"Unirea" se indreapta catre Divizia C

duminică, 29 aprilie 2001, 23:00

"Unirea" a facut la Fieni unul din cele mai slabe meciuri ale sale din acest retur. Asezati intr-un prudent 5 – 4 – 1 de tehnicianul Marin Radu II, jucatorii vrinceni n-au contat in atac pe parcursul primei reprize. Gazdele au facut legea la mijlocul terenului, acolo unde s-a decis soarta acestei partide. Coplesiti parca de importanta partidei, jucatorii vrinceni au evoluat fara vlaga si fara ambitie. Ne asteptam ca "rautatea" lui Marin Radu II sa se rasfringa si asupra jucatorilor sai, dar acestia au fost mielusei pe linga adversari, cel putin in prima parte a jocului. Dar cind antrenorul tau se ridica foarte rar de pe banca pentru a te mobiliza, nu prea a-i motive sa "mori" pe teren.
Nu am inteles de ce s-a continuat in formula cu cinci fundasi si patru mijlocasi si dupa golul gazdelor din minutul 24. Probabil ca daca nu s-ar fi accidentat P. Ioan, Radu II ar fi mers pe aceeasi idee tactica pina la pauza. Mai mult, in minutul 76, noul antrenor al "Unirii" a scos un atacant pentru a introduce un alt atacant. In loc sa forteze faza ofensiva prin scoaterea unui fundas (eram, oricum, condusi), Radu II a preferat sa faca o mutare post pe post. Tactica falimentara, rezultat la fel.
Miercuri, 2 mai, este programata etapa a 26-a. "Unirea" va primi vizita "lanternei" rosii, Politehnica Iasi, de la orele 16.00.
Liviu Jitea, principalul sponsor al "Unirii" a fost prezent la meci, dar a parasit stadionul in minutul 83, dezamagit de evolutia jucatorilor sai. Referitor la partida, Jitea ne-a declarat: "Am jucat slab in prima repriza si un pic mai bine in actul secund. In ansamblu, victoria gazdelor a fost meritata. Se pare ca prima de victorie pe care le-am promis-o jucatorilor, una mobilizatoare, nu a fost suficienta pentru a-i face pe fotbalisti sa obtina cele trei puncte puse in joc. Eu am incredere, in continuare, ca ne vom reveni si vom reusi sa evitam retrogradarea. Oricum, cred ca mersul echipei reflecta si interesul vrincenilor pentru fotbal si ajutorul material pe care l-au dat acestei echipe", a mai spus sponsorul gruparii vrincene, lasind sa se inteleaga ca o sa fie mai direct peste nu mult timp.
In ceea ce priveste declaratia-surpriza promisa de Liviu Jitea, in urma cu citeva zile, aceasta a fost aminata: "Voi reveni curind cu citeva date si citeva surprize pentru iubitorii fotbalului din Vrancea. Deocamdata, nu am toate informatiile necesare, dar in doua zile voi face publice mai multe lucruri interesante despre situatia actuala in care ne aflam".
25 de suporteri au facut deplasarea la Fieni si au incurajat echipa noastra pe parcursul primei reprize. In actul secund, suporterii au cerut cu insistenta introducerea lui Mihai Iacob, lucru care s-a petrecut abia in minutul 70. "Baga-l, ba, odata pe Iacob, ca innebunim", au strigat fanii "Unirii". Cu 5 minute inaintea schimbarii, suporterii l-au luat in colimator pe antrenorul Marin Radu II: "Radu II, du-te dracu’ inapoi", i-au strigat tehnicianului. "Ba, echipa nu joaca nimic si tu nu te ridici de pe banca sa strigi la ei", au continuat membrii galeriei focsanene. De altfel, Radu II a evitat sa paraseasca spatiul bancii tehnice si a preferat sa strige la jucatori doar de pe locul in care era asezat. Asta in timp ce Mihai Zamfir, antrenorul Cimentului, a dat un adevarat show pe parcursul celor 90 de minute. El a fost la un pas sa intre pe teren, in citeva rinduri, riscind sa fie trimis in tribuna de arbitru.
Liviu Jitea si Vasile Tataru au stat pe banca de rezerve inca din startul partidei. Cei doi s-au agitat serios pe parcursul reprizei secunde, cind "Unirea" a mai miscat ceva.
Dupa golul primit in minutul 24, liberoul Dorin Dogaru a urcat in atac pentru un minut, alaturi de Cristi Barbinta. Asa cum ne-a obisnuit in acest campionat, evolutia sa a fost buna, dar cu o floare….
Petrica Ioan s-a accidentat in minutul 30 si a fost inlocuit cinci minute mai tirziu. Dupa evolutia buna din partida cu Fulgerul, P. Ioan ar fi putut da siguranta la mijlocul terenului in meciul de la Fieni, dar s-a vazut nevoit sa abandoneze disputa.
Romeo Stan a fost lovit fara balon de Albulescu, in minutul 47, dar arbitrul Mudura nu a vazut nimic. Imediat, galeria "Unirii" l-a luat in colimator pe "capitanul" Cimentului si nu l-au "slabit" pina la final. Drept raspuns, Albulescu le-a aratat tabela de marcaj.
Dupa meci, singurul jucator care a venit sa salute galeria a fost Mihai Barbu. Acesta le-a spus suporterilor sa fie linistiti ca o vor lua simbata de la capat. Cind un membru al galeriei i-a spus ca miercuri avem meci cu Politehnica Iasi, Barbu a parut surprins si a revenit: "Bun, o luam de miercuri de la capat".
Costel Popescu, de 47 de ani, un suporter focsanean care a facut deplasarea la Fieni si-a pierdut cunostinta dupa ce a suferit o criza de epilepsie. Acest lucru s-a intimplat la doua ore dupa meci, Popescu revenindu-si cu greu. Aflat, la un moment dat, intre viata si moarte, vrinceanul a fost stropit cu apa si scos din autobuz, nici unul dintre membrii galeriei nestiind cum sa dea primul ajutor intr-un astfel de caz. (Cristi IRIMIA)