duminică, 08 aprilie 2001, 23:00

Stadion Moldova: vreme buna, teren excelent, spectatori – 3.000.
Au inscris: Ghinea (min.20) si Tapu (min.54).
Cartonase galbene: Stefan (min.31), Vasilachi (min.51) si Serban (min.88)
Laminorul Roman: Branet, Codreanu, Ghinea, Rotariu, Baciu, Cozma, Zaharia, Mitruc, Andries (min.80 – Serban), Ioan Radu, Tapu (min.70 -Spirea). Director tehnic – Vasile Simionas. Antrenor principal – Ioan Radu. Antrenor secund – Aurel Balan.
National Cimentul Fieni: Diaconescu, Albulescu (min.58 – Roman), Badea, Stoica, Dragos Radu, Cinu, Popescu, Stefan (min.63 – Carp), Vasilachi (min.56 – Tudose), Feraru, Ginju. Antrenor – Mihai Zamfir.
Arbitru – Mihail Breaz (Blaj).
Asistenti: Octavian Sovre (Oradea) si Traian Marchis (Baia-Mare).
Observator FRF – Silviu Ioan (Galati).
1-0, min.20: In urma unui corner de pe partea dreapta, Cozma loveste balonul cu capul, portarul Diaconescu respinge pina la Ghinea care, de la 4 metri, trimite sub transversala.
2-0, min. 54: Ioan Radu centreaza de pe partea dreapta, Andries reia cu capul, iar portarul Diaconescu respinge gresit pina la Tapu, care inscrie, de la 6 metri, in poarta goala.
Simbata, Laminorul Roman s-a impus lejer in fata echipei din Fieni, reusind sa realizeze exact acelasi scor ca in turul campionatului, cind tevarii au invins, la Fieni, tot cu 2-0. Chiar daca nu a fost un meci prea stralucit din punct de vedere tehnic, laminoristii au controlat partida, cel putin pina in momentul in care au reusit sa inscrie cel de-al doilea gol. Intilnind o echipa ce lupta pentru evitarea retrogradarii, elevii lui Vasile Simionas si Ioan Radu au practicat un joc pragmatic, ce le-a adus, la final, cele trei puncte. Fara a incinta prea mult suporterii prezenti in tribune, jocul de simbata a demonstrat, inca o data, ca Laminorul este o echipa ce greu poate fi invinsa pe teren propriu. Dupa un inceput in forta, laminoristii au reusit sa se desprinda pe tabela de marcaj in minutul 20, prin golul lui Ghinea. Trei minute mai tirziu, Ioan Radu, cel mai bun jucator de pe teren, a fost la un pas de 2-0. Sutul sau, din lovitura libera de la 25 de metri, a zguduit bara din stinga a portii lui Diaconescu.
Spre finalul primei reprize, oaspetii au o sclipire in atac, insa Ginju, aflat intr-o pozitie ideala de a inscrie, trimite slab, de la patru metri, permitindu-i lui Branet sa intervina.
In cel de-al doiea mitan, in minutul 54, romascanii se distanteaza pe tabela, prin golul reusit de Tapu, gol inscris oarecum identic cu cel din prima repriza. Imediat dupa ce tabela de marcaj a stadionului "Moldova" a indicat scorul de 2-0, fienarii isi revin din amorteala si, realizind ca nu mai au nimic de pierdut, au iesit mai curajos la joc, acaparind mijlocul terenului. Cu toate acestea, linia de atac a echipei oaspete nu a reusit sa penetreze apararea romascana, desele lansari pe cele doua aripi fiind stopate, fara prea mult efort, de catre fundasii romascani, lipsiti de aportul lui Dinu si Ghidarcea, doua dintre piesele grele ale tevarilor.
Declaratii dupa meci
Mihai Zamfir, antrenor la National Cimentul Fieni: "Laminorul Roman a meritat victoria de astazi deoarece a practicat un joc mult mai bun decit al nostru. In ceea ce ne priveste, pot sa spun ca avem o echipa in formare, cu care speram ca, in acest an, sa ne putem salva de la retrogradare. Cu toate ca am pierdut aici, la Roman, pot sa spun ca, avind in vedere rezultatele celorlalte partide, sintem avantajati in comparatie cu celelalte echipe ce lupta pentru evitarea retrogradarii".
Ioan Radu, antrenor la Laminorul Roman: " Chiar daca nu a fost un joc prea spectaculos, important este ca am reusit sa cistigam cele trei puncte puse in joc. Sint multumit de prestatia fotbalistilor nostri. Vom face tot posibilul ca, pina la finalul campionatului, sa acumulam tot mai multe puncte. Pot sa spun ca noi nu am renuntat la obiectivul nostru de a promova in divizia A, chiar daca acest lucru pare oarecum imposibil". (Bogdan GOTCA)