Stadion Poiana: vreme buna, teren excelent, spectatori 300.
Au inscris: Andronic (min.13), Burchi (min.26), Paduretu (min.45), Tapu (min.61), Dinu (min.73).
Cartonase galbene: Andronic (min.27), Opriceana (min.44), Dumitrescu (min.67), Vlad (min.86) si, respectiv, Manea (min.36), Dinu (min. 63), Mitruc (min.78).
Dinamo Poiana Cimpina: Vlad, Opriceana, Musca, Iordache, Stroe, Burchi, Andronic, Paduretu, Dumitrescu (min.75 Baltoi), Vaida, Ichim. Antrenor – Alexandru Moldovan.
Laminorul Roman: Tufisi (min.26 Manea), Beceru, Filip, Ghidarcea, Dinu, Cozma, Toma, Mitruc, Panescu (min.39 Soimaru), Turcu (min.58 Andries), Tapu. Antrenor – Leonida Nedelcu.
Arbitru – Sorin Corpodean (Alba Iulia).
Asistenti: Catalin Savu si Mihai Pais, ambii din Galati.
Observator FRF – George Ionescu (Bucuresti).
1-0, min.13: Andronic suteaza sec, de la 20 de metri, in vinclul portii lui Tufisi.
2-0, min.26: Burchi executa excelent o lovitura libera de la 25 de metri, trimitind balonul in stinga lui Tufisi.
3-0, min.45: Ichim centreaza de pe partea dreapta, iar Paduretu reia cu latul, de la 3 metri, ca la antrenament.
3-1, min.61: Tapu patrunde pe centru si suteaza plasat, de la 15 metri, in dreapta portarului Vlad.
3-2, min. 73: Dinu executa cu siguranta o lovitura de la 11 metri, trimitind balonul, pe jos, in dreapta lui Vlad.
Simbata, laminoristii au fost la un pas de a trage dupa ei, in Divizia C, si pe satelitul lui Dinamo, Poiana Cimpina. In cazul unui esec pe teren propriu sau a unui rezultat de egalitate, gazdele ar fi fost si ele retrogradate, inainte de finalizarea campionatului, in Divizia C. Romascanii, ale caror sanse teoretice de a se mentine in Divizia B s-au spulberat dupa infringerea de la Cimpina, au jucat mult mai deschis, comparativ cu ultimele intilniri din campionat, deoarece tevarii nu mai aveau efectiv nimic de pierdut. Nu acelasi lucru s-a intimplat cu echipa gazda, care avea nevoie de victorie ca de aer, pentru a se putea mentine in lupta pentru evitarea retrogradarii. Acest lucru i-a determinat pe elevii lui Alexandru Moldovan sa inceapa jocul de simbata in forta, ei reusind sa inscrie inca din minutul 13, in urma unei ghiulele trimise, din afara careului, de catre Andronic. Cel de-al doilea gol al gazdelor a venit 13 minute mai tirziu, in urma unei lovituri libere de la 25 de metri, executate de catre Burchi. Sutul acestuia l-a surprins pe picior gresit pe Tufisi care, dupa primirea celui de-al doilea gol, a fost inlocuit de catre antrenorul Leonida Nedelcu. Cum romascanii nu au "miscat" prea mult in prima repriza, ei fiind surprinsi de evolutia rapida a scorului, cu doar un minut inainte de finalul primei reprize, gazdele ridica scorul la 3-0.
In cel de-al doilea mitan, tevarii intra mult mai hotariti in teren, amintindu-si parca de faptul ca au venit sa joace fotbal si nu sa se faca de ris in fata adversarilor. Golul reusit de catre Tapu in minutul 61 le-a redat tevarilor increderea in propriile forte. Laminoristii au iesit mult mai curajos in atac si au reusit sa puna stapinire pe joc, pe fondul oboselii vadite a gazdelor, care au incercat conservarea rezultatului. In minutul 73, in urma unei centrari de pe partea stinga, Mitruc a trimis balonul cu capul, de la 7 metri, catre poarta goala, insa Stroe a respins mingea cu mina. Din acest motiv, el a vazut cartonasul rosu, lasindu-si coechipierii cu un om in minus pe teren. Lovitura de la 11 metri a fost executata impecabil de catre Gabriel Dinu, acesta reducind diferenta de pe tabela de marcaj. Ultimele 15 minute de joc au "apartinut" tusierului Mihai Pais, care i-a ajutat vadit pe jucatorii echipei gazda sa termine jocul in avantaj. Fara nici o rusine, Pais i-a impiedicat, cu fanionul, pe tevari, la mai toate fazele de atac, el semnalizind pozitii afara din joc numai de el vazute. Atacurile tevarilor au fost stopate inca din fasa de catre asistent. Chiar daca romascanii si-au creat nenumarate faze de poarta, fanionul lui Pais a ramas permanent ridicat, de parca temperatura pe stadion coborise sub zero grade, iar arbitrul inghetase cu fanionul in mina.
Cea de-a doua repriza a jocului de la Cimpina a fost una dintre cele mai frumoase sustinute de catre Laminorul in ultima vreme, insa evolutia asistentului Pais a demonstrat inca o data, daca mai era nevoie, ca arbitrul este "suveran" pe teren. (Bogdan GOTCA)