Succesul echipei a venit de pe flancuri

marți, 06 februarie 2018, 02:43

CSM a speculat faptul că FC Voluntari a jucat cu doi fundaşi laterali noi

CSM Politehnica a intrat perfect în 2018. Sâmbătă, Iaşul a trecut cu 4-0, în deplasare, de FC Voluntari şi continuă să aibă pretenţii de play-off.  Cheia succesulul ieşenilor a fost specularea problemelor defensive grave existente în tabăra ilfovenilor, mai ales în zonele laterale. Pierzând în iarnă trei fundaşi importanţi, Popescu şi Olteanu, reveniţi la Dinamo, Acsinte – trecut la Botoşani şi fără Filipov, FC Voluntari  a aliniat în primul “11” doi fundaşi laterali noi, Pleaşcă şi Bucurică. Primul, fără meciuri în picioare, al doilea, aflat spre finalul carierei. Cum nici Ivanovici, care nu excelează pe fază defensivă, nici Pîrcălabu nu au coborât, zonele laterale ale gazdelor au fost extrem de vulnerabile, lucru speculat perfect de oaspeţi. Faptul că golurile din primul act au fost semnate de jucători de flanc, fundaşii Bosoi şi Bădic şi mijlocaşul Sin, şi că toate reuşitele au fost iniţiate tot din zone laterale arată clar unde s-a înclinat balanţa unui meci jucat în prima repriză. O repriză în care gazdele au avut doar satisfacţia câştigării nete a capitolului “cornere” (6-1), dar au fost surclasate la şuturi: 1-7, 0-6 la încercări cadrate!

Pentru a nu avea emoţii, Iaşul, care a arătat şi mult mai proaspătă din punct de vedere fizic şi a demonstrat că omogenitatea rămâne un atu important (toţi titularii au jucat şi în toamnă în Copou), a închis meciul la patru minute după startul actului doi. Atunci, după un contraatac de manual, a căzut golul patru, care a generat apoi o uşoară relaxare, ce a permis gazdelor să puncteze la statistică în actul doi (9-5 la şuturi, 5-3 la încercări pe poartă),dar nu şi pe tabelă.

Victoria obţinută la Voluntari presară astfel şi miză (dacă Iaşul pierdea, play-off-ul era doar o utopie) peste derbiul plin de orgolii cu FC Botoşani, care se va disputa lunea viitoare, în Copou. Meci pe care ieşenii vor începe să-l pregătească de mâine, antrenorul Flavius Stoican, care l-a umilit pe prietenul său, Claudiu Niculescu, dându-le mai multe zile libere jucătorilor după succesul frumos din Ilfov.

Ultimul meci al etapei: CFR Cluj – Concordia Chiajna 2-0 (1-0). Vinicius ('26), Mailat ('59). Culio (CFR) a ratat un penalty in min. 75

CSM-catalog

Koşelev (6) – a avut o intervenţie bună, faţă în faţă cu Bălan, în minutul 81, a parat şi alte şuturi, ezitant la centrările venite din cornere.

Bosoi (7,5) – a dat un gol şi o pasă de gol.

Mihalache (6) – sigur.

Cioinac (6) – s-a achitat destul de bine de sarcini.

Bădic (7) – a marcat, l-a anihilat pe Ivanovici.

Qaka (6) – a dominat mijlocul.

Chelaru (7) – a jucat curajos, a închis bine, a şutat periculos, a înscris un gol frumos.

Platini (6) – câteva acţiuni bune în prima repriză, s-a stins după pauză.

Jo (6) – şuturile lui nu au atins ţinta, a dat câteva pase bune.

Sin (7,5) – gol şi pasă de gol.

Cristea (7) – două pase decisive.

Zaharia a intrat în minutul 77, Mihăescu în minutul 83, iar Panţîru în minutul 86.

1. CFR           23        16        4          3          37-12 52 (^16)

2. FCSB         23        15        5          3          47-15 50 (^17)

3. Craiova      23        12        8          3          38-25 44 (^11)

4. Astra           23        10        8          5          32-22 38 (^5)

5. Botoşani    23        10        6          7          26-23 36 (0)

6. Viitorul       23        10        5          8          30-20 35 (-1)

7. Dinamo      23        10        5          8          33-24 35 (-1)

8. CSM Poli   23        9          6          8          31-29 33 (0)

9. Timiş.         23        6          8          9          18-31 26 (-7)

10. Voluntari  23        6          7          10        21-29 25 (-11)