Messi face furori pe Nou Camp

marți, 16 februarie 2016, 02:43

În partida Barcelona – Celta Vigo, scor 6-1, “Balonul de Aur” a executat un penalty pasând coechipierului său, Suarez. Atletico Madrid, 15 meciuri fără gol primit

Atletico Madrid, ocupanta locului secund în prima ligă din Spania, a câştigat, scor 1-0, pe terenul celor de la Getafe în etapa a XXIV-a din campionatul Spaniei şi a stabilit un record printre cele mai puternice campionate din Europa Echipa antrenată de Diego Simeone a ajuns la 15 meciuri fără gol primit, un record în Top 5 campionate europene în acest sezon. Mai mult, Atletico a ajuns la 11 meciuri directe cu Getafe fără gol primit, perioadă în care a câştigat de nouă ori şi a remizat de două ori, marcând 23 de goluri. În deplasarea cu Getafe, Fernando Torres a deschis scorul cu unul dintre cele mai rapide goluri ale sezonului. Fostul jucător de la Liverpool şi Chelsea a marcat golul său cu numărul 101, în minutul 1:01.
În aceeaşi etapă, liderul FC Barcelona a învins pe “Nou Camp” cu scorul de 6-1 formaţa Celta Vigo. Golurile partidei au fost reuşite de Lionel Messi, în minutul 28, dintr-o lovitură liberă executată perfect, Luis Suarez în minutele 59, 75, 82, Ivan Rakitic în minutul 85, Neymar în minutul 90^1, respectiv John Guidetti, fostul jucător de la Manchester City, în minutul 39. Golul al patrulea al Barcelonei a stârnit vâlvă printre microbişti: Messi a executat un penalty pasând lui Suarez care, astfel, a realizat hat-trick-ul. Barcelona îşi consilidează astfel poziţia de lider, acumulând 57 de puncte, cu trei mai multe decât Atletico Madrid, care a revenit pe poziţia secundă. Barcelona are şi un meci mai puţin jucat, din luna decembrie când a participat şi a câştigat Campionatul Mondial al Cluburilor. Restanţa (în deplasare, cu Gijon) se joacă mâine, de la ora 19:30.. De partea cealaltă, Celta Vigo continuă seria de meciuri fără victorie. Elevii lui Eduardo Berizzo rămân pe locul opt, cu 35 de puncte în 24 de etape
Rezultatele etapei a XXIV-a : Gijon – Rayo Vallecano 2-2; Real Madrid – Athletic Bilbao 4-2; Villareal – Malaga 1-0; Valencia – Espanyol 2-1; Deportivo La Coruña – Betis 2-2; Real Sociedad – Granada 3-0; Sevilla – Las Palmas 2-0; Eibar – Levante 2-0; Getafe – Atletico Madrid 0-1. Clasament: 1. Barcelona – 57 p; 2. Atletico Madrid – 54 p; 3. Real Madrid – 53 p; 4. Villarreal – 48 p; 5. Sevilla – 40 p; 6. Eibar – 36 p; 7. Bilbao – 35 p; 8. Celta – 35 p; 9. La Coruña – 32 p; 10. Real Sociedad – 30 p; 11. Malaga – 30 p; 12. Valencia – 28 p; 13. Getafe – 26 p; 14. Betis – 26 p; 15. Vallecano – 24 p; 16. Gijon – 23 p; 17. Espanyol – 22 p; 18. Las Palmas – 21 p; 19. Granada – 20 p; 20. Levante – 17 p.