Lupta oarba!

luni, 08 martie 2010, 20:34

FC Vaslui a fost la un pas de locul doi, numai ca nu a stiut sa gestioneze rezultatul in cea de a doua parte a meciului, terminand jocul la egalitate, scor 1-1. Brasovul a inceput bine repriza, insa incursiunile la poarta lui Kuciak au fost palide. Doar Gerlem a fost la un pas de autogol (’11), insa balonul a trecut milimetric pe langa poarta. Brazilianul nu mai greseste cateva minute mai tarziu, centrand de pe stanga pana la Delgado, care reia din trei metri in poarta pentru 0-1 (’20). Dupa deschiderea scorului, Vasluiul se lasa dominata, insa mai periculoasa ramane formatia pregatita de Marius Lacatus. Wesley a fost la un pas de 0-2, numai ca mingea expediata a trecut putin peste poarta (’40). Ultima sansa de gol a reprizei apartine tot galben-verzilor, Gerlem prelungindu-si prea mult mingea primita de la Wesley, iar Coman intervine salvator, astfel ca Brasovul merge la vestiare doar cu handicapul unui singur gol primit.

La reluare, brasovenii se dovedesc mai insistenti, iar Roman rateaza cu poarta goala din sase metri o minge centrata de Sburlea (’58). Vasluienii se trezesc din amorteala, Gerlem dand un prim semnal de revenire, sutand puternic in bratele lui Coman (’60). Numai ca insistenta echipei lui Viorel Moldovan se vede si pe tabela de marcaj, Abrudan aducand egalarea (’66). Meciul capata culoare in ultima parte, Wesley irosind sansa de 2-1, trimitand doar in plasa laterala (’76). Brasovul raspunde prin Nuno Diogo, dar balonul nimereste bara (’77). Partida se termina cu ocazia lui Costly, fara probleme pentru portarul echipei gazda.

Wesley a revenit

Wesley Lopes a revenit printre titularii Vasluiului, dupa ce timp de de doua saptamani a fost exclus din lot si trimis la echipa a doua. Mijlocasul vasluian a avut o evolutie multumitoare, fiind la originea mai multor ocazii ale galben-verzilor. La inceputul returului, Wesley a refuzat sa joace, nemultumit ca oficialii clubului nu l-au lasat sa se transfere la echipa araba Al-Wasl. Dupa aproape o saptamana de exil la echipa a doua, in liga a treia, brazilianul a revenit la sentimente mai bune, iar dupa o discutie avuta cu sefii Vasluiului a revenit la prima echipa.

Kuciak: "Un punct important"

Portarul Vasluiului, Dusan Kuciak, se declara multumit de punctul obtinut la Brasov: "Este un rezultat bun. Un punct obtinut in fata Brasovului este important. Ne dorim sa fim sus acolo in clasament si fiecare punct conteaza".

El a mai afirma ca liga intai este mai echilibrata ca niciodata, devenind unul dintre cele mai importante campionate din Europa: "Liga intai mi se pare un campionat greu. Este cea mai disputata editie. E greu de precizat cine va castiga titlu in momentul de fata".

"Fiara" multumita!

Desi in eventualitatea unei victorii elevii sai ar fi ajuns pe podium, Marius Lacatus s-a declarat multumit cu remiza obtinuta la Brasov (1-1). Tehnicianul Vasluiului ii sustine pe jucatorii sai si spune ca ar trebui sa fie mai increzatori in fortele lor pentru a indeplini obiectivele echipei.

"Sunt multumit de acest rezultat. Daca invingeam, eram pe podium, dar si asa ne mentinem in plutonul fruntas. Am avut multe ocazii si am primit gol pe o greseala copilareasca. Sper ca de acum incolo sa fim mai increzatori in fortele noastre", a declarat Marius Lacatus la finalul partidei.

Presedintele ardelenilor, Dinu Gheorghe, e de parere ca Brasovul ar fi meritat sa castige meciul: "Prima repriza am avut doua situatii foarte mari de a marca, prima in minutul doi, iar repriza a fost una extrem de echilibrata. In a doua am dominat in totalitate, Roman a ratat cu poarta goala, am mai avut si alte ocazii. Normal ca am pierdut doua puncte astazi. Jucatorii s-au daruit, au vrut sa joace. Mai sunt 14 etape de jucat, vor mai fi surprize".

Sursa: Obiectiv de Vaslui