Granzii, la reanimare

duminică, 02 septembrie 2007, 21:41
4 MIN

Pandurii Tirgu-Jiu – Gloria Buzau 3-0 (3-0). A. Rus (’15), Vasilache (’18), Pacurar (’31). O repriza a fost de-ajuns gorjenilor sa se impuna in fata unei formatii nou-promovate, care ramine la fel de subtirica si in conditiile in care i-a adus pe Ochirosii si brazilianul Kleyte.
UTA – Politehnica Timisoara 2-3 (1-2). Todea (’23), Baltoi (’47) / Bucur (‘4, ’13, ’89). Derby al Vestului destul de animat, dar si tensionat, gazdele revenind dupa dubla din start a lui Gigel Bucur, care ataca din nou echipa nationala. La 2-2, antrenorul Marius Lacatus a reclamat vehement un penalty la Baltoi si altul la Varga (la ultimul, cam are dreptate!) iar in final, Gigel Bucur a mai punctat odata, aducind una din putinele victorii timisorene pe terenul marilor rivali!
Rapid – Universitatea Craiova 2-0 (0-0). Cesinha (’80), Dobroiu (’90^2). Rapidistii s-au impus meritat, dar anevoios, si numai dupa eliminarea stupida a lui Dananae (’77). Golul marcat de brazilianul Cesinha, de la marginea careului mare a fost o bijuterie.
Dinamo – Gloria Bistrita 0-1 (0-1). Hadzibulic (’22). Dinamo a comis-o din nou pe teren propriu, in frunte cu portarul Lobont, care a fost surprins de sutul de la mare distanta al sirbului Sead Hadzibulic. Greselile in apararea "ciinilor" au abundat, cei doi celebri "N&D" au fost anonimi si, la acest mod, credem ca si meciul cu suedezii de la Elfsborg va constitui o problema.
Unirea Urziceni – Steaua 1-0 (0-0). Galamaz (’90^1).  Meci aspru si disputat, dominat de oaspeti in prima repriza si de gazde in cea de-a doua. Schimbarile neinspirate facute de Hagi in repriza secunda au determinat infringerea, dupa citeva ocazii, fundasul Galamaz reusind sa-l invinga pe bravul Zapata.
FC Vaslui – Otelul Galati 2-0 (1-0). Ljubinkovic (’27), P. Jovanovic (’86). Sirbii Vasluiului si-au facut din nou datoria, ultimul surprinzindu-l cu un sut de la 20 metri pe portarul Haisan. Din pacate, la un minut dupa gol, Petar Jovanovic a fost eliminat, el primind intii cartonas galben pentru ca si-a scos tricoul si apoi, pe cel rosu pentru proteste.
Dacia Mioveni – "U" Cluj 1-0 (1-0). M. Jovanovic (‘4 – autogol). Derbiul ultimelor clasate a fost decis inca din start, de o deviere nefericita a fundasului Milan Jovanovic. In continuare, clujenii au cautat egalarea cu luminarea, gazdele au actionat pe contraatac si rezultatul a ramas neschimbat.
CFR Cluj – Ceahlaul Piatra Neamt 2-1 (1-0). Panin (’30), Cadú (’68 – penalty) / Golban (’82). Meci incins din min. 20, cind atacantul clujean Didi a fost eliminat la o lovitura aplicata in careul advers lui Oprea. O serie de decizii controversate au incrincenat si mai mult meciul: un penalty refuzat lui Trica, altul acordat aiurea la un fault in afara careului la Fabbiani, oprirea eronata a lui Oprea, scapat spre poarta clujeana si eliminarea discutabila a lui Nohai (Ceahlaul) in min. 82.
Etapa viitoare (14-16 septembrie): Gloria Buzau – Unirea Urziceni, Poli Timisoara – FC Vaslui (vineri), "U" Cluj – Gloria Bistrita, Otelul Galati – Dacia Mioveni, Universitatea Craiova – UTA, Poli Iasi – Dinamo (simbata), Farul – CFR Cluj, Ceahlaul – Pandurii Tg. Jiu, Steaua – Rapid (duminica).