Naufragiul marinarilor lui Simionas

miercuri, 10 mai 2000, 23:00

Atit de previzibilul nostru campionat de fotbal, al carui final era asteptat cu lehamite de toata lumea s-a incheiat cu o surpriza de proportii. Inaintea disputarii ultimei etape, toate calculele convergeau spre retrogradarea echipei FC Brasov, care, dupa infringerea de simbata, de la Craiova, depindea numai de altii. Si cum acei "altii" erau intrati in vacanta, era limpede ca orice alta varianta parea dincolo de normal. Si totusi, paranormalul a venit de la Onesti, de la o echipa retrogradata de mult, care, in aceasta primavara nu obtinuse decit o singura victorie, cu lanterna Extensiv Craiova. Acolo de unde si-au tras puncte cine a vrut si cine nu a vrut, la Onesti, i s-a infundat Farului, echipa antrenata de fostul mare jucator iesean Vasile Simionas. Dupa ce constantenii au deschis rapid scorul prin Abaluta, parea ca lucrurile se inscriu si aici in orbita prestabilita. Situatia "marinarilor" s-a complicat pe parcurs: mai intii, pentru ca Norbert Nita a fost eliminat in min. 39, dar in special din cauza onestenilor. Am zice spre lauda lor, dar bine ar fi fost sa fi jucat la fel si alte partide din acest final, asa ca ne abtinem!. La pauza, elevii lui Simi aveau un gol avantaj si FC Brasov era retrogradata, in ciuda scorului de 1-0 cu care conducea pe Astra Ploiesti. Lucrurile se complica chiar din startul reprizei secunde, cind veteranul Ionut Pirvu egaleaza pentru echipa considerata deja invinsa. Pina in final, s-a jucat aprig, pe contre, dar momentul psihologic s-a petrecut in min. 87. Atunci, Grigorie Tudor de la Farul a inscris imparabil din lovitura libera, dar arbitrul a cerut corect repetarea loviturii, deoarece constanteanul s-a grabit sutind inainte de fluier. Si, in minutul al doilea al prelungirilor, Cristache da lovitura de gratie. Din restul etapei, retinem scorul fluviu de la Galati, intre Otelul si Dinamo, victoriile Rocarului si Petrolului inscriindu-se in nota obisnuita a campionatului.
Rasturnare de ultim moment, dar previzibila, si in cursa golgeterilor. In Cotroceni, Marian Savu (FC National) a inscris de patru ori, ajungind la cota 20 si depasindu-l cu doua goluri pe Adrian Mutu, jucator care nu mai evolueaza de 15 etape in divizia noastra. Pe locul III, cu 16 reusite, s-au situat Marian Ivan (FC Brasov) si Claudiu Niculescu (Universitatea Craiova).
Rezultate, marcatori: Rapid – Universitatea Craiova 3-1 (0-1). Constantin (’54), Mutica (’74), S. Radu (’90) / Vigariu (’17); FC Onesti – Farul 2-1 (0-1). ‘Pirvu (’47), Cristache (’92) / Abaluta (‘5);
Gloria – FC Arges 2-0 (2-0). Miszti (‘3), Turcu (‘9); FCM Brasov – Astra Ploiesti 2-0 (1-0) . Constantinovici (’45), Anghel (’70); Extensiv Craiova – Steaua 0-3 (0-1) . Raducanu (’45, ’84), Danciulescu (’54); FC National – CSM Resita 5-1 (3-1) . Savu (‘6, ‘8, ’45, ’68), Lita (’66) / Doana (‘3); Rocar – FCM Bacau 3-0 (1-0). Pitu (‘7), Danciu (’64 – penalty, 75); Petrolul – Ceahlaul 1-0 (1-0) . Irimescu (’41 – penalty); Otelul Galati – Dinamo 5-3 (2-1). Males (’22, ’45), Spirea (’74), Voicila (’76), Mozacu (’90) / Mara (‘8), Dragan (’59), Baltoi (’67). In min. 75, Cl. Dragan (Dinamo) a ratat un penalty. In minutul urmator, Males l-a imitat, dar Voicila a reluat in plasa dinamovista. (GIN)