Dinamo priveşte spre play-out

luni, 02 octombrie 2017, 01:43

Un nou rezultat slab al “câinilor roşii”, 1-1 cu Astra în ultima etapă a turului sezonului regulat  din Liga I. Campionatul face o pauză de două săptămâni şi se reia după meciurile naţionalei

* Gaz Metan – FC Botoşani 1-0 (0-0). Romeo (’66). Un meci presărat cu numeroase greşeli de arbitraj comise de brigada condusă de Adrian Comănescu, între care un penalty extrem de clar refuzat oaspeţilor la un henţ vizibil în careu.

* ACS Poli Timişoara – CSU Craiova 0-2 (0-1). Martic (’27), Burlacu (’66). O victorie pe deplin meritată a oaspeţilor, chiar dacă bănăţenii în zece oameni, deoarece Ţigănaşu a fost eliminat pentru un fault dur la Mitriţă (’33). În pauză a primit cartonaşul roşu şi craioveanul Mitriţă, protagonistul unei altercaţii în drumul spre vestiar. Însă efectivul craiovean nu a fost micşorat, întrucât olteanul fusese înlocuit de antrenorul Devis Mangia încă din finalul reprizei.

* Dinamo Bucureşti – Astra Giurgiu 1-1 (0-0).Nemec (’66) / Moise (’82). Încercarea lui Vasile Miriuţă de a trece Dinamo în 4-3-3 s-a dovedit falimentară, “câinii” scăpând ieftin cu 0-0 la pauză. Jocul dinamoviştilor s-a mai animat după pauză, însă Moise a făcut “dreptate”, executând magistral o lovitură liberă de la 20 m.

* CFR Cluj – Juventus Bucureşti 2-0 (1-0). Păun (’29), Culio (’83 – penalty). O victorie obţinută de gazde la capătul unui meci slab, în care oaspeţii au irosit trei mari ocazii de gol. Uşurarea clujenilor a venit după penaltiul corect acordat şi transformat de Culio.

* Sepsi Sfântu Gheorghe – FCS Bucureşti 0-4 (0-3). Tănase (’26 – penalty), Gnohere (’31 – penalty), Ghinga (’35 – autogol), D. Benzar (’75).

Ultima etapă a turului se încheie astăzi, cu meciul FC Voluntari – Concordia Chiajna (ora 20:30).Etapa viitoare (13-16 octombrie): FC Voluntari – FCSB (vineri), Gaz Metan Mediaş – FC Viitorul, CSM Poli Iaşi – CSU Craiova (sâmbătă), Sepsi Sfântu Gheorghe – Astra Giurgiu, CFR Cluj – FC Botoşani (duminică), ACS Poli Timişoara – Concordia Chiajna, Dinamo – Juventus (luni).