americanca în vârstă de 24 de ani, a opus o rezistență fantastică în primul set, i-a făcut break jucătoarei noastre în primul game al partidei, după care a forțat pentru a se desprinde decisiv.

Halep a întors setul de la 2-4. Simona a egalat, a jucat foarte incisiv, după care a urmat un nou setback. Halep a căzut la 5-5 și a acuzat dureri mari la încheietura mâinii drepte, mâna cu care ține racheta. Eleva lui Darren Cahill a strâns din dinți și din pumni, a dus setul în tiebreak, s-a concentrat și a închis 7-6 primul set.