De două ori argint, pentru Drăgulescu

luni, 30 mai 2016, 01:43

Marian s-a clasat pe locul II la CE de gimnastică, în probele de sol şi sărituri

Gimnastul Marian Drăgulescu, legitimat la CSA Steaua Bucureşti, a câştigat, ieri, două medalii de argint la Campionatele Europene de la Berna. În fiala de la sol, Drăgulescu a obţinut punctajul 15,333. Aurul a revenit rusului Nikita Nagornîi, cu 15.566, iar bronzul, israelianului Alexander Shatilov, cu 15.300. Drăgulescu (35 de ani) a intrat al şaptelea în finala de la sol şi a avut un exerciţiu cu o dificultate de 6.800. În aceeaşi zi, Marian Drâgulescu a obţinut aceeaşi distincţie şi la sărituri, cu un total de 15.316 puncte (15.432 la prima săritură şi 15.200 la a doua), la egalitate cu armeanul Artur Davtian. Aurul a revenit ucraineanului Oleg Verniaiev, cu 15.399 (15.366 şi 15.433). În calificări, Marian Drăgulescu obţinuse a opta medie la sărituri (14,745). Marian Drăgulescu este calificat şi la Jocurile Olimpice de vară la Rio de Janeiro (Brazilia), graţie medaliei de argint pe care a cucerit-o la sărituri, la Mondialele din acest an. Drăgulescu a fost vicecampion olimpic în 2004, la Atena, la sol. În finala de la paralele, românul Marius Berbecar s-a clasat pe locul IV, iar Andrei Muntean, pe locul cinci. în finală 15,000, fiind devansat de rusul David Beliavski, medaliat cu aur (16,033), de ucraineanul Oleg Verniaev, medaliat cu argint (15,716), şi de germanul Marcel Nguyen, medaliat cu bronz (15,566). Andrei Muntean, celălalt reprezentant al României în finala de la paralele, a ocupat locul al cincilea (14,958), după ce în calificări fusese al