Stadion Emil Alexandrescu, 3 500 spectatori.
Poli: A. Stoian – Gavrilescu, D. Constantin (’46 Gheban), Paraschiv, Urdaru – Onofras, Medeleanu, I. Radu, Nita (’41 Basascu) – Serban (’46 Fieraru), Ionescu.
Precizia: Ciubotaru – Tudor, Todoran, Ursut, Draganoiu, Benciu – Chiric (’83 Clinci), Marsavela, Nohai – Dobre (’82 Iliescu), Vlad (’73 Török).
Cartonase galbene: I. Radu, Paraschiv, Urdaru, Gheban, Medeleanu – Marsavela, Ciubotaru.
Arbitraj bun: Bogdan Silviu (Craiova); V. Bordas (Tirgu Mures), M. Iliescu (Craiova).
Observator FRF: G. Ene (Bucuresti).
0-1, min. 15: Dobre a profitat de nesincronizarea intergii aparari iesene si a inscris din careu;
1-1, min. 69: Onofras, din careul mic;
2-1, min. 78: Benciu l-a faultat in careu pe Gavrilescu si Basascu a transformat penaltiul acordat.
Nimic nu poate caracteriza mai bine chinul iesenilor in partida de simbata, decit intrebarea antrenorului Leonida Nedelcu pusa la sfirsitul meciului: "Cum a tras Basascu penaltiul, ca nu am avut curajul sa ma uit?". Si in pielea tehnicianului iesean au fost mai multi spectatori ieseni…
Partida a debutat intr-o nota de dominare autoritara a gazdelor care au reusit citeva faze spectaculoase, mai ales cea din minutul 2 cind Serban a reluat pe linga centrarea lui Onofras. In minutul 15, insa, Precizia trece pentru prima data mai hotarita de centrul terenului si, in urma unei faze care nu anunta totusi nimic, deschide scorului. Scurtcircuitul se simte evident in jocul gazdelor, doar "ghiuleaua" lui Nita (’32), respinsa de sub bara de Ciubotaru, mai dezmortind atmosfera. Peste numai un minut este rindul lui Stoian sa se remarce la periculosul sut al lui Tudor de la aproape 30 de metri.
Repriza secunda are aceeasi configuratie ca si prima: dominare autoritara, dar cam lipsita de idei a gazdelor, marcajul oaspetilor fiind in concordanta cu denumirea echipei. Totusi, un moment de visare in minutul 69 si un fault aproape inutil al lui Benciu, serios certat de colegi chiar pe teren, au intors balanta partidei. Poli vrea sa termine meciul "en fanfare", bara salvindu-l pe Ciubotaru in minutul 80 la lovitura libera executata de Ion Radu, acelasi jucator trecind pe linga 3-1 si in ultimul minut de joc. Dar, in prelungiri era sa cada lovitura de teatru, Stoian prinzind sutul expediat de la 16 metri de Iliescu. Una peste alta, victorie meritata a gazdelor, obtinuta insa mai mult cu sudoare decit cu concentrare, subestimarea adversarului, dupa victoriile din primele etape, fiind evidenta.
+ Excelenta atmosfera in tribunele arenei din Copou, acolo unde publicul l-a facut pe Leonida Nedelcu sa spuna ca jumatate din victorie i se datoreaza. Frumoasa si prestatia galeriei (din ce in ce mai consistenta numeric) care demonstreaza ca se poate si fara prea multe obscenitati. Oricum, ciudat este ca in mijocul acesteia flutura un singur steag si acela avind mai mult rosu (de ce?) decit alb si albastru. + La pauza meciului, presedintele clubului iesean, ostel Radeanu, a parasit tribuna oficiala si a stat linga banca tehnica. + Noua tunsoare (zero!) a capitanului gazdelor, Paraschiv, nu l-a prea ajutat in joc. + Poli a jucat pentru prima data in campionat cu echipamentul purtat in turneul din iarna de la Norcia. Asemanarea acestuia cu cel al nationalei Greciei, precum si marca mingii de joc (Select), identica cu cea de la amicalul de miercuri, Grecia – Romania, l-a facut pe presedintele divizionarei C, FC Unirea 2000, Pavel Hodea sa pronosticheze un scor identic:2-0. + Absenti de mai multa vreme de la meciuri, au fost revazuti la stadion fostii membri ai puternicului CA iesean din startul campionatului trecut, Constantin Craciun, Viorel Balaioru si Phillip Q.N. Duong, ultimul devenit intre timp actionar la FC Unirea 2 000. Nu a lipsit nici deputatul Traian Dobre, candidatul PDSR la functia de primar, care nu a lipsit de la nici un meci de acasa in acest an. + Multa lume era nedumerita de schimbarile facute de Poli si mai ales, de momentele alese. Misterul a fost dezlegat de Leonida Nedelcu la sfirsitul partidei: "Serban mi-a spus ca Nita vrea schimbare si de asta l-am inlocuit in minutul 41. S-a dovedit insa ca nu era asa, iar la pauza cei doi s-au certat in vestiar, Serban ridicind apoi tonul si la mine, cind i-am cerut sa inceteze. Dupa aceea, a refuzat sa mai intre pe teren. Nefiind la prima abatere, am hotarit ca atit cit voi fi eu antrenor la Poli el nu va mai juca, indiferent al cui jucator este. Pentru mine, el este pus pe lista de transferari. De asemeni il voi penaliza si pe Constantin, prin neacordarea primei pentru acest joc, pentru ca ne-a ascuns ca este accidentat, el spunindu-ne abia la pauza ca nu se simte bine". Nedelcu si-a varsat apoi oful si pe conducerea clubului spunind ca este foarte nemultumit de lipsa de organizare din ultima vreme: "Nici macar cu tavalugul nu s-a dat in dimineata partidei desi am cerut-o in mod expres. Poli fiind o echipa tehnica, lipsa acestui lucru ne-a dezavantajat in mod evident astazi". + Nedelcu spera ca in perioada de minimercato, care incepe luni, sa se gaseasca fondurile necesare legitimarii virfului Andries, pe care-l vede inlocuitorul lui Serban chiar in meciul de miercuri de la Navodari , acolo unde nu vor juca Medeleanu si Ion Radu, ambii luind cartonase galbene "programate". + Despre partida, antrenorul lui Poli a declarat: "Ca orice jucator roman (vezi si cazul Craiovei), si ai mei au inceput sa se relaxeze dupa citeva meciuri bune. Prima repriza am jucat slab, cu exces de mingi inalte, pe fondul degringoladei aparuta dupa gol, faza la care a gresit toata apararea, si Stoian, si Cip (Paraschiv) si Dorel (Constantin). Fara public, nu faceam nici macar egal! Daca peste o saptamina nu ni se asigura o pregatire de patru zile la Sfintu Gheorghe pentru ozonificare si evitarea scaderii de forma, eu nu garantez rezultatele din ultimele patru etape ale echipei, pe care am fortat-o foarte tare sa aibe un start puternic". + Vizibil suparat, antrenorul Preciziei, Ferenc Bajko a spus la sfirsitul meciului: "Gazdele au dominat mai mult si au meritat victoria. Noi am jucat exact ceea ce am cerut, adica am inchis culoarele si am contraatacat rapid insa au aparut doua greseli individuale care au dus la pierderea meciului. Nu depunem armele, mai ales ca mai avem deplasari si la Tractorul si la Chindia, de unde putem lua puncte". + Dupa citeva ore de la terminarea partidei, presedintele lui Poli, Costel Radeanu a declarat: "Nici acum nu mi-am revenit complet si o sa analizam cu atentie ce s-a intimplat precum si pasii urmatori. Antrenorul Nedelcu ne-a spus la sfirsitul meciului ca vrea sa propuna unele masuri dure disciplinare. In ceea ce-l priveste pe Serban, propunerea antrenorului nu a fost cea exprimata in conferinta de presa cind era inca infierbintat dupa tensiunea partidei, ci amendarea cu 3 milioane de lei si judecarea lui de catre colegii de echipa". (Ovidiu MINEA)